Iako je rast cena u Srbiji u decembru stagnirao prvi put od sredine 2021. godine, Narodna banka Srbije nije potpuno skinula nogu sa gasa.
Kako je iz NBS saopšteno u četvrtak, referentna stopa je uvećana za 25 baznih poena, dostigavši tako 5,5 odsto, što je najviši nivo od avgusta 2015. godine.
Opširnije
Krediti sve skuplji, euribor prešao tri odsto prvi put od 2008.
Šestomesečni euribor bio je na 3,009 odsto u četvrtak.
02.02.2023
Inflaciona očekivanja uglavnom nepromenjena u decembru
Predstavnici privrednog sektora očekuju da će inflacija u decembru 2023. iznositi 10 odsto, dok su očekivanja finansijskog sektora na osam odsto.
19.01.2023
Savić: Inflacija u Srbiji ne bi trebalo dalje da raste
Predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić rekao je da na svetskom nivou postoji opasnost da inflacija postane hronična.
13.01.2023
Bloomberg: Sumornije prognoze za BDP i inflaciju Srbije
Projekcije rasta BDP u 2022. i 2023. u poslednjoj anketi smanjene sa tri odsto na 2,3 odsto i 1,8 odsto.
28.01.2023
"Pri donošenju ovakve odluke, Izvršni odbor je imao u vidu da su, i pored znakova popuštanja, globalni troškovni pritisci i dalje visoki i da je potrebno ograničiti njihove indirektne efekte na rast cena na domaćem tržištu, koji mogu nastati putem inflacionih očekivanja, kao i uticati na deo pritisaka koji dolaze sa strane tražnje", navodi se u saopštenju NBS.
Podizanje kamatne stope je jedanaesto uzastopno uvećanje cena zaduživanja. Ciklus zaoštravanja monetarne politike centralne banke počeo je u aprilu 2022, a referentna kamatna stopa je od tada podignuta za ukupno 450 baznih poena.
Inflacija i dalje visoka
Iako je rast cena usporio i u decembru ostao na istom međugodišnjem nivou kao u novembru, inflacija je i dalje višestruko viša od ciljanog okvira NBS.
Analitičari Bloomberg Adrije su to naveli u svom predviđanju kamatne stope, gde su pojasnili da je stopa inflacije i dalje na najvišem nivou u prethodnih 15 godina.
"Treba napomenuti da se trend inflacije još uvek nije zaokrenuo, a bazna inflacija i dalje ubrzava mereno indeksom potrošačkih cena bez kategorija energenata i sezonske hrane kao volatilnim komponentama", naveli su analitičari.
Slična predviđanja su izneli i ekonomisti u anketi koju je sproveo Bloomberg, a Mauro Giorgio Marrano iz banke UniCredit SpA napominje da bi 5,5 mogla da bude i krajnja stopa NBS.
On nije precizirao do kada bi centralna banka mogla da cene zaduživanja drži na ovom nivou, ali je dodao da "postoji rizik da NBS nastavi da podiže kamatne stope, naročito ako inflacija bude viša od očekivane, a privredni rast na globalnom nivou bude otporniji od onoga što se trenutno predviđa".
Možda je bilo dosta
Postoje i ekonomisti koji napominju da bi NBS trebalo da prestane da podiže cene zaduživanja. Među njima je i ekonomista u sektoru za Zapadni Balkan u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović, koji navodi da nema potrebe za daljim pooštravanjem monetarne politike.
"Moja očekivanja su da će NBS i dalje povećavati kamatu, prateći šta rade američke Federalne rezerve i Evropska centralna banka. Verovatno će povećati još jednom ili dvaput, do možda šest odsto", rekao je Jovanović za Bloomberg Adriju, i dodao da za ova podizanja nema potrebe.
"Smatram da je ovo zatezanje što je bilo dosad sasvim dovoljno. Inflatorni pritisci se smanjuju, a i svakako ne dolaze sa strane potražnje. Potražnja je anemična, srpski BDP je u četvrtom kvartalu porastao za samo 0,4 odsto. Dodatno zatezanje monetarne politike će još više usporiti privredu, a neće zabaviti inflaciju, jer ona dolazi sa strane ponude, a ne potražnje", zaključio je Jovanović.
Sledeća sednica zakazana je za deveti mart, a NBS će sledeće nedelje objaviti nove makroekonomske projekcije u sklopu svog novog izveštaja o inflaciji.