Nakon što su u martu turisti iz Bugarske nakratko preuzeli primat, turski posetioci su u aprilu ponovo bili najbrojniji u Srbiji.
Opširnije
Grčka je za srpske turiste skuplja čak za 26 odsto ove godine
Uveliko smo zakoračili u sezonu letnjih odmora kada, zapravo, najveći broj turista planira svoja putovanja u toku godine.
31.05.2024
Turisti promenili smer u odabiru top letnjih destinacija
Putnici su sve odlučniji da ove godine preskoče najposećenije evropske gradove i plaže, u korist slabije posećenih letnjih destinacija.
31.05.2024
Šta videti u Milanu za četiri dana
Za četiri dana možete obići Milano, jezero Komo, ali i Bergamo.
26.05.2024
Turizam u Srbiji najviše kaska zbog marketinga, EXPO velika šansa
Rad na četiri najslabije oblasti mogao bi da donese napredak od čak 30 mesta.
27.05.2024
Turska je bila prva po broju dolazaka, koji je u aprilu rastao za polovinu i iznosio više od 18.000. Turski turisti su takođe ostvarili i najveći broj noćenja, koji je nakon rasta od 46 odsto dostigao preko 58.000, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Što se tiče turističkog sektora u celini, Srbija je zabeležila za 7,1 odsto više dolazaka i za 9,1 odsto više noćenja u odnosu na prošli april.
Oko trećina noćenja odnosi se na Beograd, a po petina na planinske centre i banje.
Zlatiboru išlo najbolje
Od planinskih centara izdvaja se Zlatibor koji je u aprilu ostvario najbolji rezultat, kako po pitanju dolazaka, tako i po pitanju noćenja. Ovo nije preveliko iznenađenje jer je Zlatibor na proleće i popularnija opcija od Kopaonika koji je mesto gde se turisti okupljaju zbog zimskih aktivnosti.
Broj dolazaka na Zlatibor je rastao za otprilike trećinu i u aprilu, i u prva četiri meseca (međugodišnje). Slična situacija je i sa brojem noćenja, koji je uvećan za 26 odsto u aprilu, i za 33,8 odsto u prva četiri meseca.
Turizam ima svoje probleme, ali nisu teško rešivi
Svetski ekonomski forum je nedavno objavio izveštaj po kom se Srbija po razvijenosti turizma rangira na samoj sredini Adria regiona.
Na skali od jedan do sedam indeksa Svetskog ekonomskog foruma (WEF), Srbija sa 3,86 zauzima 68. mesto od 119 zemalja. Ovu poziciju je Aleksandar Radivojević, ekonomista FREN-a Ekonomskog fakulteta u Beogradu i koordinator Istraživanja Svetskog ekonomskog foruma za Srbiju, ocenio kao lošu, ali je dodao da postoje ohrabrujući detalji.
On je dodao da problem nije samo u kapacitetima i resursima, već u načinu na koji su oni predstavljeni i usklađeni sa tražnjom.
Kuriozitet u slučaju Srbije, kako je rekao, predstavlja činjenica da Srbija raspolaže prirodnim i kulturnim resursima, ali njihova razvijenost podrazumeva i marketing ovih resursa pa se nameće zaključak da njihovo postojanje marketing strategijama i aktivnostima nije dovoljno dobro povezano sa tražnjom stranih turista.
"Dobra stvar je što bi angažovanje na ovim aktivnostima značajno poboljšalo rangiranje Srbije na listi razvijenosti turizma, a moglo bi biti realizovano u relativno kratkom roku", zaključio je ekonomista.