Vlada Srbije ograničila je cenu peleta pre dve nedelje na 38.000 dinara po toni (320 evra), ali današnja najava iz Nemanjine 11 da će se jače kontrolisati učesnici na tom tržištu pokazuje da mera još ne daje rezultate.
Problemi sa sirovinama za proizvodnju peleta traju celo proleće i leto, a situaciju nije popravila ni prva vladina mera preduzeta krajem maja, kada je privremeno zabranjen izvoz gotovog proizvoda.
Proizvođači su navodili da je glavni uzrok za zastoj proizvodnje to što državni operater šumama, Srbijašume, jednostavno ne isporučuje dovoljno materijala i građe od koje se pelet pravi.
Opširnije
Pelet je postao vruća roba, države u regionu uvode ograničenja
Troškovi grejanja i, uopšte, energije iz bilo kog izvora odavno nisu zanemarljivi.
06.08.2022
Srbija zabranila izvoz peleta, ograničila cenu usled energetske krize
Cena peleta ne sme prelaziti 38.000 dinara po toni u svim pakovanjima, saopštila je Vlada Srbije.
04.08.2022
Pelet sve skuplji, sirovine nema dovoljno i pored zabrane izvoza
Proizvođači peleta u Srbiji u pregovorima su sa predstavnicima države zbog nedostatka sirovine za pravljenje peleta.
18.07.2022
Dva meseca kasnije, dok su se problemi u snabdevanju nastalvjali, Vlada Srbije pribegla je novoj meri a to je ograničenje cene.
Da ni ta mera još ne postiže neki veći cilj može se pročitati iz današnje izjave potpredsednice Vlade Srbije Zorane Mihajlović, koja je najavila novi korak u uspostavljanju reda, a to je pojačana kontrola koju će vršiti inspektori na terenu.
“Inspekcije će u narednom periodu kontrolisati učesnike na tržištu kako bi se osiguralo poštovanje mera koje je Vlada usvojila”, navela je Mihajlović.
To, međutim, neće biti jedina mera i najavila aktivnosti da se pomogne Srbijašumama kako bi se osiguralo dovoljno sirovog drveta.
”Dodatno, inspekcija će kontrolisati i peletare i skladišta, jer ne možemo da dozvolimo da nekoliko stotina hiljada domaćinstava pređe da se greje na struju zbog problema sa drugim energentima”, rekla je Mihajlović.
Dodala da je država uradila sve da obezbedi da ima dovoljno struje i gasa ove zime, i da se na tome radi već godinu dana unazad.
”Naravno, mogu se dogoditi i neočekivane situacije, da postoje problemi sa uvozom, ali za to smo pripremili krizne planove. Кriza će trajati i pored svega što preduzima država, važno je da svi zajedno povedemo računa i o potrošnji”, navela je Mihajlovićeva.
Vlada Srbije je pre dve nedelje ograničila cenu peleta usled krize na 38.000 dinara (320 evra) po toni i pridružila se Bosni i Hercegovini u privremenoj zabrani izvoza.
Proizvođači u Srbiji se već mesecima žale da nema dovoljno drveta na tržištu kako bi proizveli pelet, za šta su krivili JP "Srbijašume". To javno preduzeće navelo je da isporuka kasni jer je zbog produženog trajanja zime i snega bilo nemoguće započeti seču drva pre prvog aprila.