Promet u srpskom sektoru maloprodaje u ferbuaru je, u odnosu na isti mesec lane, porastao za 11,7 odsto u tekućim cenama, ali je zato u stalnim cenama pao za 3,8 odsto, procena je Republičkog zavoda za statistiku.
Indeksi prometa robe u stalnim cenama (realni indeksi) dobijeni su deflacioniranjem indeksa u tekućim cenama (nominalni indeksi) odgovarajućim indeksima potrošačkih cena, iz kojih su isključeni voda, struja i motorna vozila, motocikli i delovi.
Ono što pokazuje najnoviji izveštaj RZS jeste da je, prema zasad dostupnim podacima, međugodišnji pad u stalnim cenama prvi u gotovo tri godine. Najskoriji je bio onaj u aprilu 2020, mesecu koji je došao par nedelja pošto je u Srbiji proglašeno vanredno stanje zbog virusa korona. Pad je tada iznosio 17,4 odsto.
Opširnije
Ima li pravde za potrošače u Srbiji ili je sve mrtvo slovo na papiru
Srbija je krajem 2021. godine usvojila Zakon o zaštiti potrošača.
15.03.2023
Luksuznim brendovima Srbija nije na radaru, dolaze TEDi i Flying Tiger
Platežna moć u Srbiji nije dovoljno velika da bi privukla luksuzne brendove da otvore prodavnice.
21.03.2023
Analiza BBA: Toksični talas inflacije sve više guši i maloprodaju
Usporavanje privrede, pad realnih plata, više kamate i stalni rast cena redukovali su stope rasta u dobrom delu regiona.
13.02.2023
Međutim, treba biti obazriv, budući da se slična stvar dogodila nedavno - u decembru, kada su prvi podaci pokazali da je međugodišnji promet pao u stalnim cenama, da bi potom oni bili revidirani i zapravo pokazali rast.
Kako se dodaje u izveštaju, ukoliko se uporede prva dva meseca 2023. sa istim periodom 2022, promet robe u trgovini na malo veći je u tekućim cenama za 15 procenata, a u stalnim cenama manji je za 1,1 odsto.
RZS u analizi februarskih podataka izdvaja tri osnovne kategorije proizvoda:
-
Hranu, piće i duvan, gde je, na međugodišnjem nivou, zabeležen skok od 15,2 odsto u tekućim cenama i pad od 5,3 odsto u stalnim cenama;
-
Neprehrambene proizvode (isključujući motorna goriva), gde je, na međugodišnjem nivou, takođe ostvaren rast - od 9,9 odsto u tekućim cenama i pad od šest odsto u stalnim cenama;
-
Motorna goriva, gde se, na međugodišnjem nivou, rast primećuje na oba polja - u tekućim cenama iznosi 7,4, a u stalnim tri odsto.
Ako se februar uporedi sa mesecom pre, može se videti da je došlo do pada i u tekućim i u stalnim cenama, što nije toliko neočekivano, imajući u vidu potrošnju za vreme januarskih prazničnih dana.
U tekućim cenama pad je u odnosu na prvi mesec godine iznosio 2,5 odsto, dok je u stalnim dostigao 3,8 procenata.