Odluka Narodne banke Srbije (NBS) da nastavi da podiže kamatne stope došla je kao iznenađenje, ali podaci o inflaciji pokazuju da ona ima smisla i da je mogu pratiti nova pooštravanja monetarne politike, rekao je predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke u Srbiji Zoran Petrović.
"Ne čudi nas ova odluka NBS. Moguće je da ćemo u sledećem periodu videti i još neko pomeranje nagore", rekao je Petrović za Bloomberg Adriju na marginama konferencije Saveta stranih investitora, u kojem je Petrović član Upravnog odbora.
Bankar je rekao da se odluka centralne banke može objasniti međumesečnim kretanjem cena. "U maju smo imali inflaciju od 0,9 odsto, što je nešto dinamičniji rast u odnosu april. Ja pretpostavljam da se NBS vodila i time kada je donosila svoju odluku", rekao je Petrović, dodavši da bi na dalja podizanja mogli da utiču uvećanje novčane mase i nova fiskalna davanja najavljena za jesen.
Opširnije
Devizne rezerve NBS najviše od 2000.
Maj je doneo novo povećanje bruto deviznih rezervi Narodne banke Srbije, pa su na kraju meseca one iznosile 22,08 milijardi evra.
12.06.2023
Lukić: Inflatorna očekivanja se pomeraju sa dva na oko pet odsto
Tačka preokreta u monetarnim politikama očekuje se polovinom ove godine.
09.06.2023
Ekonomista: Mere Vlade su dobre, ali je odluka NBS zbunjujuća
Odluka Narodne banke Srbije (NBS) donela je iznenađenje, a ona u monetarnoj politici nisu uvek dobra stvar, smatra Jovanović.
12.06.2023
NBS iznenadila, nakon pauze ponovo podigla stope
Referentna kamatna stopa podignuta je za 25 bp, na 6,25 odsto, rekli su iz Narodne banke Srbije.
08.06.2023
Nema pada profitabilnosti ove godine
Jedan od najvećih izazova ove godine za ceo bankarski sektor biće i pad kreditne aktivnosti, koji je došao kao posledica podizanja cena zaduživanja, ali i održavanje kvaliteta portfolija i sposobnosti dužnika da izmiruju svoje obaveze prema banci.
"Visoke kamatne stope svakako utiču na to da se smanjuje raspoloživi nivo dohotka koji imaju građani i privreda. Zasada je kvalitet portfolija dobar, ali ostaje briga da li ćemo uspeti da takav kvalitet održimo do kraja godine", rekao je.
Uprkos padu kreditne aktivnosti, monetarno zaoštravanje neće ugroziti profitabilnost banaka ove godine, prevashodno zbog visokog udela kredita sa varijabilnim stopama, tvrdi Petrović.
"Ono što za banke jeste pitanje je to šta se dešava sa troškovima. Svi znamo da kamate neće ostati na ovom nivou", rekao je bankar dodavši da će u budućnosti glavni fokus biti čvrsto upravljanje troškovima.
Sve veća upotreba veštačke inteligencije
Kada već govorimo o budućem periodu, njega će za bankarstvo obeležiti i sve veća upotreba veštačke inteligencije, pa bi tako u sledećih par godina većina bankarskih usluga trebalo da na neki način inkorporira ovo tehnološko dostignuće.
"Većina ovih usluga i proizvoda će morati da bude personalizovana", pojasnio je Petrović, dodavši da Raiffeisen već četiri godine koristi četbot u okviru svoje korisničke podrške.
Jednako važno pitanje u uvođenju novih tehnologija jeste i pitanje bezbednosti, o kojoj se mora voditi računa i zbog kojih korisničko iskustvo gotovo nikada ne može da bude savršeno, ili savršeno jednostavno.
"Zbog pitanja bezbednosti, stvari često ne mogu da budu previše jednostavne i lake za upotrebu", zaključio je Petrović, i upozorio da se digitalizacija u bankarskom sektoru ne može zaustaviti zbog strukture novih klijenata kao predstavnika nove generacije.