Kako je sezona letovanja u punom jeku, čini se da smo na društvenim mrežama preplavljeni snimcima peščanih plaža i krstarenja Mediteranom, ali istina je da u moru fotografija mora ipak ima i drugih predela. Srbi se često odlučuju i da godišnji odmor provedu na planinama Zlatiboru, Tari ili Kopaoniku. Država nastoji da podstakne turizam u Srbiji time što je, između ostalog, još tokom pandemije koronavirusa organizovano promovisanje odmora na srpskim planinama, banjama i kupalištima uz subvenciju. Koliko se danas isplati letovanje u Srbiji? Drugim rečima, da li je jeftinije dane godišnjeg odmora provesti, recimo, na crnogorskoj plaži ili u Vrnjačkoj Banji?
Isplatilo se ili ne Uroš Kadić, državni sekretar u Ministarstvu turizma rekao je nedavno za RTS da su smeštajni kapaciteti u srpskim banjama popunjena do kraja sezone.
Otkuda takva popularnost banja može se objasniti činjenicom da Ministarstvo turizma već duži period, skoro deset godina, promoviše odmor u Srbiji pomoću takozvanih vaučera za subvencionisano korišćenje ugostiteljskih usluga smeštaja. Pravo na njih imaju penzioneri, nezaposleni, korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica, zaposleni sa primanjima koja ne prelaze 70.000 dinara mesečno, vojni invalidi, nosioci poljoprivrednog gazdinstva, studenti i stariji od 65 godina koji nemaju penziju.
Opširnije

Manje turista u Srbiji u maju, raste interesovanje Španaca i Kineza
Srbiju je u maju posetilo 437.993 turista, što je za 3,8 odsto manje nego u maju 2024.
30.06.2025

Turističke agencije povećale prihode za 35,8 odsto, Travelland najveći dobitnik
Uprkos popularnosti individualnih putovanja, prihodi turističkih agencija u Srbiji porasli su za 35,8 odsto. Među najprofitabilnijima agencije za đačka putovanja i dečje kampove.
16.06.2025

Letovanje bez pasoša - od srpskog Tajlanda do Drinske regate
Letovanje ne mora da podrazumeva more - organizujte svoj odmor iz snova upravo u Srbiji, bez nošenja pasoša, menjanja valuta i prelaska granice.
08.06.2025

Cene turističkih aranžmana u Srbiji rastu brže nego u 90 odsto Evrope
Cene turističkih paket aranžmana u Srbiji u julu porasle su više nego u gotovo svim evropskim zemljama.
03.09.2024

Gde letuju privrednici: Mišković, Matić i Matijević u Boki Kotorskoj
Bokokotorski zaliv je omiljeno mesto za letnji odmor velikog broja srpskih privrednika
12.07.2024

