Stopa inflacije u Srbiji se već tri meseca nalazi na silaznoj putanji, a prema rečima predsednika i guvernera Narodne banke Srbije, trebalo bi da i jul donese usporavanje rasta cena. Zbog ovakvih kretanja, NBS će na današnjem sastanku Izvršnog odbora verovatno odlučiti da ne menja svoju monetarnu politiku.
"Očekujemo da NBS na današnjoj sednici zadrži kamatnu stopu na nivo od 6,5 odsto", rekli su iz analitičkog tima Bloomberg Adrije, a takav je i konsenzus među ekonomistima.
Prema rezultatima ankete koju je sproveo Bloomberg, 13 od 17 analitičara očekuje da će cene zaduživanja ostati na istom nivou, dok preostalo četvoro očekuje 16. povećanje referentne kamatne stope od početka ciklusa zaoštravanja monetarne politike.
Opširnije
Merilo inflacionog rizika zadaje glavobolju ECB
Petogodišnja inflaciona evro svop stopa, merilo buduće inflacije u evrozoni, u ponedeljak je završila trgovanje na najvišem nivou od 2010.
08.08.2023
Gde se u inflaciji sakrio kurs
Mada je evro deprecirao, njegov kurs imao je ovog puta samo sporednu ulogu u visini inflacije, a dominirao je rast cena i sirovina.
07.08.2023
Marže trgovaca i proizvođači drže inflaciju u Srbiji dvocifrenom
Analitičari BBA predviđaju da će Srbija godinu završiti sa inflacijom od sedam odsto
02.08.2023
Hrana pojeftinjuje, ali nisu svi srećni zbog toga
Olakšanje za potrošače, izazov za kompanije
31.07.2023
Moguće da nije kraj
Kako navode analitičari Bloomberg Adrije, kamatna stopa je u restriktivnoj zoni, a inflacija prati negativan trend, što će dati osnova NBS da zadrži stope.
"Ne isključujemo verovatnoću da će do kraja godine biti povećanja RKS, ali to će biti uslovljeno time da li će kretanje inflacije biti u skladu sa očekivanjima NBS", dodaju.
Ekonomisti iz Bloombergove ankete u septembru uglavnom ne očekuju promenu monetarne politike, ali je broj glasova koji odstupaju od konsenzusa veći za jedan.
Za sednicu zakazanu za oktobar, četvoro ekonomista predviđa rast stope na 6,75 odsto, a dvoje na celih sedam procenata. Većina ipak misli da će referentna kamata ostati na trenutnih 6,5 odsto.
Multilateralna transmisija
Dosadašnje promene monetarne politike vide se na više polja, navode analitičari, što sve ide u prilog odluci da se zasada ne menjaju cene zaduživanja.
"Funkcionisanje transmisionog mehanizma vidimo kroz povećane kamatne stope na kreditnom tržištu, slabiju kreditnu aktivnost, ali i pad trgovine u maloprodaji koji je u minusu od februara ove godine", rekli su iz analitičkog tima.
Oni očekuju da transmisioni mehanizam nastavi da deluje u istom smeru i da na taj način ukloni pritisak sa rasta cena.
"Dodatno povećanje stope bi doprinelo i troškovima centralne banke na kamate koje plaća bankama za parkiranu likvidnost, što takođe ide u prilog zadržavanju kamatne stope. Ono što otežava krajnji korak transmisije monetarne politike na inflaciju jeste stabilno tržište rada i zarade koje od maja opet rastu u realnom iznosu. Tržišta kapitala su relativno stabilna, i tu ne vidimo dodatne pritiske na povećanje stope", zaključuju analitičari.
Prema poslednjim podacima, inflacija je u junu iznosila 13,7 odsto, dok zvaničnici najavljuju da će u julu rast cena usporiti na 12,5 odsto. Analitičari iz Bloombergove ankete očekuju da će rast cena na međugodišnjem nivou u julu i avgustu usporiti na 12,9 i 12,1 odsto.
RSDEUR:CUR
RSD
0,00853 EUR
cena na otvaranju
0,00853
prethodna cena na zatvaranju
0,00853
ovogodišnja zarada
0,1174%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,01 - 0,01
Oni predviđaju da će prinos na petogodišnje dinarske (referentne) obveznice od avgusta do septembra pasti za oko 10 baznih poena, dok će kurs dinara prema evru ostati gotovo nepromenjen.