Slike praznih rafova mleka po radnjama nisu usamljene, jer i druga roba nestaje kako im država ograniči cenu. To se upravo dešava i sa peletom. Na stovarištima u Srbiji peleta nema, poslednje isporuke bile su pre desetak dana, porudžbine ne primaju, a iz fabrika ne dobijaju informaciju kada će im isporučiti nove količine.
Glavna rečenica prodavaca peleta poslednjih nekoliko nedelja, kada ih pozovete za narudžbinu, glasi: "Nemamo peleta na stanju".
Kako bi stabilizovala tržište ogrevnog drveta i peleta, Vlada Srbije je najpre krajem maja ograničila izvoz određenih drvnih sortimenata na dva meseca, a kako se tržište nije stabilizovalo, onda je tu odluku početkom avgusta produžila na još šest meseci. Pored toga, Vlada je tada ograničila i cenu peleta na 38.000 dinara (320 evra) po toni. To ograničenje važiće 90 dana, odnosno do 1. novembra.
Opširnije
Skoro 40 privrednika radilo nelegalno sa peletom, zaplenjena roba
Inspekcija proverava rad stovarišta, fabrika peleta, prodajnih mesta kako bi se istražilo da li posluju u skladu sa zakonom.
25.08.2022
Država ne uspeva da sredi situaciju sa peletom, inspekcija u kontroli
Vlada Srbije ograničila je cenu peleta, ali najava iz Nemanjine 11 da će se jače kontrolisati učesnici na tom tržištu pokazuje da mera još ne daje rezultate.
10.08.2022
Pelet je postao vruća roba, države u regionu uvode ograničenja
Troškovi grejanja i, uopšte, energije iz bilo kog izvora odavno nisu zanemarljivi.
06.08.2022
Srbija zabranila izvoz peleta, ograničila cenu usled energetske krize
Cena peleta ne sme prelaziti 38.000 dinara po toni u svim pakovanjima, saopštila je Vlada Srbije.
04.08.2022
Umesto da ove odluke Vlade stabilizuju nemirno tržište peleta, čija je nestašica počela već od maja, izgleda da je ta odluka imala kontraefekat.
Bloomberg Adria kontaktirala je sa nekoliko stovarišta peleta kako bi istražila da li su vladine mere imale efekta i da li se situacija na tržištu konačno stabilizovala, odgovor je svuda bio isti: "Peleta nema". Pojedina stovarišta koja smo pokušali da dobijemo bila su zauzeta ili nisu odgovorila na poziv.
Radnik u stovarištu "Jakovljević" rekao je za naš medij da je i njihova radnja bez peleta, da su poslednju isporuku imali juče, a da od 90 odsto fabrika ne dobijaju nikakvu informaciju kada će im dostaviti nove količine.
"Problem je u tome što one fabrike koje žele da nam prodaju pelet, prodaju nam po ograničenoj ceni, odnosno za 38.000 dinara, a ni mi ne smemo da prodajemo po većoj ceni od te, pa se građani ljute kada im naplaćujemo prevoz", rekao je zaposleni u stovarištu "Jakovljević" iz Beograda.
Ista situacija je i na beogradskom stovarištu "Iverak", rekla je zaposlena u toj radnji za naš medij. Prema njenim rečima, poslednju isporuku imali su pre 10 dana, a iz fabrika još nema nikakvih naznaka kada će im stići nove količine.
"Fabrike koriste ovu situaciju oko ograničenja cena pa je prodaju i nama za 38.000 dinara po toni. Mislim da država to nije lepo regulisala, trebalo je posebno cenu da ograniči za proizvođače, a posebno za nas", rekla je radnica u stovarištu "Iverak".
Ukoliko bi prekršili uredbu o ograničenju cene peleta, predviđena novčana kazna za preduzeća je od 100.000 do dva miliona dinara i zabrana vršenja delatnosti od šest meseci do godinu dana. Kada su u pitanju preduzetnici, kazne su od 10.000 do 500.000 dinara.
Šta kažu proizvođači peleta
"Pa naravno da nema peleta kada u principu svi najveći proizvođači od početka godine rade sa 55 do 60 odsto kapaciteta zbog nedovoljno drveća", rekao je vlasnik firme za proizvodnju peleta Bio Energy Point Zoran Drakulić za Bloomberg Adriju.
