Promet robe u trgovini na malo u junu je bio nominalno veći za 4,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine. S druge strane, realni indeksi maloprodajnih cena beleže peti pad zaredom, i to za šest odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Ukoliko uporedimo promet u prvom polugodištu 2023. sa istim periodom prošle godine, nominalni rast iznosi 8,5 odsto, a u istom periodu zabeležen je i realni pad od 5,1 odsto. Osim toga, izveštaj koji je objavio RZS pokazuje da je promet u junu, u odnosu na maj, imao nominalni rast od dva odsto i realni rast od jedan odsto.
Opširnije
Pad tražnje i rast stopa pritiskaju evropske nekretnine i maloprodaju
Sektor nekretnina je najpogođeniji sektor u Evropi u drugom tromesečju ove godine.
14.07.2023
Nastavlja se pad maloprodaje u EU, najveći u Sloveniji
U poređenju sa majom 2022, maloprodaja je pala za 2,9 odsto u evrozoni i tri odsto u EU.
06.07.2023
Četvrti uzastopni pad maloprodaje u Srbiji ne treba da čudi
Promet robe u trgovini na malo u Srbiji u maju bio je, u tekućim cenama, veći u odnosu na maj 2022. godine (za 5,7 odsto).
30.06.2023
Ubrzava godišnji pad maloprodaje u evrozoni, april doneo smanjenje od 2,6 odsto
Na mesečnom nivou u evrozoni maloprodaja je ostala nepromenjena.
06.06.2023
Geografske oblasti
Teritorijano posmatrano, realni indeksi prometa u trgovini na malo najdublje su pali severu Srbije, i to za 6,4 odsto, dok se u Regionu Vojvodine beleži pad od 3,8 odsto, a na jugu zemlje od 5,9 odsto.
Posmatrano na mesečnom nivou, odnosno na relaciji maj - jun, u svim regionima osim na jugu Srbije (-0,6 odsto), beleži se realan rast, i to 2,2 odsto na severu Srbije i tri odsto u Regionu Vojvodine.
Kategorije proizvoda
Posmatrano po kategorijama proizvoda, realni ideksi prometa hrane, pića i duvana na međugodišnjem nivou imali su pad od 7,4 odsto. Neprehrambeni proizvodi, izuzimajući motorna goriva, pali su 4,8 odsto, dok su cene motornih goriva, koja čine kategoriju za sebe, niže za 5,2 odsto.
Promet hrane, pića i duvana u junu su pao je 0,9 odsto u odnosu na maj, dok promet neprehrambenih proizvoda, osim motornih goriva, porastao za 3,4 odsto. Motorna goriva u ovom periodu beleže realan rast od 1,4 odsto.
"Indeksi prometa robe u stalnim cenama (realni indeksi) dobijeni su deflacioniranjem indeksa u tekućim cenama (nominalni indeksi) odgovarajućim indeksima potrošačkih cena, iz kojih su isključeni: voda (iz komunalnih sistema), struja i motorna vozila, motocikli i delovi", navode iz RZS.
Iz Republičkog zavoda za statistiku napominju i da sve objavljene indekse treba tretirati kao prethodne, što znači da može doći do izvesnih korekcija na osnovu ocenjenih rezultata iz redovnih statističkih istraživanja koja se sprovode na većem broju jedinica u uzorku.