Sezona letnjih odmora uveliko je počela, a putovanja u periodu kada najveći broj turista planira svoj godišnji odmor donosi dvocifreno više cene u omiljenom letovalištu građana Srbije usled inflacije ali i rasta tražnje.
Procene pokazuju da srpski turisti godinama unazad svakog leta ostavljaju bar milijardu evra boraveći tokom letnjih meseci u Grčkoj, koja je za njih ubedljivo najmasovnija turistička destinacija. Broj turista svake godine dodatno raste, a prema podacima turističkih vlasti u Grčkoj, svaki šesti građanin Srbije poseti Grčku svake godine.
Prema podacima Nacionalne asocijacije turističkih agencija (NATAS), letnji aranžmani su za samo jednu godinu poskupeli za više od četvrtine, dok je istovremeno tražnja porasla. Precizno govoreći, aranžmani za leto 2024. u načelu su poskupeli za 26 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je tražnja porasla 9,4 odsto.
Opširnije
Šta videti u Milanu za četiri dana
Za četiri dana možete obići Milano, jezero Komo, ali i Bergamo.
26.05.2024
Turizam u Srbiji najviše kaska zbog marketinga, EXPO velika šansa
Rad na četiri najslabije oblasti mogao bi da donese napredak od čak 30 mesta.
27.05.2024
Turisti iz Turske pali na šesto mesto u Srbiji: dominiraju Bugari
Primetan je oporavak turizma, u odnosu na kraj prošle godine
30.04.2024
Jedna od najlepših plaža Grčke ni ove godine ne prima posetioce
Čuvena plaža brodoloma ili plaža Navajo na Zakintosu u Grčkoj biće i ove sezone zatvorena za turiste zbog straha od klizišta.
11.05.2024
Ono što ne ide naruku domaćim turistima jeste činjenica da je poskupljenje najveće upravo u Grčkoj, zbog rasta cena smeštaja i prevoza. Očigledno je da su putovanja sve više na listi prioriteta prosečnog stanovnika Srbije, a tome u prilog ide i rast standarda zbog realnog rasta zarada.
Naime, šest meseci unazad prosečna plata u Srbiji ima tendenciju rasta, što znači da su građani mogli lakše da planiraju svoje rashode. U prva tri meseca 2024. u poređenju sa prethodnom godinom, rast bruto zarada je veći za 15 odsto nominalno i 8,8 odsto realno - što se vrlo verovatno odrazilo i na veću potražnju za putovanjima.
Gde je najmanje poskupelo?
Kako smo već naveli, Grčka ne popušta sa cenama, posebno u hotelima. Tu je primetan rast od čak 36,7 odsto u odnosu na prošlu godinu. Sav ovaj trošak, međutim, agencije nisu prevalile na putnike, već su, prema sopstvenom priznanju, deo kompenzovale smanjenjem marži.
Njihove ponude su sada povoljnije u poređenju sa ponudama regionalnih agencija, ali se to najpre odražava na plate zaposlenih u turizmu. Prosečne plate turističkih radnika u Srbiji od 57.130 dinara spadaju u najniže.
Svi oni kojima je Grčka ipak skupa ove sezone ili eventualno nije omiljena letnja destinacija, mogu imati na umu da su aranžmani najmanje poskupeli za Crnu Goru, Hrvatsku i Italiju. To, s druge strane, ne znači da će proći jeftino na tim lokacijama. Ukoliko pak ne biste menjali grčko more, značiće vam podatak da jedna od najlepših plaža ni ove godine ne prima posetioce.
Srbija na mapi stranih turista
Srbija se nalazi na petom mestu po rastu broja stranih turista u 2023. godini (15 odsto više nego 2019.), podaci su Svetskog saveta za turizam. Po broju turista, nalazi se na 60. mestu svetske liste sa oko dva miliona turista godišnje, što je sa povećanjem od 15 odsto - oko 300.000 turista više nego 2019. godine.
Najveći broj stranih turista čine individualci, dok je broj dolazaka organizovanih turističkih grupa nedovoljan, konstatuje NATAS i dalje apeluje da je potrebno poboljšati ponudu i kapacitete domaćih receptivnih agencija i raditi na ponudama za kinesko tržište i za tržište zemalja Zapadne Evrope.
U međuvremenu, Beograd ostaje najpopularnija destinacija u Srbiji i u kontekstu turizma ne treba zaboraviti podatak da je dolazak benda Rammstein krajem maja napravio bum. Od 7.620 beogradskih hotelskih soba, 24. i 25. maja nije bilo nijedne slobodne. Procena je da je srpska prestonica zaradila između 15 i 20 miliona evra.
U Srbiji je u martu boravilo za 11,7 odsto više turista nego u isto vreme prošle godine, a najviše gostiju došlo je iz Bugarske.