Novi gasni aranžman bio je tema nedavnog telefonskog razgovora Vučića i Putina, i mada tom prilikom predsednik nije ispregovarao nabavku gasa na duži rok, uspeo je da ugovori dodatne količine gasa za ovu zimu.
Bloomberg
Kako je otkrio u intervjuu za Radio-televiziju Srbije početkom ove nedelje, ugovoreno je da Srbija dobija šest miliona kubnih metara gasa dnevno po naftnoj formuli (što predstavlja stari dogovor po ugovoru iz 2022. godine), a dodatno je ugovoreno dva miliona kubnih metara gasa dnevno za ruske kompanije - Naftnu industriju Srbije, Petrohemiju, TETO Novi Sad, TETO Pančevo. Plus, Srbija će iz Rusije mimo ovih količina moći po potrebi povući još tri miliona kubnih metara gasa dnevno.
Kako se zima približava, raspoloživost i cene gasa i struje dobijaju više pažnje, pogotovo ako imamo u vidu da je segment energetike dobio na dinamičnosti usled diverzifikacije izvora gasa i sve veće uloge održivih izvora finansiranja.
Srbija i Rumunija biće povezane gasovodom kojim će uz ruski i azerbejdžanski uskoro u Srbiju stizati i rumunski gas.
05.08.2024
Autor: Suzana Peljto
Kada je reč o ceni, Vučić je objasnio da će se cena za šest miliona kubnih metara gasa dnevno i dodatna dva miliona kubnih metara gasa dnevno za ruske kompanije obračunavati po naftnoj formuli koja se izračunava na osnovu dnevne cene tog energenta na holandskoj berzi (TTF). "Gas je juče na TTF koštao 440 dolara, a za Srbiju bi gas koštao 323 dolara, što je dosta povoljnije", rekao je Vučić u ponedeljak za RTS.
Kao što smo već naveli, šest miliona kubnih metara gasa dnevno po naftnoj formuli već su dogovoreni starim ugovorom o snabdevanju ruskim gasom iz 2022. godine, a koji ističe u martu 2025, te ovo nisu dodatne količine gasa.
Cena za ugovorena dodatna tri miliona kubnih metara gasa dnevno izračunavaće se 70 odsto po ceni na TTF berzi, a 30 odsto po naftnoj formuli.
Cena gasa za Srbiju do 350 dolara, u najgorem scenariju 370
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je nedavno da se ugovorena dodatna isporuka gasa odnosi na period do maja sledeće godine i dodao da će Srbija imati dovoljno gasa, čak i ako tokom zime bude više ledenih dana. "Imamo potrebne količine gasa, sa kojima možemo da ispeglamo sve pikove. Čak i ako bude 10 ili 20 dana minus 20 stepeni, građani Srbije ne treba da se boje, jer smo obezbedili dovoljne količine gasa", rekao je Bajatović za TV Prva.
Tvrdi da su cene ruskog gasa za Srbiju izuzetno povoljne i znatno niže od tržišnih. Ukazao je da se može očekivati da će doći do eskalacije sukoba na Bliskom istoku, što može dovesti do problema u snabdevanju naftom i rast cena nafte.
Bajatović dodaje da bi u tom slučaju rast cene nafte uticao i na rast cena gasa, bez obzira na to da li je reč o berzanskoj ceni ili onoj po naftnoj formuli. Objasnio je da je cena po naftnoj formuli sporo promenljiva i da se menja na osnovu devetomesečnog proračuna.
"Tako da bez obzira na potencijalni rast cena nafte, za koju se predviđa da neće biti veća od 95 dolara po barelu, to u naftnoj formuli, koja je kod nas dominantna u načinu na koji se obračunava cena gasa, neće bitno uticati na cenu."
Ističe da ne očekuje da će nabavna cena ruskog gasa za Srbiju biti ne veća od 350 dolara. "Možemo u nekom baš nesrećnom razvoju događaja da dođemo do 370 dolara, a to je i dalje 100 dolara jeftinije nego što možemo da nabavimo na tržištu."
