Srbija

Srbija i dalje smanjuje trgovinski deficit, ali partnerima ne ide baš najbolje

Autor: Branislav Urošević

31. oktobar 2023, 13:22

Nemačku i Italiju, koje spadaju u najvažnije zemlje izvoza, ove godine muči slab privredni rast

Deficit u septembru pao za 26 odsto

Najviše se uvozila nafta

Srbija i dalje smanjuje trgovinski deficit, ali partnerima ne ide baš najbolje

Depositphotos

Branislav Urošević

Srbija je i u septembru uspela da smanji spoljnotrgovinski deficit, ali ostaje pitanje kako će sporiji privredni rast njenih trgovinskih partnera uticati na poziciju zemlje.

Deficit za period januar - septembar iznosi 5,698 milijardi evra, što je za trećinu niže od istog perioda prethodne godine. Ako se posmatra samo septembar, deficit je smanjen za nešto više od četvrtine na godišnjem nivou, i iznosio je 572,6 miliona evra. Pokrivenost uvoza izvozom takođe je poboljšana, i nakon rasta od 8,9 procentnih poena, u septembru je iznosila 79 odsto.

Nafta je u septembru bila najzastupljeniji proizvod u uvozu, a nakon nje slede lekovi za maloprodaju, prirodni gas, električna energija i električni provodnici.

Nedavno je i Međunarodni monetarni fond poboljšao projekcije tekućeg računa platnog bilansa za ovu i sledeću godinu. U izveštaju se ne navodi koje su stavke ovog pokazatelja bile glavni razlog za promenu, a najveći deo tekućeg računa platnog bilansa otpada na uvoz i izvoz, dok relativno veliku ulogu igraju i doznake iz inostranstva.

"Mi ne znamo na bazi čega su oni predvideli tu promenu, ali je moguće da je razlog to što smo drastično smanjili uvoz energenata ove godine", rekao je tada za Bloomberg Adriju ekonomista Saša Đogović. On je dodao da su cene nafte i prirodnog gasa niže ove godine, a da nema ni potrebe za popunjavanjem skladišta u onom obimu u kom je to bilo neophodno prethodne godine.

Bitne promene kod partnera

Od poslednjeg izveštaja o spoljnoj trgovini, Srbija je potpisala sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom. On će obuhvatati  10.412 srpskih proizvoda i 8.930 sa kineske strane. Carine na pojedine proizvode poput vina će se ukidati postepeno, po 20 odsto u narednih pet godina, a naši izvozni aduti su meso, jabuke, suve šljive, bobičasto voće.

Srbija tradicionalno najviše izvozi u zemlje Evropske unije, konkretno Nemačku i Italiju, a njihove privrede u 2023. ne stoje najbolje.

Italijanska privreda je stagnirala u trećem kvartalu - i zamalo je izbegla recesiju dok se premijerka Giorgia Meloni bori da u isto vreme održi privredni rast i smanji javni dug.

Bruto domaći proizvod ostao je nepromenjen u odnosu na prethodna tri meseca, pokazuju statistički podaci objavljeni u utorak. To je usledilo nakon smanjenja od 0,4 odsto u drugom tromesečju i manje je od rasta od 0,1 odsto koji su očekivali analitičari koje je anketirao Bloomberg.

Ekonomiji je pomogao izvoz koji je bio veći od uvoza, iako je domaća tražnja bila kočnica, navodi se u saopštenju nacionalnog zavoda za statistiku Istat.

Situacija nije mnogo bolja ni u Nemačkoj. Nemačka privreda je usporila u trećem kvartalu, povećavajući rizik da najveća evropska ekonomija ide prema recesiji.

Bruto domaći proizvod je pao za 0,1 odsto u odnosu na prethodna tri meseca, što je manje od očekivanih 0,2 odsto, saopštila je statistička kancelarija u ponedeljak, navodeći manju potrošnju domaćinstava.

Podaci do izražaja dovode nemačku borbu da se oporavi od zimskog pada izazvanog energetskim problemima, posle kog je došlo do dva kvartala stagnacije ili minimalnog rasta, prema revidiranim podacima.

Nemačka je jedina vodeća ekonomska sila za čiju privredu Međunarodni monetarni fond očekuje da će usporiti ove godine, a postavljaju se i pitanja o njenim dugoročnim izgledima.

- U pisanju teksta pomogli Marijana Avakumović, Alessandra Migliaccio i Alexander Weber.

Sve vesti iz rubrike Ekonomija

Ekonomija

sve vesti iz rubrike Ekonomija