Guverner centralne banke Srbije rekla je da je rešena da Srbija dobije investicioni rejting, čime bi bilo olakšano privlačenje novih investicija.
Srbija, koja teži da se pridruži Evropskoj uniji, najveća je privreda Zapadnog Balkana. Dve od tri najpoznatije svetske rejting agencije već neko vreme daju ocenu BB+, što je jedan stepen ispod investicionog rejtinga. Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković rekla je da je podizanje kreditnog rejtinga prioritet vlasti u Beogradu.
Opširnije
'NBS bi do kraja 2024. mogla da obori kamate za 1,5 p. p.'
Sulewski prvo smanjenje kamata NBS očekuje za sredinu godine, a ispunjenje inflacionog cilja za april ili maj.
13.03.2024
Inflacija u Srbiji usporila na 5,6, najniža od avgusta 2021.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da inflacija u Srbiji u granice cilja NBS (od 1,5 do 4,5 odsto) uđe sredinom godine.
12.03.2024
Devizne rezerve blago pale, deprecijacijski pritisci nisu jaki
Bruto devizne rezerve su tako u februaru iznosile 25,03 milijarde evra, što pokriva 178,6 odsto novčane mase M1.
11.03.2024
'Do sredine godine inflacija ulazi u granice cilja NBS'
Stopa inflacije opredelila je Narodnu banku Srbije da još jednom pauzira.
08.03.2024
Fitch potvrdio kreditni rejting Srbije na nivou BB+
Rast izvoza i manji uvoz energenata poboljšaće spoljnu poziciju zemlje, navode iz agencije.
11.02.2024
"Sada smo više nego ikad fokusirani na ovaj važan cilj, koji će omogućiti priliv dodatnog kapitala u Srbiju i proširiti bazu investitora", rekla je Tabaković u intervjuu u Beogradu. Ona predviđa da će rejting agencije veoma uskoro početi da projekciju koja prati ocenu rejtinga menjaju sa "stabilne" na "pozitivnu".
Ekonomija pod predsednikom Aleksandrom Vučićem prošle godine je zabeležila rekordno nisku nezaposlenost, a deficit tekućeg računa je bio najmanji u dve decenije. Javni dug je zadržan pod kontrolom, a privreda Srbije je zabeležila rast u svakom kvartalu 2023.
Iz banke Morgan Stanley su prošlog meseca saopštili da Srbija zaslužuje investicioni rang kreditnog rejtinga. Portfolio menadžer Hussein Khattab iz ove banke u februaru se pozvao na fiskalnu politiku zemlje i "konstantan priliv" stranih investicija.
Dinarizacija
Tabaković tvrdi da se Srbija ističe u poređenju sa parnjacima koji imaju investicioni rejting BB+, a prinosi na srpske obveznice mogu se porediti sa prinosima u susednim članicama EU, Mađarskoj ili Rumuniji, "a od nekih su i niži". Fitch Ratings i S&P Global Ratings potvrdili su svoje rejtinge za Srbiju u februaru i oktobru.
Razlika u prinosu na srpske petogodišnje evroobveznice i prinosu na nemačke benčkmark obveznice pala je na dvogodišnji minimum od 248 baznih poena. Spred je tokom 2022. iznosio više od 650 baznih poena, kada je energetska kriza pogodila državni budžet nakon decenija oslanjanja na ruski gas.
Tabaković, koja je na mestu guvernera centralne banke od 2012, rekla je da je jedan od njenih glavnih zadataka da finansijski sistem zemlje udalji od stranih valuta i približi dinaru.
Kao regulator bankarskog sektora u Srbiji, ova institucija promoviše depozite i kredite u dinarima u odnosu na značajan deo kredita denominovanih u evrima, rekla je ona. Dinarski depoziti su se udvostručili otkad je ona došla na funkciju, a sada iznose 44 odsto ukupnih depozita.
Centralna banka je promenila pravila o adekvatnosti kapitala tako što je smanjila zahteve za rezervisanje za dinarske kredite u poređenju sa onima u stranim valutama, nastojeći da podstakne kreditiranje u domaćoj valuti.
"Napredak u dinarizaciji finansijskog sistema doprineće većoj efikasnosti naše monetarne politike, a samim tim i boljem rejtingu", rekla je Tabaković.