Kada je reč o nabavci sirovine iz JP Srbijašuma i drugih privatnih šuma, tu se ništa nije promenilo, kaže on. Dodaje da i dalje ima dosta problema, i da nije optimističan da će dobiti više sirovine za preradu, jer nastupa loše vreme.
"Ako ga nije bilo do sada, sve je manja šansa da se nešto bitno popravi, ide lošije vreme, kada pada kiša, onda odmah su problemi, ne može da se uđe u šumu, loši su šumski putevi. Nismo mnogo optimisti."
Pored toga, dodaje da je ove godine izostao uvoz. Naime, prošle godine je uvezeno oko 90.000 tona peleta iz Rusije, Belorusije i Ukrajine, a pošto nema izvoza sa te strane, manjak na tržištu je normalan, dodaje Drakulić.
Na pitanje da li je tačna informacija da proizvođači prodaju stovarištima pelet po ograničenoj ceni od 38.000 dinara po toni, Drakulić kaže da proizvođači zbog poskupljenja svih inputa ne mogu da idu ispod te cene.
Prodavanje peleta po toj ceni opravdava poskupljenjem struje za privredu koja je od prvog septembra porasla za 26,6 odsto, poskupljenjem privatnog drveta, kao i drveta koje kupuju od Srbijašuma. Takođe, dodaje da su poskupeli rezervni delovi, ulje, benzin, dizel i sve drugo što troše.
"Svi inputi su skočili i tu nema prostora za trgovce. Mi, uglavnom, to što prodamo, prodajemo kroz našu maloprodaju", rekao je Drakulić.
Situacija iz ugla Ministarstva
Pored zabrane izvoza i ograničenja cene peleta, država je odlučila i da sprovede inspekcijsku kontrolu kako bi utvrdila da li proizvođači i prodavci posluju po zakonu, o čemu je Bloomberg Adria ranije pisala.
Pročitajte više: Skoro 40 privrednika radilo nelegalno sa peletom, zaplenjena roba
Pre dve nedelje ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da će se situacija na tržištu peleta stabilizovati za desetak dana. Međutim, izjave proizvođača i prodavaca pokazuju da je realnost drugačija.
Ministarka Mihajlović je izjavila ove nedelje da peleta u Srbiji ima na 80 odsto prodajnih mesta, dok ga na 20 odsto prodajnih mesta nema ili ga sklanjaju i pokušavaju da prodaju po višoj ceni.
"Mi već imamo poprilične količine peleta koje su zaplenjene, upravo zbog toga što su određene kompanije pokušavale nešto da izvrdaju, ali većnom ga ima", rekla je Mihajlović u sredu.
Ministarstvo je u četvrtak izašlo sa novim saopštenjem u kom je navelo da država čini sve da stabilizuje tržište peleta, kao i da je inspekcija podnela više od 60 zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka.
"Dok se država nije uključila, pelet gotovo da nije bilo moguće kupiti, cena je bila višestruko veća, a danas je situacija mnogo bolja, što su pokazale i kontrole i inspekcije. Situacija nije potpuno stabilna, ali radimo sve da obezbedimo dovoljne količine i danas peleta sigurno ima više nego početkom leta", rekao je državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Zoran Lakićević.
On je rekao da je tražnja za peletom povećana za oko 30 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Nestašica peleta i u BiH i Sloveniji, cene uskoro oko 500 evra po toni
Kako se približava istek roka za zabranu izvoza peleta (21. septembar), Bosna i Hercegovina se suočava sa nestašicom peleta. Trenutno mnogi proizvođači peleta rade samo na zahtev, odnosno po narudžbini.
Muhamed Helać, direktor kompanije Drvosječa, koja je na tržištu svih vrsta ogrevnog drveta i energenata u BiH, ali i u Evropi, rekao je za Bloomberg Adriju da očekuje da zabrana izvoza peleta neće biti produžena.
Međutim, Vlada Federacije BiH (FBiH) zatražiće od Saveta ministara BiH da do kraja godine produži zabranu izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH, kao i drvenih briketa.
Za to vreme, na tržištu Slovenije već vlada panika jer se lokalni proizvođači suočavaju sa nestašicama zbog prekida uvoza iz Belorusije, Rusije i Ukrajine, kao i privremene zabrane uvoza iz BiH.
Savet ministara Bosne i Hercegovine doneo je odluku o zabrani izvoza ogrevnog drveta i peleta iz zemlje u julu ove godine. Smatrali su da je to mera koja će stabilizovati cene ogrevnog drveta.
- U pisanju teksta pomogao Teo Zorić.