Srbija se na međunarodnom tržištu zadužila za 1,75 milijardi dolara, a prema rečima ministra finansija Siniše Malog, taj dug je odmah hedžovan u evrima.
Ministar je objasnio da je tržište dolara u ovom trenutku aktraktivnije, te da je zato zaduženje ostvareno u dolarima, a da je dug hedžovan u evrima iz razloga, što je većina srpske trgovine u toj valuti.
Istakao je da je ostvarena kamatna stopa od 2,9 i 3,1 odsto plus šestomesečni euribor za petogodišnje, odnosno desetogodišnje obveznice, što je, kako je rekao, cena na nivou kamatnih stopa Mađarske, a bolji rezultat u odnosu na Rumuniju i Tursku koje su takođe emitovale evroobveznice u dolarima pa su uporedive.
Opširnije
Srbija prodala obveznice za 1,75 milijardi dolara
Prodate su petogodišnje obveznice vredne 750 miliona dolara i desetogodišnje obveznice vredne milijardu dolara.
19.01.2023
Godina počela rekordom, sa gotovo 600 milijardi dolara novih obveznica
Oporavak na tržištu je države i kompanije podstakao na nezapamćeno izdavanje novih obveznica.
20.01.2023
Srbija opipava puls tržišta i razmatra emitovanje dolarskih obveznica
Srbija bi mogla da emituje duplu tranšu državnih evroobveznica denominovanih u dolarima, navode izvori Bloomberga.
18.01.2023
Srbija izdala nove obveznice za restituciju
Emisija se odnosi na obeštećenja za oduzetu imovinu prema rešenjima koja su pravnosnažna postala od 1. jula 2021. do 30. juna 2022. godine.
17.01.2023
Prodato samo 20 odsto državnih obveznica na prvoj aukciji u 2023.
Danas je prinos iznosio 7,15 odsto, navodi se u saopštenju Uprave za javni dug.
09.01.2023
Tvrdi da je ostvarena najbolja kamatna stopa, s obzirom na činjenicu da u celom svetu kamate rastu zbog visoke inflacije. "Podizanje kamatnih stopa podiže i cenu kapitala na tržištu, te je referentna kamatna stopa Evropske centralne banke sa nekadašnjih 0,75 odsto danas viša od dva odsto", rekao je Mali, a saopšteno je iz Ministarstva finansija.
Prema rečima ministara, interesovanje za srpske obveznice je bilo veliko i dodao da je više od 500 njih nudilo više od 11 milijardi dolara. On je precizirao da su obveznice kupovali najveći svetski investicioni i hedž-fondovi.
Kako je rekao, interesovanje investitora rezultat je ostvarenih rezultata kao što su rekordan nivo stranih direktnih investicija u 2022. godini od 4,4 milijarde evra, kontrola javnog duga Srbije, investiranja u železnicu, putnu infrastrukturu, ekonomsku politiku podizanja plata i penzija.
Objasnio je da će se prikupljeni novac koristiti za ulaganja u železničku i putnu infrastrukturu, za izgradnju bolnica, škola, a ne za potrošnju.
Naime, u četvrtak je Narodna banka Srbije saopštila da se država na međunarodnom tržištu zadužila za 1,75 milijardi dolara.
Emitovane su evroobveznice denominovane u dolarima, pri čemu je na hartije od vrednosti sa dospećem za pet godina postignut prinos od 6,25 odsto, dok je prinos na desetogodišnje obveznice iznosio 6,5 odsto.
Krajem januara na naplatu dospeva dug od 100 milijardi dinara
Mali je izjavio da krajem januara Srbiji dospeva na naplatu dug od 100 milijardi dinara, te da će se po njegovoj isplati javni dug smanjiti na 50,2 odsto BDP-a, dok su, na drugoj strani, kako kaže, zemlje Evropske unije zadužene u proseku iznad 90 odsto BDP-a.
Istakao je i da Srbija u ovom trenutku na računu ima 390 milijardi dinara, i bez ove emisije obveznica, te da će, uprkos svetskim nestabilnostima, nastaviti ulaganja u zelenu agendu, infrastrukturu, nove tehnologije.