Premijerka Srbije Ana Brnabić danas je završila posetu Kini i posle susreta sa kineskim predsednikom Xi Jinpingom izjavila da je kineski predsednik nagovestio da će pokušati da tokom sledeće godine dođe u Srbiju.
Premijerka se tokom boravka u Pekingu i pre toga Šangaju, gde se sastala sa novim premijerom Kine Li Qiangom, susrela sa predstavnicima kineskih kompanija koje već posluju u Srbiji, najvećim izvoznicima, ali i sa nekoliko novih koje još nišu došle na naše tržište.
Posle današnjeg sastanka sa predstavnicima Hbisa naglasila je da je budućnost smederevske železare potpuno bezbedna i da vlasnik kompanije grupa Hbis ima jasne planove za dodatne investicije. Kako je rekla, sledeći fokus drugog kruga investicija u Železari Smederevo je energetska efikasnost i zelena tranzicija.
Opširnije
Srbija i dalje smanjuje trgovinski deficit, ali partnerima ne ide baš najbolje
Ako se posmatra samo septembar, deficit je smanjen za nešto više od četvrtine na godišnjem nivou, i iznosio je 572,6 miliona evra.
31.10.2023
NBS potvrdila plan za uključenje juana u devizne rezerve, priprema u finalnoj fazi
Proces obezbeđivanja neophodne infrastrukture i uslova za pristup istom je u završnoj fazi.
20.10.2023
Šta Srbiji donosi sporazum sa Kinom i šest Nidecovih dobavljača koji dolaze?
Srbija i Kina potpisale su ove nedelje dugo najavljivani sporazum o slobodnoj trgovini.
20.10.2023
Sporazum sa Kinom dobar, ali ne i dovoljan adut za strane investicije
Sporazum o Slobodnoj trgovini koji je Srbija potpisala sa Kinom obuhvata skoro 10 i po hiljada proizvoda iz naše zemlje.
18.10.2023
Kineski lanci dobavljača ključna su prilika za srpske kompanije
Zasad se zna da će sporazum obuhvatiti 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 sa kineske strane.
17.10.2023
Šta Srbija može da ponudi Kini kada carine padnu
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom - šansa za naš izvoz i privlačenje kineskih i evropskih investitora.
16.10.2023
Kina u Adria regionu - gde i koliko ulaže?
Kina je u Adria regionu investirala 14 mlrd. evra, od toga samo u Srbiji 12 milijardi.
11.10.2023
"Takođe planiraju da deo Železare radi na hidrogen, što je ideja da u narednih nekoliko decenija nema emisije štetnih gasova. To su neverovatne stvari", rekla je premijerka.
Prema podacima Ministarstva finansija, u prvih sedam meseci ove godine Hbis grupa je na trećem mestu naših najvećih izvoznika, a u ovoj godini zaključno sa julom izvezla je čelik vredan 374,3 miliona evra. Prošle godine u julu je najavila gašenje jedne od dve peći.
Smederevska železara je pre nego što je EU uvela kvote i ograničila uvoz iz trećih zemalja plasirala najveći deo svojih proizvoda na tržište EU, ali je zbog mera EK morala da smanji obim proizvodnje. Kapacitet železare je proizvodnja 2,2 miliona tona godišnje. Prema podacima Svetske asocijacije za čelik, prošle godine je proizvela 1,6 miliona tona čelika, a zbog ograničenog izvoza u EU ona je poslednjih godina povećala učešće na domaćem tržištu na oko 60 odsto.
Premijerka je podsetila da je u Šangaju razgovarala i sa rukovodstvom kompanije Shanghai Fengling Renewable, koja je strateški partner Zijin Mining, vlasnika RTB Bor. Ova kompanija, prema njenim rečima, mogla bi da investira oko dve milijarde evra u naredne tri godine.
"Očekujemo da u narednim mesecima počnemo projekat zelenog hidrogena u Boru, što je neverovatna revolucija za našu zelenu tranziciju", rekla je Brnabić.
Sa predstavnicima te kompanije je razgovarala o njihovim planovima za dodatno investiranje u zelenu energiju u Srbiji, sa akcentom na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
Izgradnjom hibridnog postrojenja zadovoljile bi se skoro celokupne potrebe Ziđina za električnom energijom, dodatno smanjila emisija štetnih gasova i takođe bi se dobila značajna količina "zelenog" vodonika za izvoz, navela je premijerka.
Najveći izvoznik je Serbia Zijin Mining, koja je vlasnik RTB "Bor" i rudnika "Čukaru Peki" u okolini Bora. Ova kompanija je prvih sedam meseci u inostranstvu plasirala zlato i bakar u vrednosti od 631,2 miliona evra.
Brnabić je rekla da je jutros imala dobre sastanke sa kineskim kompanijama, između ostalih i sa kompanijom JD, koja je 52. kompanija na listi najuspešnijih svetskih kompanija i koja zapošljava 520.000 ljudi. Ona je dodala da je to najveća kineska kompanija u privatnom vlasništvu.
"Razgovarali smo da preko JD plasiramo naše proizvode na kinesko tržište, kao i o tome da promovišu Srbiju kao turističku destinaciju", rekla je ona. Brnabić je rekla i da postoje preduslovi za povećanje broja kineskih turista jer im nije potrebna viza, a postoje direktne linije, što će se u najbližoj budućnosti proširiti i na Šangaj.
Prema njenim rečima, iznenadila se koliko je Kina napredovala od 2019. do 2023. godine u oblasti zaštite životne sredine. Kako je rekla, kineskog predsednika je obavestila i o saradnji sa kompanijom BGI i o daljim planovima. "Mislim da je budućnost naših odnosa sa Kinom u oblasti veštačke inteligencije i biotehnologije. Želimo da imamo najinovativniju medicinu", rekla je premijerka.
Ona se sastala u Šangaju, na početku posete Kini, sa predstavnicima kineskih kompanije Huawei, koja u Srbiji posluje 18 godina i zapošljava više od 200 ljudi, a samo u prethodne tri godine uplatila je u budžet više od 40 miliona evra na ime poreza.
Takođe, susrela se i sa kineskim China communication and construction, koja se nalzi na listi Fortune 500, i njenom kćerkom firmom China road and bridges. Ove kompanije su prve došle u Srbiju i rade na nekim od najvažnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji.
Kada je reč o sporazumu o slobodnoj trgovini sa Kinom, prema njenim rečima, kineski premijer je preneo da je njegova zemlja zainteresovana za mnogobrojne proizvode iz Srbije, ne samo za poljoprivredno-prehrambene, a u tome će odlično poslužiti Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom.
Premijerka Srbije je podsetila da je Srbija do sada potpisala protokol o fitosanitarnoj inspekciji za tri vrste proizvoda, za med, proizvode od meda, sveže jabuke i za hranu za kućne ljubimce, a da su pri kraju pregovori oko protokola u vezi sa izvozom pilećeg mesa i suvih šljiva.
Ona je prenela da je zamolila da to bude završeno što pre i da se 2024. godine vidi još jedan značajan iskorak, mada je, kako je naglasila, izvoz u Kinu u poslednjih deset godina povećan 185 puta.
Srpska robna razmena je 2022. godine prešla šest milijardi dolara i to je rekord do sada, ukazala je Brnabić i dodala da je Kina 2021. i 2022. godine bila najveći strani investitor u Srbiji, kao i u prva dva kvartala 2023. godine, dodaje se u saopštenju.