Prethodni ugovor
Podsetimo, prethodni ugovor Srbija je potpisala sa Rusijom u jeku energetske krize 2022. godine na tri godine. Prema tom ugovoru, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.
Zahvaljujući ovom ugovoru cena gasa za građane i privredu bila je među najnižima u Evropi.
Preostalih 800 miliona kubnih metara gasa Srbija je obezbeđivala na tržištu po berzanskoj ceni, a to je takođe bio ruski gas.
Ove zime prvi put stiže gas iz Azerbejdžana
Srbija će tokom predstojeće zime moći da računa na sigurne isporuke oko milion kubnih metara gasa dnevno iz Azerbejdžana, izjavila je krajem septembra ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. To znači da će u Srbiju ove zime prvi put stići količine gasa koje nisu samo ruske.
Đedović Handanović je to izjavila nakon bilateralnog sastanka sa ministrom energetike Azerbejdžana Parvizom Šahbazovim, sa kojim je potpisala i Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti zelene energije. Tom prilikom potpisana su i dva sporazuma o snabdevanju gasom, između Srbijagasa i azerbejdžanske kompanije Sokar.
MRE/Ana Paunković
Podsetila je da su prošle godine u Bakuu potpisani sporazumi o saradnji između resornih ministarstava i gasnih kompanija, koji predviđaju da Srbija dobija do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje do 2026. iz Azerbejdžana, a da se nakon toga ove količine mogu povećati na milijardu kubnih metara.
"Ugovori koji su danas potpisani između Srbijagasa i azerbejdžanskog Sokara omogućavaju Srbiji da ima dodatnu sigurnost u snabdevanju gasom tokom predstojeće zime, jer ćemo moći da računamo sigurno na milion kubika dnevno iz Azerbejdžana od 1. novembra do 31. marta", rekla je tada ministarka.
U srpskim i mađarskim skladištima 645 miliona kubnih metara gasa
Osim gasa koji će redovno svakog dana tokom zime stizati iz Rusije i Azerbejdžana, Srbija ima dodatne rezerve u gasnom skladištu Banatski Dvor i iznajmljenim skladištima u Mađarskoj.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Prema rečima predsednika Vučića, u gasnim skladištima ima ukupno 645 miliona kubnih metara gasa.
Cene gasa daleko ispod prosečnih u prethodnih pet godina
Cene gasa su u toku prva tri tromesečja 2024. bile za 22 odsto niže u odnosu na isti period prethodne godine, respektivno.
Cena gasa je dotakla dno na kraju zime (februar - mart), usled tople zime, što je smanjilo potražnju i omogućilo da skladišta gasa u EU budu solidno popunjena na kraju sezone. Popunjenost kapaciteta je visoka, u rangu 2023, a iznad istorijskih proseka.
Uprkos tome, cena je promptno reagovala na smetnje u proizvodnji kod Norveške u junu ove godine (pogotovo što je Norveška povećala svoj značaj u obezbeđivanju gasa EU, nakon što je nabavka iz Rusije znatno smanjena), kao i na smetnje kod distributivnog čvorišta Sudža u avgustu ove godine, prouzrokovane konfliktom Rusije i Ukrajine. Cena je trenutno na maksimalnim vrednostima ove godine, pogotovo što se bliži zima, a cena je takođe osetljiva na pogoršanje geopolitičke situacije na Bliskom istoku.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je Srbiji da uskoro počnu razgovori o novom ugovoru za isporuku ruskog gasa, s obzirom na to da postojeći ističe u martu 2025. godine.
Situacija sa carinama koje američka administracija uvodi ostatku sveta komplikuje se sa novim najavama predsednika Donalda Trumpa o recipročnim i nametima na uvoz bakra.
Američki predsednik Donald Trump je tokom vikenda najavio carine od 30 odsto za EU i Meksiko, koje bi trebalo da stupe na snagu 1. avgusta - u svetu koji se dinamično menja, ovo je pet stvari za danas
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...