Grčka je za srpske turiste skuplja čak za 26 odsto ove godine
Uveliko smo zakoračili u sezonu letnjih odmora kada, zapravo, najveći broj turista planira svoja putovanja u toku godine.
31.05.2024
U 2025. na raspolaganju samo 30.000 vaučera za smeštaj u Srbiji
Iz Ministarstva turizma kažu za Bloomberg Adriju da ovi vaučeri predstavljaju način podsticanja razvoja domaćeg turizma. "U cilju jačanja domaćeg turizma, podrške turističkom sektoru i omogućavanja većem broju ljudi da otkriju prirodne lepote i ugostiteljsku ponudu naše zemlje, građanima je, ove godine, bilo na raspolaganju 30.000 vaučera".
To je možda najmnji iznos od kada se dodeljuju s obzirom na to da je bilo godina kada je podsećanja radi dodeljivano više od 100.000 vaučera.Inače, broj raspoloživih vaučera varira od godine do godine u zavisnosti od budžeta. Ove godine Vlada Srbije je prema pisanju medija izdvojila 500 miliona dinara.
"Vrednost vaučera ove godine iznosi 10.000 dinara i navedeni iznos predstavlja maksimalni iznos sredstava, koja korisnik može jednom u toku kalendarske godine koristiti pri subvencionisanom korišćenju usluga smeštaja u ugostiteljskim objektima", navode i dodaju kako se vaučeri mogu iskoristiti zaključno sa 20. novembrom 2025.
Depositphotos Rafting kao jedna od popularnijih aktivnost na rekama u Srbiji
Ovom merom se, kako kažu, utiče na produženje prosečnog broja noćenja i smanjenje sive ekonomije u sektoru turizma i ugostiteljstva. "Vaučeri se doveli i do popularizacije mnogih mesta koja nisu bila toliko turistički atraktivna i popularna. U turističkim destinacijama turisti ne koriste samo turističke usluge već kupuju i ostale proizvode koje bi inače kupili i u mestu prebivališta".
"Na destinaciji se ostvaruje dodatna potrošnja turista, čime se utiče i na razvoj drugih privrednih delatnosti, a to znači i na ekonomski razvoj tog kraja. Ukupan broj vaučera je ograničen raspoloživim budžetskim sredstvima, zato broj vaučera nije isti svake godine", kažu u Ministarstvu turizma.
Ukoliko nemate pravo na ove vaučere, postavlja se pitanje da li se uopšte isplati planiranje letovanja unutar granica zemlje.
Smeštaj na Tari skuplji od Zlatibora
Sudeći prema ponudama na Bookingu, beg u Vrnjačku Banju preko vikenda krajem jula koštaće dve osobe između 3.000 i 6.000 dinara po jednom noćenju. Cene su uglavnom slične i kada je reč o apartmanima na Kopaoniku, mada nije tajna da cena po noćenju može dostići i do neverovatnih 15.000 dinara.
Što se planina tiče, popularan Zlatibor takođe nudi smeštaj za dve osobe po cenama između 2.900 do 7.000 po noćenju krajem meseca.
Izgleda da su baš ova mesta na meti građana Srbije. "Na Zlatiboru imamo 26-27 odsto više stranaca nego prošle godine i blizu 50 odsto više noćenja. Slična situacija u Vrnjačkoj Banji, imamo skoro sa trećinom više noćenja nego prošle godine", rekao je Kandić nedavno za RTS.
Interesantno je da je smeštaj na Tari preko vikenda daleko skuplji od Zlatibora – raspon cena za jedno noćenje za dve osobe ide od 3.000 pa do čak 32.000 dinara na Bookingu.
Pogledavši malo bolje na AirBnb-ju, vidimo da su i tamo cene iste za odmor na Tari.
Depositphotos Jezero Perućac na Tari
Potom, ako pogledamo koliko bi smeštaj na Tari za pet dana u avgustu koštao četvoročlanu porodicu, došli smo do raspona od 16.000 do 53.000 dinara na Bookingu. Praktično ista je cena i za Zlatibor, ukoliko ne računamo luksuzne hotele sa bazenima i zanimljivostima za decu (a ukoliko računamo, onda govorimo o ceni i do 180.000 dinara).
Stoga, ukoliko ispunjavate uslove za vaučere za odmor, oni vam neće u potpunosti anulirati troškove smeštaja, ali mogu ih definitivno smanjiti.
Kakve su cene za odmor u inostranstvu?
Uzevši u obzir kakve su cene za neke od popularnih turističkih destinacija u Srbiji, nismo mogli a da se ne zapitamo koliko bi jednu četvoročlanu porodicu koštao odmor u nekim od najpopularnijih destinacija za Srbe kad je reč o letovanju u inostranstvu.
Tako, na primer, jedna porodica može pet dana letovati u Tivtu po ceni od najmanje 25.000 dinara. Ipak, ovakav smeštaj dosta je skuplji kako se približavamo plaži, gde se cene kreću i do 46.000 dinara.
Depositphotos Tivat u Crnoj Gori
Potom, početkom avgusta ovakva porodica u Herceg Novom može da letuje i za 32.000 dinara za pet noćenja. Svakako, i tu se cene kreću sve do 112.000 dinara, sve u zavisnosti od stepena luksuza.
Inače, za dve osobe bi letovanje u Herceg Novom početkom avgusta izašlo daleko skuplje – od 18.000 do pozamašnih 80.000 dinara.
Sa druge strane, jasno je kako Crna Gora nije jedino popularno letovalište građanima Srbije. U Grčkoj se, naime, letovanje za dve osobe početkom narednog meseca za pet noćenja kreće od 27.000 dinara.
Jasno je da je smeštaj u istom periodu skuplji ukoliko sa sobom povedete i decu, mada razlika nije drastično velika u odnosnu na odmor na Tari. Drugim rečima, smeštaj na Halkidikiju za dve odrasle i dvoje dece početkom avgusta možete naći po cenama od 45.000 dinara na Bookingu.
Depositphotos Zakintos u Grčkoj
Cene variraju u zavisnosti od popularnosti destinacija – tako je smeštaj na Zakintosu za četiri osobe u avgustu vredan između 70.000 i 90.000 dinara. Ipak, jasno je da, ukoliko planirate odmor, možda nije najjeftinija varijanta osmeliti se na letovanje u neposrednoj blizini vašeg doma.
Inače, Kandić ističe da između 50 i 60 odsto Srba letuje u Grčkoj, a da je interesovanja zatim najveća za Crnu Goru, Tursku i nakon toga Tunis i Egipat.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...