Japan će uskoro biti prva zemlja koja će izdati smernice za one koji skupljaju ESG podatke i prave rejtinge pošto regulatori u svetu pojačavaju kontrolu firmi koje mere učinak kompanija u pogledu njihovih ekoloških, društvenih i upravljačkih praksi.
Agencija za finansijske usluge (FSA) Japana privodi kraju svoj nacrt kodeksa ponašanja ovog meseca nakon što je dobila povratne informacije od industrije, saopštio je regulator. Nacrt smernica, prvi put objavljen u julu, navodi dobrovoljne principe kako bi se osigurao kvalitet podataka i procesa koji podržavaju ove ocene.
"Nadamo se da će kodeks ponašanja poboljšati transparentnost i pravičnost ESG podataka i usluga procene, kao i razvoj ESG tržišta", rekao je u intervjuu Hideki Takada, direktor za razvoj strategije u FSA.
Vrednost ESG imovine će dostići 53 triliona dolara do 2025. godine, ali zabrinutost raste zbog značajnog uticaja, uglavnom neregulisanih, kompanija koje skupljaju ESG podatke na industriju. Međunarodna organizacija komisija za hartije od vrednosti upozorila je prošle godine da bi nedostatak standarda mogao da dovede do rizika, uključujući "greenwashing" i pogrešnu alokaciju imovine. Japanski nacrt kodeksa zasnovan je na preporukama grupe komisija za hartije od vrednosti.
Singapur i Velika Britanija istražuju slične smernice, dok je poverenica EU za finansijska tržišta i usluge Mairead McGuinness ponovila zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti i konzistentnosti u industriji ocenjivanja ESG-a. Nakon nedavnog procesa konsultacija, EU sada "razmatra predlog za uvođenje veće transparentnosti na tržište i uvođenje pravila o radu ESG rejting agencija", rekla je ona poslanicima u ponedeljak.
Japanski pristup "naglašava fleksibilnost pre nego obavezu", rekao je Takada. "Pitanje je koliko daleko možemo da garantujemo efikasnost kodeksa može se pojaviti u budućnosti, ali bismo prvo želeli da pogledamo dobrovoljne promene na tržištu, a zatim da razmotrimo da li je potrebno dalje delovati."
ESG rezultati mogu biti problematični za investitore jer su uglavnom zasnovani na samoprijavljenim i nerevidiranim podacima kompanija. Različite metodologije među onima koji sastavljaju rejtinge takođe mogu dovesti do velikih odstupanja.
Sustainalytics i Institutional Shareholder Services, dva najveća dobavljača ESG podataka i rejtinga, rekli su da podržavaju fleksibilan pristup FSA zasnovan na principima, kao i njegovo usklađivanje sa preporukama IOSCO-a.
Međutim, kompanije su izrazile zabrinutost zbog obima smernica, za koje kažu da bi trebalo da se fokusiraju na ESG ocene, a ne na proizvode podataka.
"Ne vidimo opravdanje javne politike za podizanje jedinstvene kontrole ESG podataka", napisali su iz ISS u svom mejlu sa povratnim informacijama FSA. "Podaci u okviru ESG izveštavanja treba da se tretiraju po jednakim regulatornim uslovima kao ’tradicionalni‘ finansijski podaci i oni koji njih sastavljaju."
Sustainalytics, jedinica kompanije Morningstar Inc., kaže da je kodeks možda teško implementirati, "što bi dovelo do toga da kompanije odustanu od dobrovoljnog standarda, barem u meri u kojoj se odnosi na podatke."
Iz MSCI Inc., druge firme koja prikuplja ESG podatke, odbili su da komentarišu Bloombergu.
Bloomberg LP, vlasnik Bloomberg Newsa, takođe prikuplja ESG podatke i daje ocene.