U vremenu obeleženom carinama, ratovima, snažnim geopolitičkim promenama i novom ekonomskom paradigmom, teško je sa sigurnošću predvideti "med i mleko" za globalnu ekonomiju. Većina relevantnih ekonomskih institucija - Svetska banka, MMF, Evropska komisija i vodeće investicione banke - snizili su svoje prognoze rasta svetskih ekonomija za ovu godinu, upravo zbog ekstremne neizvesnosti.
Čak ni Adria region nije izuzet od ovih globalnih pritisaka, ali je u poslednjih nekoliko godina pokazao veću otpornost na spoljne šokove. Tome su doprineli snažan priliv stranih direktnih investicija i nedostatak radne snage, što je stimulisalo rast realnih plata, a samim tim i potrošnju, koja je glavni pokretač rasta BDP-a u regionu.
Opširnije

Volatilnost - reč koja će obeležiti tržišta roba, ometena američkim carinama
Dugoročno se očekuju povećane potražnje u SAD, posebno u sektoru izgradnje data centara i obnovljivih izvora energije.
04.04.2025

Koliko godina treba da radite samo za stan u zemljama Adria regiona
Kamatne stope na novoodobrene stambene kredite su u januaru 2025. bile manje-više u rangu kamata koje vidimo na području evrozone.
07.04.2025

Adidas preuzima deo tržišta od Nikea, a carine unose neizvesnost
Nike je pokrenuo trend udobnih patika za trčanje, a onda su se pojavili novi igrači.
29.04.2025
Kada pogledate šta menadžeri najvećih kompanija misle o budućnosti, jasno je da se njihovo raspoloženje pogoršava. To je najizraženije u Srbiji, gde politička nestabilnost i rast BDP-a ispod proseka (samo dva odsto u prvom kvartalu na godišnjem nivou) negativno utiču na poslovna očekivanja. Posebno je zabrinjavajući pad očekivanja u građevinskom sektoru, a očekivanja o novom zapošljavanju pala su ispod dugoročnog proseka, što odstupa od uobičajenih rastućih trendova zapošljavanja.
Nasuprot tome, Hrvatska zasad uspešno odoleva spoljnim šokovima. Tome doprinosi snažan priliv sredstava EU, državna ulaganja u infrastrukturu i rekonstrukciju, koja nastavljaju da podržavaju rast građevinskog sektora. Iako postoji blagi silazni trend u ukupnom raspoloženju, raspoloženje ostaje pozitivno, posebno u građevinarstvu i maloprodaji. Očekivanja u vezi sa zaposlenošću u Hrvatskoj su izuzetno visoka, prvenstveno zbog hroničnog nedostatka radne snage. Zaposlenost je na rekordnim nivoima, a poslovanje bez stranih radnika postaje gotovo nemoguće. Broj nezaposlenih je pao ispod 80 hiljada, a samo u prva četiri meseca 2025. godine primljeno je više od 83 hiljade zahteva za radne dozvole (poređenja radi, tokom cele 2024. godine podneto je 222 hiljade zahteva).
Makedonski menadžeri najvećih kompanija se polako stabilizuju nakon pada ekonomskog raspoloženja, dok i dalje očekuju rast zaposlenosti u naredna tri meseca, posebno u sektoru usluga i maloprodaje, gde su najoptimističniji. Međutim, prema indikatorima ekonomske nesigurnosti, Makedonci i dalje u velikoj meri izražavaju neizvesnost u pogledu budućnosti, posebno kada je u pitanju planiranje investicija i privatna potrošnja.
Pesimizam među menadžerima je već mesecima prisutan u Sloveniji. Oni su jedini u regionu koji već mesecima ne očekuju nikakav rast zaposlenosti. To se vidi iz podataka o broju zaposlenih, koji je prema poslednjim dostupnim podacima opao za 0,3 procenta u 2025. godini, što nije iznenađujuće s obzirom na zavisnost Slovenije od izvoza, koji je pod pritiskom mogućih carina (indirektno preko glavnih trgovinskih partnera). Prema indikatorima ekonomske nesigurnosti, Slovenija se po percepciji rizika nalazi odmah iza Srbije. S druge strane, hrvatski menadžeri i potrošači su jedini u Adria regionu koji još uvek veruju da ne živimo u izuzetno neizvesnim ekonomskim vremenima.
Kada pogledamo nedavne makroekonomske podatke, trendove, političke situacije i uticaj carina, hrvatska ekonomija je trenutno u najboljoj poziciji i očekujemo da će porasti za 3,2 procenta u 2025. godini. Iako očekujemo rast od četiri procenta za Srbiju u 2025. godini, postoji šansa za reviziju s obzirom na političku nestabilnost na koju investitori negativno gledaju i ako se pad stranih direktnih investicija nastavi. Za ostale zemlje u Adria regionu, zadržavamo isti stav kao u našem poslednjem Makro kvartalnom pregledu iz marta 2025. godine.