Organizovani turisti su na vreme, prateći tendenciju tzv. early bookinga koji u Evropi konstantno raste, uveliko rezervisali smeštaj u domaćim ski-centrima, poput Kopaonika, gde je ovog vikenda otvaranje ski- sezone. Za one koji zimovanje planiraju u poslednji čas, podsećamo vas na najlepše srpske zimske destinacije, tako da se možete inspirisati i pripremiti pred odmor i predstojeće praznike.
Neke planine su idealne za skijaše, a druge za šetače, pa kako kome odgovora. Uglavnom, ponuda je bogata, raste i što je najvažnije, turista ima. Ukupan broj stranih turista od januara do oktobra ove godine bio je oko dva miliona, što je za 12 odsto više nego 2023, a ostvareno je 5,1 milion noćenja (rast od devet odsto), saopštila je Turistička organizacija Srbije. Svakako, većinski broj posetilaca Kopaonika, Stare planine, Tare ili Zlatibora čine domaći gosti.
Opširnije
Renesansa skijališta u Adria regionu: Kopaonik je najskuplji
Cene skijaških karata na većim skijalištima u regionu, izuzev u Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji, dosegle su nivoe slovenačkih.
30.12.2023
Jahorinu najviše vole Hrvati, a Slovenci imaju besplatno skijanje
U Sloveniji skijaška sezona već kuca na vrata, a počele su pripreme i otvaranje zimske turističke sezone i na skijalištima u Adria regionu.
18.12.2022
Kopaonik nije za osiromašene skijaše iz EU, neka srpska skijališta jesu
Cene ski-karte na Kopaoniku u rangu sa evropskim skijalištima, Stara planina i Zlatibor povoljniji.
16.12.2022
Srpski Aspen
Sa više od 55 kilometara staza za alpsko skijanje i dodatnim sadržajima za bordere i početnike, Kopaonik je godinama gradio reputaciju najmodernijeg skijališta u Srbiji, što mu je i pošlo za rukom. Masivi, divljina, bujno zelenilo u proleće i leto, a snežni predeli tokom zime, uz vrhunsku hotelijersku uslugu, čine Kopaonik jednom od omiljenih planina u zemlji.
Međutim, visoke standarde, izazovne staze, luksuzne hotele i rastući broj sadržaja - prate i više cene. Cena dnevnog ski-pasa za odrasle iznosi između 4.620 i 5.370 dinara, a cene šestodnevnog ski-pasa su od 20.750 do 22.500 dinara. Javno preduzeće "Skijališta Srbije" objavilo je cenovnik za sezonu 2024/25, a ko je bio prošle godine na ovoj planini, primetiće da se cene nisu menjale. Takođe, kao i prethodne ski-sezone, ne postoje porodične i depo ski-karte, ali je još uvek aktuelna duo prenosiva porodična karta.
Dnevni ski-pas na Kopaoniku, za odrasle, košta do 50 evra u špicu zimske sezone.
Ako planirate odmor sa decom, važno je da znate da se za mališane uzrasta od jedne do pet godina (pre navršenih šest) u ski-centrima mogu kupiti tzv. baby karte. One važe za ski-vrtiće, zelene i neke plave staze, po ceni od 0,01 dinar, a preko njih su dostupne i instalacije i staze: ski-poligoni Dolina sportova i Krst, Sunčana dolina, Malo jezero (i noćna staza), Krst, Karaman greben (i noćna staza), Mašinac, Jaram i gondola Brzeće - Mali karaman (bez korišćenja staza Bela reka 1,2,3).
Atraktivne kopaoničke ponude tokom skijaške sezone dobrim delom opravdavaju epitet koji je poneo, a to je "srpski Aspen".
-
Ski-karta "10 u sezoni", koja važi za sve tarifne periode sezone, u svim ski-centrima, po ceni od 35.250 dinara. Takođe, ponovo je dostupna i ski-karta "20 u sezoni" po ceni od 69.250 dinara.
-
Cena noćne karte, koja obuhvata korišćenje sve tri noćne staze, ostala je u rasponu od 2.880 do 3.500 dinara. U ovogodišnji cenovnik uvrštena je i karta za poligon za početnike sa pokretnom trakom (ski-vrtić), po ceni od 1.130 dinara za odrasle i 880 dinara za decu.
Među zlatnim borovima
Iako Zlatibor nije primarno poznat po zahtevnim ski-stazama, centar Tornik je idealan za početnike i rekreativce, a takvih nije malo. S druge strane, Zlatibor je poznat po prelepim pejzažima, okolnim atrakcijama i bogatom sadržaju na samoj planini, tako da predstavlja dobitnu kombinaciju za sve koji vole aktivno-pasivni odmor uz duge šetnje, uživanje u SPA centrima i učenje skijaških veština.
Iz Ski-centra Tornik poručuju da svake noći tri tabača rade samo za posetioce, kako bi sutradan imali optimalne skijaške uslove. Ipak, kažu da nema garancije da će staze biti vrhunski pripremljene ukoliko dođe do novih nanosa snega, što su važne informacije za skijaše naviknute na perfektne uslove.
