U Sloveniji skijaška sezona već kuca na vrata, a počele su pripreme i otvaranje zimske turističke sezone i na skijalištima u Adria regionu. Jedno od najpopularnijih skijališta je, čak i među Slovencima, skijalište Jahorina u Bosni i Hercegovini (BiH). Slovenci mogu čak i da skijaju tamo besplatno, ali kako?
Naime, skijaši koji imaju ski karte za Mariborsko Pohorje, Roglu, Golte, Krvavec, Stari vrh, Vogel, Kranjsku Goru, Kanin i Cerknu, kao i vlasnici sezonskih ski-karata kupljenih za skijanje na Jahorini, dobiće vaučer koji mogu zameniti za ski-karte i besplatno skijanje tri dana uzastopno na pomenutim skijalištima, pojašnjavaju iz Olimpijskog centra Jahorina.
Dakle, uz vaučer, vlasnici sezonskih ski-karata kupljenih za pomenuta slovenačka skijališta mogu besplatno skijati u Olimpijskom centru Jahorina tri dana uzastopno, a da ponovimo, vlasnici sezonskih ski-karata kupljenih za Olimpijski centar Jahorina mogu skijati na pomenutim skijalištima u Sloveniji.
Slovenačka udruženje skijaških žičara i Olimpijski centar Jahorina zaključili su ovaj ugovor ove godine, a takav ugovor je već zaključen 2019. godine, ali u poslednje dve godine zbog pandemije kovida 19 do ove saradnje nije došlo, kaže Manuela Božič Badalič, predsednik Udruženja žičara Slovenije.
U skijaškoj sezoni 2019/2020. samo nekoliko skijaša je iskoristilo ovu priliku. Ovde je više reč o gestu međunarodne integracije i saradnje. Olimpijski centar Jahorina je poslednjih godina uložio dosta novca u izgradnju novih žičara, renovirao i izgradio brojne hotele i ugostiteljske objekte, te proširio turističku ponudu pored samog skijališta. Jahorina postaje sve popularnija destinacija za slovenačke skijaše, kaže Božič Badalič.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva Olimpijskog centra Jahorina, veliki broj ljudi će moći da iskoristi prednosti ovog sporazuma između slovenačkih skijališta i Jahorine. Iz Olimpijskog centra Jahorina navode da imaju više od 300 korisnika sezonskih ski-karata, a u slovenačkim skijalištima nešto je veći broj skijaša sa sezonskim kartama, dodaju iz OC Jahorina. Veruju da će već ove sezone mnogi skijaši rado iskoristiti svoj vaučer, a taj broj će rasti iz sezone u sezonu.
Jahorina je poslednjih godina privukla veliki broj posetilaca iz zemalja regiona, ali i Evrope. "Jahorina je zaista nezaobilazna destinacija na mapi ljubitelja snega i zimskih sportova iz celog sveta. Tokom zimske sezone Jahorinu poseti i do 600.000 turista iz celog sveta. Pored domaćih posetilaca, većina posetilaca dolaze iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Slovenije", rekli su iz Olimpijskog centra Jahorina za Bloomberg Adriju.
Poslednjih godina na Jahorini su skijali gosti iz Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Nemačke, Austrije, Italije, pa čak i Rusije, Singapura i Velike Britanije. Olimpijski centar Jahorina je u proteklih mesec dana uspešno promovisao ovogodišnju zimsku sezonu u zemljama Adria regije, uključujući Austriju, Tursku, Sloveniju i Rumuniju. Istovremeno, sklopljeni su ugovori koji će skijaše povezati sa sezonskim ski-kartama na skijalištima bivše Jugoslavije, tačnije iz Slovenije i Crne Gore i Jahorine.
Razvijena infrastruktura skijališta
Osim na Jahorini, i Bjelašnica je popularno skijalište u Bosni i Hercegovini, gde je broj skijaša povećan za 10 do 15 odsto, a isti rast se očekuje i ove godine. Ove godine skijanje nudi i skijalište Ponijeri. "Ove godine očekujemo turiste iz drugih gradova u skijalištu Ponijeri jer sada imamo apartmane i konačno možemo ponuditi smeštaj gostima. Očekujemo rekordnu posećenost", rekla je za Bloomberg Adrija Nerma Alagić iz marketinga KSC Kakanj.
"Jahorina, kao i druga skijališta na prostoru bivše Jugoslavije, već nekoliko godina intenzivno ulažu u žičare, infrastrukturu i razvoj zimskih centara i tako privlače slovenačke skijaše na svoja skijališta", kaže Božić Badalič. Dodaje da je razumljivo što su im ova skijališta privlačna, delom zbog udaljenosti, delom zbog cene hrane i ski-karata, a ponuda je iz godine u godinu sve bolja.
Na primer, skijališta u Francuskoj, Italiji i Austriji nude mnogo kilometara skijaških staza i dobru infrastrukturu. Međutim, i pored toga što su cene karata tamo veće, infrastruktura je znatno novija nego u Sloveniji, kaže Božić Badalič i dodaje: "Zato procenjujemo da će redovni posetioci ovih destinacija nastaviti da skijaju na ovim skijalištima i ove godine."
Ko skija u Sloveniji
Slovenačka skijališta su takođe popularna u mnogim zemljama. Poslednjih sezona najviše stranih posetilaca Mariborskog Pohorja i Arehe bili su Hrvati, Mađari i Austrijanci, navodi Marprom grupa JHMB. Na Rogli primećuju da najviše turista dolazi iz Slovenije, Hrvatske, zemalja bivše Jugoslavije i Mađarske, dodaje Barbara Soršak, izvršna direktorka kompanije Unitur koja upravlja skijalištem Rogla.
"Prema našoj evidenciji skijaša, gostiju hotela i gostiju Muštrinke, možemo sa sigurnošću reći da imamo skijaše iz celog sveta. Između ostalih, iz Amerike, Kanade, Bliskog istoka, Azije, Australije i cele Evrope", dodao je RTC Krvavac. Kažu da ih raduje činjenica da im poverenje pokazuju i slovenački ljubitelji skijanja jer je, kako kažu, najteže impresionirati meštane.
Kako prošle godine neka skijališta u susednim zemljama nisu bila otvorena, prošlogodišnja skijaška sezona na slovenačkim skijalištima bila je uspešna jer su mnogi Slovenci skijali kod kuće, naglašava Božič Badalič. Od nekoliko skijaša entuzijasta saznali smo da su pretprošle godine išli na bosanskohercegovačka skijališta upravo zbog blagih ograničenja kovida 19. Božič Badalič od ovogodišnje zimske sezone očekuje normalnost, odnosno prosečnost. Dodaje da će sudbinu dešavanja na skijalištima krojiti tržište energije, što će znatno uticati na troškove skijališta, posebno onih koja moraju da proizvode veštački sneg.