Ukupne investicije u novu rudarsku opremu u Elektroprivredi Srbije (EPS) trenutno iznose više od 450 miliona evra. Ulaganja u rudarsku mehanizaciju treba da omoguće otvaranje novih kopova, iskopavanje novih količina uglja i boljeg kvaliteta ovog energenta. To je u utorak izjavila ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović prilikom obilaska Rudarskog basena "Kolubara".
Kako je saopšteno iz Ministarstva rudarstva i energetike, u "Kolubari" su u toku radovi na izgradnji rudarske opreme, koja će omogućiti veću i stabilniju proizvodnju otkrivke i uglja.
Podsetimo, u decembru 2021. godine najveća termoelektrana u Srbiji "Nikola Tesla" u Obrenovcu doživela je kolaps upravo zbog korišćenja uglja lošeg kvaliteta.
Opširnije
Kakva će tačno biti uloga Japanaca u izgradnji RHE 'Bistrica'
Nedavno je objavljeno da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) formalizovala odluku o učešću u izgradnji Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica".
28.05.2024
Ko u Evropi ima jeftiniju struju i gas od Srbije?
Povećanja cena struje i gasa oduzela su prošle godine Srbiji titulu zemlje sa najjeftinijim energentima u Evropi, a to su pokazali najnoviji podaci Eurostata.
13.05.2024
EPS potpisao ugovore o preuzimanju energije iz dve solarne elektrane
EPS i kompanije B2 Nova Sun i B2 Sunspot potpisali su ugovore o otkupu električne energije i preuzimanju balansne odgovornosti.
28.03.2024
Vetropark "Pupin" potpisao ugovor sa EPS-om, vrednost projekta 100 miliona evra
Enlight Renewable Energy i EPS potpisali su ugovor o otkupu električne energije i preuzimanju balansne odgovornosti za vetropark "Pupin".
27.03.2024
Analitičarka BBA: EPS bi u 2024. mogao da ostvari još veći profit
Poslovni rezultati EPS-a za prošlu godinu pokazali su da je to preduzeće uspelo da ostvari profit od skoro milijardu evra.
22.03.2024
Vetropark "Kostolac" koštaće 144 miliona evra, EU i Nemačka pomažu finansijski
Finansiranje izgradnje prve vetroelektrane EPS definisano je potpisivanjem sporazuma između EPS-a, nemačke KfW banke i EU.
29.01.2024
Tokom 2022. godine, kada je nastupila energetska kriza zbog rata u Ukrajini, EPS je bio prinuđen da uvozi velike količine uglja i struju po rekordno visokim cenama, što je uticalo da ova energetska kompanija završi godinu gubitkom od 72,6 milijardi dinara.
Ministarka Đedović Handanović sada poručuje da je izgradnja dva bagera i pratećih sistema koja je u toku u "Kolubari" jedan od najvažnijih projekata u energetskom sektoru.
"To je od vitalnog značaja za energetski sektor kako bismo imali i veću energetsku bezbednost i stabilnost proizvodnje uglja, a samim tim i naših termoelektrana", rekla je ministarka nakon obilaska montažnog pogona Kalenić, gde je u toku izgradnja rudarske opreme i novih bagera.
Ona je dodala da se investicije odnose na nabavku nove i revitalizaciju postojeće rudarske opreme, otvaranje zamenskih proizvodnih kapaciteta, a sve da bi se obezbedili neophodni preduslovi za nesmetanu eksploataciju uglja iz površinskih kopova.
"Stavljanje u rad novih sistema za eksploataciju otkrivke obezbediće dodatni proizvodnju u visini od 16 do 19 miliona kubika otkrivke na godišnjem nivou, čime se stvaraju uslovi da od 2026. godine započne eksploatacija uglja sa kopa Radljevo", rekla je ministarka.
Đedović Handanović je istakla da je ove godine proizvodnja uglja na nivou Kolubare veća za tri odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je u proizvodnja otkrivke veća za 11 odsto na nivou EPS-a.
"Stav Vlade Srbije je da želimo da održimo i osnažimo naš rudarski sektor i da obezbeđujemo bolje uslove za radnike na kopovima, a od svih zaposlenih očekujemo trud i rad u podizanju stepena proizvodnje", dodala je ona.
Ministarka je ukazala da ne očekuje probleme sa snabdevanjem električnom energijom u letnjim mesecima, ali da je potrebno da se nadgledaju remonti u EPS-u.
"Deponije uglja su na nivou popunjenosti od 1,8 miliona tona, što uz dobre akumulacije vode treba da obezbedi sigurnost snabdevanja električnom energijom u narednom periodu. Činjenica je da je i leti potrošnja energije sve veća, zbog hlađenja, a događa se da imamo i pikove koji su veći nego tokom zime, zbog ekstremnih temperatura i rada industrijskih posrtojenja. EPS mora da nastavi da prati odvijanje svih remonta da bi se minimizirali rizici u vezi sa proizvodnjom i snabdevanjem električnom energijom", zaključila je ministarka.