Zlatibor je, inače, proletos bio najposećenija domaća planina, što je donekle i očekivano, jer je to "njegovo vreme". Onda na zimu zameni mesto sa Kopaonikom, koji je simbol zimskih aktivnosti i skijanja u Srbiji.
Što se tiče cena u tekućoj ski-sezoni, dnevna karta za odrasle je od 2.880 do 3.120 dinara, u zavisnosti od datuma boravka, a za decu (do 12 godina) od 2.130 do 2.500 dinara. Seniori (navršenih 65 godina u momentu kupovine) imaju popust, odnosno plaćaju karte od 2.500 do 2.750 dinara. Šestodnevni ski-pas ide od najmanje 11.250 (odrasli), 7.380 (deca) i 9.750 (seniori), pa do 12.000 (odrasli), 8.000 (deca) i 10.370 (seniori).
Najmlađi ski-centar s velikim potencijalom
Iz zapadnog dela Srbije selimo se na istočni, kako bismo vam predstavili lepote Stare planine, čiji je najviši vrh Midžor (2.169 metara). Reč je o masivu koji se prostire kao prirodna granica prema Bugarskoj, a prelepu netaknutu prirodu Stare planine turisti iznova otkrivaju.
Zanimljivo je da ova planina, koja je 1997. proglašena parkom prirode, čuva trećinu svih vodopada Srbije, a iako važi za najmlađi ski-centar u zemlji, relativno brzo je uspela da privoli skijaše i ljubitelje zimskih aktivnosti. Prema rečima turista, staze su dobro utabane, aktivan je i sistem za veštačko osnežavanje, a cene su niže nego na Kopaoniku.
Dnevna karta za odrasle je od 2.880 do 3.120 dinara, u zavisnosti od datuma boravka, a za decu (do 12 godina) od 2.130 do 2.500 dinara. Seniori plaćaju karte od 2.500 do 2.750 dinara. Šestodnevni ski-pas ide od najmanje 11.250 (odrasli), 7.380 (deca) i 9.750 (seniori), pa do 12.000 (odrasli), 8.000 (deca) i 10.370 (seniori).
Tara i Divčibare nisu skijaške destinacije, ali su popularne zbog prirodnog okruženja, rekreacije, organizovanih šetnji i izleta, uživanja u mirnom ambijentu.
Divlja lepotica
Tara možda nije poznata po skijaškim avanturama, ali jeste po divljim, magičnim predelima koji se najbolje vide s vidikovaca. Uostalom, zimovanje nije rezervisano samo za ovaj adrenalinski sport, već i za razne druge zabavne aktivnosti na snegu, ispijanje kuvanog vina, pešačenje i upoznavanje okoline. Tara nudi mala skijališta (na Kaluđerskim Barama, Račanskoj Šljivovici, Mitrovcu i Sekuliću), ali je zato dom, verovatno, najlepšeg sankališta u zemlji na Kaluđerskim Barama i Mitrovcu.
Ono po čemu je Tara posebna, naročito kada obeli na zimu, jeste striktno utvrđena gradnja smeštajnih objekata. Naime, sačinjeni su planovi generalne regulacije koji definišu gde je dozvoljena gradnja i na koji način. Shodno tome, gradnja kuća i objekata treba da bude u skladu sa klimatskim uslovima i tradicijom podneblja, pri čemu je za vikendice obavezna upotreba kamena, drveta, kosog krova i pokrivača od šindre, crepa ili imitacije šindre.
U ponudi je više od 450 smeštajnih objekata, od luksuznih apartmana do ušuškanih koliba. U centru Tare nećete naići na "načičkane" hotele, ali ćete uživati u pogledu na tipične, planinske brvnare raštrkane po brdima.
Oaza mira na 100 kilometara od prestonice
Naposletku, stižemo do planinske oaze smeštene u srcu planine Maljen. Divčibare su udaljene manje od dva sata vožnje od Beograda, što je dodatni plus gostima koji ne žele dugo da putuju i vole da se organizuju u "pet do 12". Mesto je, pre svega, poznato po prostranim livadama - najlepšim u proleće, ali je zbog komfornih uslova, blizine prestonici i pristupačnih cena s vremenom postalo i zimska atrakcija.
U samom jezgru Divčibara je ski-staza Centar, dužine od skoro 600 metara. Iako je ponuda za skijaše oskudnija, konkretno ova staza nije pogodna za početnike, jer ima oštriji nagib. Njena glavna prednost u odnosu na ostale širom ski-centara u Srbiji, jeste fascinantan pogled koji se pruža s vrha prema planinskim vencima Zapadne Srbije. Osim toga, užitku doprinosi noćno skijanje, a Centar je jedina staza na Divčibarama koja je osvetljena naveče.
Početnici u skijanju će svoje utočište naći u tri manje staze na visu Stražara i kod odmarališta Zmaj.
Inače, u ovoj planinskoj oazi trenutno je najatraktivnija nova staza na Crnom vrhu, duga 850 metara. Ima dvosednu žičaru sa kapacitetom za 1.200 skijaša po satu, a namenjena je veštijim skijašima. Ipak, uprkos rastućem potencijalu u ovom zimskom sportu i unapređenju svoje ponude, Divčibare ostaju sinonim za pešačke ture i planinarenje, odnosno biciklizam u proleće i leto.