Narodna banka Srbije (NBS) na današnjem sastanku neće promeniti referentnu kamatnu stopu, a ni jul ne bi trebalo da donese promenu, smatraju ekonomisti.
Većina (14 od 18) ekonomista koje je anketirao Bloomberg smatra da će NBS na sednici Izvršnog odbora ponovo odlučiti da kamatnu stopu ostavi na šest odsto. Preostalih četvoro anketiranih ekonomista očekuje da bi NBS mogla da cene zaduživanja podigne za 25 baznih poena.
Što se tiče sastanka u julu, situacija je gotovo identična, sa tom razlikom što podizanje od četvrtine procentnog poena očekuje jedan ekonomista više pa je stanje 13:5 u korist još jednog pauziranja u zatezanju monetarne politike.
Opširnije
BBA analiza: NBS završila sa podizanjem stopa, a ECB je na prekretnici
Kamatne stope na kredite mogu da porastu više od kamata na depozite, predviđaju analitičari.
29.05.2023
Zoom In: Kamatne stope blizu crvene linije
NBS je podigla projekciju inflacije za ovu godinu za 0,4 odsto na 12,7 procenata. Za iduću godinu procena je da će se kretati od 3,8 do 5,6 odsto.
18.05.2023
NBS ne očekuje da će podizati kamatnu stopu
NBS može da reaguje preko referentne kamatne stope i kroz prilagođavanje ponderisane repo stope.
17.05.2023
NBS blago podigla projekciju inflacije za ovu godinu
Očekuje se prosečna stopa inflacije od 12,7 odsto, a u optimističnijem scenariju bi rast cena iznosio 12,2 odsto.
17.05.2023
Anketirani analitičari očekuju da će se prinos na referentne (petogodišnje) obveznice krajem juna naći na nivou od oko 5,4 odsto, nakon čega će do kraja juna pasti za još pet baznih poena. Kao i do sada, očekuje se da će kurs dinara prema evru do kraja jula ostati gotovo nepromenjen.
BBA analitičari ne očekuju promenu
Da na sastanku u četvrtak neće doći do promene cena zaduživanja, smatraju i analitičari Bloomberg Adrije. Iako je inflacija usporila, i dalje je jako visoka, upozoravaju analitičari, i dodaju da i dalje misle da se stopa inflacije nalazi na silaznoj putanji, najpre zbog visoke baze iz predhodne godine, ali i zbog uticaja transmisionog mehanizma monetarne politike.
"To trenutno vidimo kroz smanjenje novoodobrenih kredita stanovništvu i kroz smanjenje realnog prometa u maloprodaji koje je prisutno od februara ove godine. Opet NBS računa i na efekte povećanja kamatnih stopa ECB, koje se prelivaju na deo kredita u evrima", rekli su analitičari.
Dodatno, u uslovima visoke likvidnosti bankarskog sektora koja je prisutna u Srbiji, banke deponuju svoja sredstva na račune kod centralnih banaka po kamatama koje su vezane za referentu kamatnu stopu, pa samim tim njeno dodatno povećanje značilo bi i dodatne troškove za centralnu banku, što na neki način stvara opreznost kod centralne banke u smislu dokle se može ići sa povećanjem kamatnih stopa, smatraju analitičari.
"Uslovi u međunarodnom okruženju su trenutno stabilni, tržišta kapitala ne odlikuje povišena volatilnost, tako da ne očekujemo promene u kursu monetare politike po tom osnovu", zaključuju.
NBS prati podatke
Ako se inflacija u Srbiji bude kretala onako kako predviđa Narodna banka Srbije (NBS), onda ne treba očekivati dodatna zaoštravanja monetarne politike, rekli su ranije iz NBS.
Kako je tokom pres-konferencije prilikom predstavljanja majskog izveštaja o inflaciji rekao viceguverner NBS Željko Jović, trenutna referentna kamatna stopa od šest odsto "radi svoj posao", a dokaz za to je pad stope međugodišnje inflacije u aprilu.
"Na osnovnu ovih podataka ne vidimo potrebu da se podiže kamatna stopa, ali će sve zavisiti od budućih podataka", dodao je Jović.
Dalja zaoštravanja monetarne politike su moguća, a rizici da do toga dođe su simetrični, pojasnili su iz NBS, dodavši da osnovni scenario projekcije inflacije ne predviđa dalje zatezanje. Ako do zatezanja monetarne politike dođe, postoji prostor da se to uradi i kroz prilagođavanje prosečne ponderisane repo stope (oko tri četvrtine procentnog poena je preostalo do šest odsto).
Narodna banka očekuje da će inflacija na kraju godine iznositi oko osam odsto, dok bi privredni rast u 2023. trebalo da iznosi između dva i tri odsto.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Milojko Arsić ovakve projekcije je ocenio kao previše optimistične, procenivši da će rast bruto domaćeg proizvoda ove godine biti između 1,5 i dva odsto (u zavisnosti od poljoprivredne sezone).
On je dodao da bi ukupna stopa inflacije na kraju godine trebalo da bude "barem dvocifrena".
Podizanje za pet procentnih poena
Pre nego što je u maju odlučila da napravi pauzu u zaoštravanju monetarnih uslova, NBS je kamatne stope podizala na 13 uzastopnih sastanaka Izvršnog odbora. Otkako je počeo ciklus, cene zaduživanja podignute su ukupno za pet procentnih poena.
Čak sedam od ovih podizanja bilo je za 50 baznih poena. Tokom ovog perioda, Evropska centralna banka (ECB), od čijih referentnih kamatnih stopa umnogome zavise krediti indeksirani u evrima u Srbiji, cene zaduživanja je podigla za 375 baznih poena.