Srpsko tržište nema dovoljno imućnih kupaca da bi se najekskluzivniji svetski brendovi lako odlučili da ovde otvore svoje radnje, ali zato radnje koje prodaju jeftinu robu planiraju dalji prodor na srpsko tržište.
"Luksuzni brendovi u Srbiju dolaze preko franšiza", kaže Olivera Behara, menadžer za izdavanje maloprodajnog prostora u kompaniji CBRE. "Oni testiraju tržište tako što nađu negde lokalnog partnera, ali daleko smo od toga da nam direktno neko od luksuznih brendova dođe", navela je ona u razgovoru za Bloomberg Adriju.
U skorije vreme bili smo svedoci otvaranja radnji Furla i Ted Baker, ali opet, uprkos tome što se na tržištu u Srbiji oni posmatraju kao luksuzni brendovi, oni ne potpadaju pod najskuplje i najekskluzivnije.
Opširnije
Moet Hennessyju ponestaje šampanjca zbog velike tražnje
Izvršni direktor Philippe Schaus kaže da zbog velike tražnje padaju zalihe, ali će se ponovo napuniti početkom godine.
15.11.2022
Rolex drugi put zaredom podiže cene u Evropi
Valutne fluktuacije i jačanje dolara uticali su na ovu odluku kompanije.
05.11.2022
Hermesova tašna Kelly prodata za 352.800 evra u Parizu
U maloprodaji tašna košta na desetine hiljada evra, ali ponuda je manja od tražnje pa se bogati okreću sekundarnom tržištu.
30.09.2022
Jedini izuzetak od franšiznog ulaska u celom regionu je Diorov ulazak u Porto Montenegro u Crnoj Gori, ali i ta radnja je sezonska, dodaje Behara. "Ta radnja radi samo u sezoni kada jahte dolaze od juna do septembra", objašnjava ona.
I ako budu ulazili na regionalno tržište, to će verovatno raditi preko Dubaija, koji je centar luksuzne maloprodaje, veruje Behara, jer Dubai često ima ekskluzivu za najskuplje brendove u ovom regionu.
"Međutim, mi još uvek nemamo platežnu moć kao zemlje iz okruženja, a sa Zapadnom Evropom ne vredi ni da se poredimo", dodala je ona.
Jeftini brendovi dolaze
Istovremeno, očekuje se da će neki jeftiniji brendovi u narednom periodu doći na srpsko tržište, napominje Behara. U pregovorima za ulazak na tržište su nemački TEDi (koji se bori sa procedurom uvoza robe iz Kine u Evropsku uniju pa onda izvoza van EU, tj. za Srbiju), zatim bela tehnika Miele, nekoliko turskih brendova (što podrazumeva i širenje De Facta), i skandinavski Flying Tiger.
Osim toga, 11Entertainment, veliki prodavac trampolina i opreme za igraonice za decu, trenutno traži adekvatni prostor za ulazak na tržište i razmišlja i o mogućnosti otvaranja do dve lokacije u Srbiji u okviru većeg plana širenja po centralnoj i istočnoj Evropi.
Interesovanje je, pritom, sve veće za maloprodajne parkove, tj. otvorene tržne centre, kaže Behara, te će se tu videti značajan rast.
Samo tržište maloprodaje nastaviće da se razvija u narednom periodu, istakla je Behara i napomenula da je jedan od interesantnih noviteta na tržištu to što je H&M Home prvo počeo sa prodajom preko interneta pa tek sada razmišljaju o otvaranju radnji. Takva vrsta radnje bila bi konkurent prodavnicama kućnih potrepština, uključujući i Zara Home, koji se već nalazi u Beogradu.
Naravno, tržište prati i opšte trendove te iz CBRE napominju da će ono što je obeležilo kraj 2022. godine obeležiti i 2023, a to su povećani zahtevi zakupaca u pogledu komercijalnih uslova kroz pregovore, kao i za određeni komfor i održivost lokacija koje biraju.
Sve to je uzročno-posledično uticalo na duži proces donošenja odluka, usporilo pregovore, ali istaklo i opreznost maloprodajnih zakupaca u pogledu donošenja odluka i upravljanja rizicima.
Tako tehnički opisi prostora postaju sve zahtevniji, zakupci postaju sve više osetljivi na visinu rente, kao i visinu operativnih troškova. Neka vrsta obezbeđivanja rizika za maloprodajne lance u smislu ograničavanja troškova i indeksaciju, definitivno su postali mnogo značajnija tema nego ranije, navodi se u saopštenju CBRE povodom izveštaja "SEE Market Outlook 2023" okolnostima i očekivanjima na tržištu nekretnina jugoistočne Evrope.