Narodna banka Srbije (NBS) verovatno će se odlučiti za još jednu pauzu u ciklusu monetarnog stezanja, pokazuje poslednja anketa koju je Bloomberg sproveo među ekonomistima.
Pored usporavanja ukupne inflacije, koja je u junu iznosila 13,7 odsto, bazna inflacija (indeks potrošačkih cena po isključenju cena hrane, energije, alkohola i cigareta) prvi put od novembra je bila jednocifrena i iznosila je 9,9 odsto.
NBS će referentnu kamatnu stopu ostaviti na 6,25 odsto, prema projekcijama 12 od 13 ekonomista koji su učestvovali u Bloombergovoj anketi. Jedan ekonomista predviđa da će centralna banka Srbije cene zaduživanja podići za 25 baznih poena, kao što je to uradila u junu.
Opširnije
Devizne rezerve Srbije i u junu na rekordnom nivou
NBS od početka godine neto kupila 1,86 milijardi evra zbog održavanja kursa dinara.
11.07.2023
Petrović iz Raiffeisena: Moguća nova podizanja stopa NBS
Bankar je rekao da se odluka centralne banke može objasniti međumesečnim kretanjem cena.
13.06.2023
Ekonomista: Mere Vlade su dobre, ali je odluka NBS zbunjujuća
Odluka Narodne banke Srbije (NBS) donela je iznenađenje, a ona u monetarnoj politici nisu uvek dobra stvar, smatra Jovanović.
12.06.2023
Jun je sam po sebi bio iznenađenje, jer je NBS u maju prekinula do tada konstantan niz podizanja kamatnih stopa, iako su njeni zvaničnici u maju nagovestili da bi zaoštravanju monetarne politike mogao biti kraj.
Ključna stopa trenutno se nalazi na najvišem nivou od 2015. godine, a pomenuta majska pauza predstavlja jedini put kada je stopa ostavljena nepromenjenom u ciklusu od 14 podizanja.
U izveštaju o kretanju inflacije u junu, Narodna banka Srbije ponovila je svoje projekcije u vezi sa kretanjem potrošačkih cena, koje su nepromenjene od februarskog kvartalnog izveštaja o inflaciji.
"Prema aktuelnoj projekciji, očekujemo da će inflacija nastaviti da se kreće opadajućom putanjom, uz znatniji pad u drugoj polovini tekuće godine. Povratak inflacije u granice cilja od 1,5 odsto do 4,5 odsto očekuje se sredinom 2024. godine. U smeru smirivanja inflatornih pritisaka delovaće dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, smanjenje troškovnih pritisaka u poljoprivredi i prerađivačkoj industriji, rešavanje problema sa zastojima u globalnim lancima snabdevanja, usporavanje uvozne inflacije, kao i dolazak nove poljoprivredne sezone", rekli su iz NBS.
Centralna banka Srbije se takođe suočava sa pritiscima aprecijacije dinara, i nastavlja da tržišnim intervencijama reaguje kako bi valutu zadržala stabilnom u odnosu na evro. NBS je u prvoj polovini godine kupila 1,86 milijardi evra.
Raiffeisen Banka AD u Beogradu ne očekuje promenu kamatne stope u julu, ali njena glavna ekonomistkinja Ljiljana Grubić kaže da je povećanje i dalje moguće zbog rasta novčane mase i potrošnje na plate i penzije u javnom sektoru. Neizvesna poljoprivredna proizvodnja zbog promenljivih vremenskih uslova i potencijalne želje da se zadrži atraktivna razlika u kamatnim stopama u odnosu na troškove zaduživanja u SAD takođe mogu igrati ulogu.
"Fiskalna politika bi mogla da ima inflatorne efekte kada počne primena mera", rekla je Grubić za Bloomberg.
- U pisanju teksta pomogao Misha Savic.