Srbija je po indeksu razvijenosti turizma prošle godine napredovala za dva mesta i sada je na 68. mestu u svetu i tačno u sredini ako posmatramo Adria region. Iako ovo nije najbolji rezultat, pojedini detalji ohrabruju, kažu ekonomisti.
Na skali od jedan do sedam indeksa Svetskog ekonomskog foruma (WEF), Srbija sa 3,86 zauzima 68. mesto od 119 zemalja. Ovu poziciju je Aleksandar Radivojević, ekonomista FREN-a Ekonomskog fakulteta u Beogradu i koordinator Istraživanja Svetskog ekonomskog foruma za Srbiju, ocenio kao lošu, ali on dodaje da postoje ohrabrujući detalji.
"Ova pozicija jeste loša, ali potencijal za značajno bolje rezultate postoji. Naime, od 17 posmatranih stubova razvijenosti turizma, Srbija beleži loše rezultate u svega četiri stuba, ali su oni toliko loši da u velikoj meri smanjuju ocenu razvijenosti turizma Srbije. Primera radi, ukoliko bismo uspeli da u ova četiri stuba razvijenosti turizma dostignemo prosečnu ocenu koju Srbija ima u ukupnom skoru (3,86 od maksimalnih sedam), Srbija bi mogla da ostvari napredak i od preko 30 mesta", rekao je Radivojević za Bloomberg Adriju.
Opširnije
Turisti iz Turske pali na šesto mesto u Srbiji: dominiraju Bugari
Primetan je oporavak turizma, u odnosu na kraj prošle godine
30.04.2024
Noć na litici u Severnoj Makedoniji za 600 evra
Uzbudljiva avantura pod otvorenim nebom odnedavno se nudi domaćim i stranim turistima u Makedoniji.
18.04.2024
Jadran postao najpopularnija turistička destinacija u Evropi
Turisti su u 2023. putem onlajn platformi u EU rezervisali oko 14 odsto više noćenja u odnosu na prethodnu godinu.
06.04.2024
Cikloturizam bi mogao da bude turistička šansa za region
Biciklistički turizam je sve češće izbor ljudi koji vole prirodu i žele da spoje putovanje i rekreaciju.
03.04.2024
Osam razloga zašto ćete želeti da sledeći odmor provedete na jezeru
Kasno je za planinu, a rano za more? Imamo vest za vas: voda nekih evropskih jezera dovoljno je topla za plivanje čak i u martu i aprilu.
02.03.2024
Dodaje da Srbija beleži odlične rezultate u pogledu sigurnosti i bezbednosti, zdravlja i higijene, rasprostranjenosti informacione tehnologije i prisutnosti digitalnih usluga.
Indeks inače meri grupu faktora i politika koji omogućavaju održiv i otporan razvoj turizma.
Dobre rezultate Srbija beleži u okviru stubova Ljudski resursi i tržište rada, Poslovno okruženje, Otvorenost za turizam, Cenovna konkurentnost, Ekološka održivost i Socioekonomski uticaj turizma. Srednje ocenjeni stubovi su Održivost turističke potražnje, Infrastruktura kopnenog i lučkog saobraćaja, Infrastruktura vazdušnog saobraćaja i Prioritet turizma, dodaje Radivojević.
Marketing ključno pitanje
Kako navodi Radivojević, problem nije samo u kapacitetima i resursima, već u načinu na koji su oni predstavljeni i usklađeni sa tražnjom.
"Bolje rangiranje Srbije na listi razvijenosti turizma najviše ograničava dimenzija koja suštinski ocenjuje 'razloge dolaska u Srbiju', odnosno prisustvo prirodnih resursa i raznovrsnost aktivnosti u prirodi, kulturnih resursa kao što su arheološke lokacije, festivali, i ne-zabavni resursi, odnosno prisustvo razloga za poslovni, akademski turizam i drugo. Ovde se posmatra ne samo postojanje ovih resursa već i njihova promocija i upravljanje njima. Ovi stubovi ocenjeni su veoma loše", rekao je ekonomista.
Kuriozitet u slučaju Srbije, kako dodaje, predstavlja činjenica da Srbija raspolaže prirodnim i kulturnim resursima, ali njihova razvijenost podrazumeva i marketing ovih resursa pa se nameće zaključak da njihovo postojanje marketing strategijama i aktivnostima nije dovoljno dobro povezano sa tražnjom stranih turista.
"Dobra stvar je što bi angažovanje na ovim aktivnostima značajno poboljšalo rangiranje Srbije na listi razvijenosti turizma, a moglo bi biti realizovano u relativno kratkom roku", ocenjuje.
EXPO nosi šansu
Lošije rezultate Srbija je zabeležila i u okviru stuba razvijenosti usluga i infrastrukture za turiste, koji posmatra veličinu kapitalnih investicija države i privatnog sektora, broj hotelskih soba, ponudu kratkotrajnog smeštaja, kao i produktivnost radnika u turističkom sektoru.
Radivojević kaže da je pozitivna okolnost i činjenica da će predviđena ulaganja u EXPO 2027 uticati na poboljšanje velikog broja stubova razvijenosti indirektno, dok će na šest stubova uticaj EXPO 2027 biti značajan i direktan. "Bitno je napomenuti da je ovih šest stubova, na koje će EXPO imati najveći uticaj, u okviru ovog izveštaja ocenjeno ispod prosečne ocene Srbije, odnosno da će aktivnosti koje prethode EXPO 2027 izložbi direktno poboljšati stubove razvijenosti koji su do sada bili ispod prosečno ocenjeni", kaže ekonomista.
"Uz aktivnosti na EXPO 2027 projektu i investicije koje su povezane sa ovim projektom možemo očekivati napredak Srbije na listi razvijenosti turizma. Ukoliko bi ove aktivnosti države bile podržane i boljim brendiranjem i marketingom turističkih resursa kojima Srbija raspolaže, mogli bismo očekivati znatan napredak Srbije na sledećoj listi i rangiranje Srbije u prvih 30 - 40 zemalja sveta", zaključuje.