Maloprodaja u Srbiji je posle osam meseci pada i jednog meseca stagnacije napokon porasla u novembru, čemu su doprineli usporavanje inflacije i realni rast plata.
Promet robe u novembru bio je veći u tekućim cenama za 9,7 odsto, a u stalnim cenama (koje uzimaju u obzir inflaciju) za 3,6 odsto. Rastu prometa je pripomoglo usporavanje inflacije, koja je u novembru dostigla osam odsto, nakon oktobarske 8,5 odsto.
U odnosu na godinu ranije, promet se više uvećao na jugu države (6,3 odsto u stalnim cenama), a manje na severu (1,7 odsto). Ako posmatramo šta se kupuje, najviše je porastao promet neprehrambenih proizvoda (6,3 odsto u stalnim cenama), zatim hrane, pića i duvana (3,1 odsto), a pao je promet motornih goriva (-0,8 odsto).
Opširnije
Plate u Srbiji realno rastu peti mesec zaredom, dok inflacija usporava
Plate u Srbiji nastavile su da rastu u oktobru i nominalno i realno, te je prosečna zarada iznosila 86.738 dinara neto.
25.12.2023
Ekonomisti: Privreda će u 2024. rasti tri odsto, inflacija na oko pet
Očekuje se da će NBS kamatne stope smanjiti u drugoj polovini 2024, ali bi mogla da ih smanji i pre toga.
26.12.2023
Inflacija u Srbiji sledeće godine usporava na oko pet odsto
Inflacija u Srbiji specifična je u odnosu na svetska kretanja, smatraju ekonomisti.
25.12.2023
U novembru širom sveta počinje praznična kupovina, pošto se tada obeležavaju praznici kupovine poput Crnog petka i Sajber-ponedeljka, što je verovatno doprinelo prometu neprehrambenih proizvoda. Maloprodaja je skočila i u SAD u novembru, iako se to nije očekivalo, pošto su niže cene benzina omogućile potrošačima da izdvoje više za početak praznične kupovine.
U Srbiji je maloprodaja bila u padu osam meseci zaredom, sve dok oktobar nije doneo prvi znak oporavka, pošto je promet stagnirao.
Promet guraju i veće plate, koje su u oktobru realno porasle peti mesec zaredom (podaci za novembar još uvek nisu dostupni). U januaru se očekuje novo povećanje plata, što će verovatno dodatno pogurati promet u maloprodaji.
Dok jačaju znaci da se kupovna moć stanovništva oporavlja, očekuje se da će inflacija u Srbiji sledeće godine usporiti na oko pet odsto. Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, kaže da vidimo da iščezavaju efekti eksternih pritisaka na cene, ali dodaje da inflatorni pritisci ostaju prisutni usled povećanja zarada i ekspanzivne fiskalne politike. Ona dodaje da u 2024. sledi povećanje minimalne zarade, plata u javnom sektoru i penzija, što će dati vetar u leđa boljoj tražnji, ali i otpornijoj inflaciji.
Ova godina bila je lošija za maloprodaju od prošle - ukoliko se uporede prvih jedanaest meseci 2023. godine sa istim periodom 2022. godine, promet robe u trgovini na malo jeste veći u tekućim cenama (za 8,4 odsto), ali je manji u stalnim cenama (za 2,8 odsto), pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Sveukupno, RZS očekuje da je ove godine maloprodaja bila u padu od 1,8 odsto u odnosu na 2022, pokazuje njihova procena ekonomskih kretanja za 2023.