Pored termoelektrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu biće izgrađena fabrika u kojoj će se proizvoditi cement od pepela. Investicijom od oko 110 miliona evra, cementara Lafarge mogla bi da reši dugogodišnji problem nagomilavanja pepela u Srbiji. To će biti prvi put u Srbiji da se izgradnjom fabrike uz termoelektranu planira korišćenje pepela na njegovom izvorištu.
Pepeo koji kao otpad nastaje u termoelektranama predstavlja veliku i ekološku i finansijsku štetu. Termoelektrane u Srbiji na godišnjem nivou proizvedu između šest i sedam miliona tona pepela, koji se taloži na oko 1.600 hektara, a ovo odlaganje Elektroprivredu Srbije (EPS) košta milijarde dinara.
I ne samo to. Pepeo koji se odlaže na deponijama dalje završava u vazduhu, a na kraju u našim plućima. Zagađuje i zemlju i vodu.
Opširnije
Burdž Kalifa napravljena od pepela, što ne bi i srpski putevi?
Burdž Klifa, najviša građevina koju je čovek ikada napravio, sagrađena je od pepela.
08.12.2023
Gips iz srpskih termoelektrana sve više završava u evropskim putevima
Gips koji kao otpad nastaje u Termoelektrani "Kostolac B" ne završava na deponijama, već se prodaje kao građevinski materijal.
21.12.2023
Knjeginjić, Lafarge: Smanjili smo emisiju CO2 za 30 odsto, ali CBAM je velika nepoznanica
Promenili smo portfolio i prilagodili ga zelenom trendu, kaže Dimitrije Knjeginjić, direktor Lafarge u Srbiji
06.06.2024
Profit EPS-a u prvoj polovini podbacio u odnosu na prošlu godinu
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvih šest meseci ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 32,8 milijardi dinara, što je oko 278 miliona evra.
12.08.2024
Kostolac B3 posle troje ministara konačno na mreži u novoj sezoni?
Posle više od tri decenije, srpski energetski sistem mogao bi ove zime biti jači za novi termoblok, s obzirom na to da je prethodni pušten u rad 1991. godine.
05.08.2024
Srbija ulaže 450 miliona evra za otvaranje novih kopova uglja
Ukupne investicije u novu rudarsku opremu u Elektroprivredi Srbije trenutno iznose više od 450 miliona evra.
28.05.2024
Rešenje za ovaj problem postoji, ali je godinama odlagano. To rešenje podrazumeva da se pepeo prodaje kao nusproizvod za proizvodnju cementa. Time bi i EPS i cementare bile na dobitku. EPS bi smanjio troškove za transportovanje i odlaganje pepela, a cementare bi korišćenjem pepela smanjile emisije ugljen-dioksida nastale tokom proizvodnje cementa, čime bi njihova roba ispunjavala CBAM standarde. Odlaganjem pepela prodisala bi i životna sredina.
Kompanija Lafarge koja posluje u Srbiji ponudila je Vladi Srbije da u Obrenovcu, u blizini najveće termoelektrane u zemlji "Nikola Tesla", izgradi fabriku za proizvodnju cementa. Plan je da se u toj fabrici koristi isključivo pepeo za proizvodnju cementa, i to ne samo pepeo iz termoelektrana u Srbiji, već i pepeo sa pepelišta iz termoelektrana zemalja u okruženju.
Kompanija je najavila da bi u prvoj fazi u ovu fabriku uložila 110 miliona evra. Ovaj plan najavio je ranije i direktor kompanije Lafarge u Srbiji Dimitrije Knjeginjić za Bloomberg Adriju.
On je tada objasnio da pepeo može biti upotrebljen u proizvodnji građevinskih materijala, ali ne ovakav kakav generiše EPS, već da se EPS-ov može korisiti samo za proizvodnju građevinskog materijala namenjenog za izgradnju puteva. "Taj kvalitet pepela je duboko vezan za proces sagorevanja i poreklo uglja. Pepeo iz lignita u postojećim kotlovima nije upotrebljiv u građevinskoj industriji, osim za osnovne slojeve puteva."
S obzirom da kompanija Lafarge pravi građevinske materijale i za putnu industriju, i dosad je koristila pepeo iz srpskih termoelektrana za njegovu proizvodnju, ali u malim količinama.
EPS i sada prodaje pepeo, ali ne kao nusproizvod već kao nepasan otpad
Sagorevanjem uglja u termoelektranama nastaju pepeo, šljaka i gips. Oni su u pojedinim evropskim i svetskim zemljama kategorisani kao nusproizvodi koji se već godinama koriste kao građevinski materijali. U Srbiji je trenutno kao nusproizvod prepoznat jedino gips, dok se pepeo i šljaka i dalje vode kao otpad.
