U Srbiji su se poslednjih nekoliko meseci proizvođači peleta žalili kako im Javno preduzeće Srbijašume nije dostavilo dovoljnu količinu sirovog drveta za preradu i tvrdili su da je to razlog za nestašicu ogrevnog drveta i peleta na tržištu.
I dok su iz javnog preduzeća tvrdili da su proizvođačima dostavili dovoljnu količinu materijala, sve je više bilo i žalbi građana da se na tržištu ne može doći do peleta za predstojeću zimu. Zbog toga je pre nekoliko nedelja produžena odluka o zabrani izvoza pojednih drvnih sortimenata, ograničena cena peleta, i odlučeno da inspekcija proveri rad stovarišta, fabrika peleta, prodajnih mesta kako bi se istražilo da li posluju u skladu sa zakonom.
Iz Srbijašuma je rečeno da imaju informaciju da proizvođači i prodavci peleta čuvaju robu kako bi je dobili po boljoj ceni, te da je to razlog nestašice.
Opširnije
Srbija zabranila izvoz peleta, ograničila cenu usled energetske krize
Cena peleta ne sme prelaziti 38.000 dinara po toni u svim pakovanjima, saopštila je Vlada Srbije.
04.08.2022
Država ne uspeva da sredi situaciju sa peletom, inspekcija u kontroli
Vlada Srbije ograničila je cenu peleta, ali najava iz Nemanjine 11 da će se jače kontrolisati učesnici na tom tržištu pokazuje da mera još ne daje rezultate.
10.08.2022
Pelet je postao vruća roba, države u regionu uvode ograničenja
Troškovi grejanja i, uopšte, energije iz bilo kog izvora odavno nisu zanemarljivi.
06.08.2022
Pelet sve skuplji, sirovine nema dovoljno i pored zabrane izvoza
Proizvođači peleta u Srbiji u pregovorima su sa predstavnicima države zbog nedostatka sirovine za pravljenje peleta.
18.07.2022
Prema informacijama Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, do sada je u 45 lokalnih samouprava izvršena kontrola 151 privrednog subjekta (stovarišta, prodajna mesta, fabrike peleta, prilazni putevi, privatni placevi, pijace). Od tog broja, njih 108 poseduje svu potrebnu dokumentaciju , dok su kod 37 utvrđene nepravilnosti i podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
Pored toga, zaplanjena je i roba, reč je o 339,14 prostornih metara drveta i 1,5 tona nedeklarisanog peleta.
Uredba o ograničenju visine cena peleta predviđa novčane kazne za preduzeća u rasponu od 100.000 do dva miliona dinara. Pored toga, Uredba predviđa i zabranu vršenja delatnosti od šest meseci do godinu dana. Kada su u pitanju preduzetnici, kazne su u rasponu od 10.000 do 500.000 dinara.
Prviredni subjekti koji rade u skladu sa zakonom potrebno je da budu registrovani u APR-u kao trgovci, da njihovi drvni sortimenti poseduju šumski žig i propratnicu, kao i cenu koja je u skladu sa uredbom o ograničenju cene peleta.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da je u planu da se inspekcijski nadzor izvrši na teritoriji cele Srbije, a da će kontrola trajti dok se ne uspostavi ravnoteža na tržištu i dok se nesavesni prodavci ne uključe u tržišnu igru ravnopravnosti sa ostalim prodavcima.
Mihajlović: Stabilizacija tržišta peleta za desetak dana
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je u utorak da država svakodnevno radi na tome da stabilizuje tržište i da domaćinstva imaju dovoljno peleta i ogrevnog drveta.
"Verujem da će u narednih sedam do 10 dana doći do potpune stabilizacije", rekla je ona.
Pored toga, dodala je da će Vojska Srbije pomoći JP Srbijašume u krčenju šumskih puteva, da će svi proizvođači peleta dobiti potrebne količine sirovog drveta.
Direktor Srbijašuma tvrdi da nisu krivi za nestašicu
Direktor Srbijašuma Igor Braunović ranije je izjavio da je to preduzeće isporučilo proizvođačima peleta količinu drveta koja je dovoljna da se podmiri oko 50 odsto domaćinstava. Odbacio je tvrdnje da su oni krivi za nestašicu peleta.
Tvrdi i da Srbijašume u ukupnoj proizvodnji drveta od koga se pravi pelet zauzimaju trećinu našeg tržišta, a da ostalo čini drvna sirovina iz privatnih šuma, nacionalnih parkova, kao i Vojvodinašume.
Pored toga, naveo je da pelet nije mogao da nestane, te da imaju informacije da je u nekim magacinima i da čeka bolju cenu.
Vlada ograničila cenu peleta i zabranila izvoz
Kako bi stabilizovala tržište ogrevnog drveta i peleta, Vlada Srbije je najpre krajem maja ograničila izvoz određenih drvnih sortimenata na dva meseca, da bi tu odluku početkom avgusta produžila na još šest meseci.
Pored toga, Vlada je na sednici početkom avgusta ograničila i cenu peleta na 320 evra po toni. Ograničenje cene važiće 90 dana, a ukoliko bude bilo potrebe, Ministarstvo rudarstva i energetike produžiće tu odluku.
Prema procenama Ministarstva, u Srbiji oko 110.000 domaćinstava koristi pelet, a million ogrevno drvo.