Naime, Termoelektrana "Kostolac" je prva u Srbiji u martu 2021. upisala gips u Registar nusproizvoda. Zatim je u septembru 2022. godine gips iz Kostolca upisan u propis Evropske unije o registraciji, proceni, odobrenju i ograničenju hemikalija (REACH), što je olakšalo njegovu prodaju u Evropskoj uniji. Očekuje se da će isti put do Registra nusproizvoda u Srbiji i REACH-a imati i pepeo.
S obzirom na to da pepeo još nije prepoznat kao nusproizvod u srpskom zakonu, pa ni u REACH-u, iz EPS-a su za Bloomberg Adriju potvrdili da se on dosad na tržištu Srbije i nije prodavao kao nusproizvod, već samo kao neopasan otpad, imajući u vidu da su kompanije koje su ga i koristile u svojim proizvodnim procesima pribavile dozvole za njegovu upotrebu.
Iz EPS-a su naveli da je prošle godine cementrama prodato oko 168.000 tona pepela, što je neznatna količina u odnosu na to da se godišnje proizvede između šest i sedam miliona tona pepela u srpskim termoelektranama. Najviše ga kupuju Moravacem, Titan i Lafarge. Pitali smo EPS po kojoj ceni prodaje cementarma pepeo, ali odgovor na ovo pitanje nismo dobili.
Mogućnost upotrebe pepela kao nusproizvoda sa upotrebnom vrednosti prepoznata je trenutno u Uredbi o tehničkim i drugim zahtevima za pepeo, kao građevinski materijal namenjen za upotrebu u izgradnji, rekonstrukciji, sanaciji i održavanju infrastrukturnih objekata javne nameni, ukazali su iz EPS-a.
Odlaganje pepela mnogo košta EPS
Iz EPS-a za Bloomberg Adriju kažu da u srpskim termoelektranama godišnje nastaje između šest i sedam miliona tona pepela. Dodaju da deponije pepela zauzimaju oko 1.600 hektara zemlje.
Pepeo nastao u procesu sagorevanja uglja EPS odlaže na sopstvenim deponijama korišćenjem odgovarajuće tehnologije i opreme. S ozbirom da pepeo spada u kategoriju neopasnog otpada za njega se ne plaća naknada propisana Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara.
Međutim, iz EPS-a ukazuju da je Državna revizorska institucija u decembru 2019. godine pripremila izveštaj u kojem je navela da je tokom postupka revizije utvrđeno da su ukupni troškovi deponovanja pepela EPS u periodu 2016-2018. godine iznosili 9,4 milijardi dinara.
Šta najavljena fabrika znači za kompaniju, a šta za EPS
Najavljena izgradnja fabrike predstavlja šansu da se poveća korišćenje pepela kao materijala koji ima upotrebnu vrednost, navode iz EPS-a.
"Količine pepela koje je na godišnjem nivou EPS prodavao manje su od 10 odsto ukupno proizvedene količine. Otvaranjem fabrike bi se značajno doprinelo uvođenju cirkularne ekonomije u Srbiji, a EPS bi smanjio količine pepela koje odlaže na deponije i time ostvario i uštede u poslovanju."
Korišćenje pepela kompaniji Lafarge može doneti ulogu lidera u primeni koncepta cirkularne ekonomije u Srbiji, a takođe može pozitivno uticati na aspekt poslovanja vezan za smanjenje uticaja na klimatske promene, smatraju u EPS-u.
Podsetimo, ovo će za kompaniju biti od izuzetne važnosti kada od prvog januara 2026. stupi na snagu CBAM. To je obaveza plaćanja takse za svaku tonu emitovanog CO2 u proizvodnji robe izvezene u EU.
Iz EPS-a objašnjavaju da korišćenje pepela kao sirovine u građevinskoj industriji predstavlja dobar primer cirkularne ekonomije. "Imajući u vidu količine pepela koje nastaju na godišnjem nivou, jasno je da je reč o značajnom resursu za cirkularnu ekonomiju, čija primena svakako ima pozitivne efekte na životnu sredinu i na klimatske promene."
Pepeo se široko koristi u Evropi i svetu
Burdž Klifa, najviša građevina koju je čovek ikada napravio, sagrađena je od pepela. U branu Hungry Horse, koja je još 1953. godine izgrađena u SAD, ugrađeno je 120.000 tona pepela. Najveći građevinski projekat u istoriji Danske, Most Velikog Belta (eng. The Great Belt Bridge) takođe je jedna od građevina u koju je ugrađen pepeo. I u gradnju puteva širom Evrope korišćen je pepeo.
Evropska unija uspela je da još 2008. godine iskoristi čak 90 odsto pepela.
Najviše je odlazio u industriju betona, zatim za nasipe, industriju cementa, stabilizaciju tla.