Srbija se na međunarodnom tržištu zadužila za 1,75 milijardi dolara, saopštila je Narodna banka Srbije u četvrtak.
Emitovane su evroobveznice denominovane u dolarima, pri čemu je na hartije od vrednosti sa dospećem za pet godina kuponska stopa iznosila 6,25 odsto, a na desetogodišnje obveznice iznosio 6,5 odsto.
Dobar odziv investitora
Tražnja za dužničkim hartijama od vrednosti iznosila je više od 11 milijardi dolara, što je šestostruko više od obima aukcije, a NBS je pohvalila takav odziv.
Opširnije
Srbija prodala obveznice za 1,75 milijardi dolara
Prodate su petogodišnje obveznice vredne 750 miliona dolara i desetogodišnje obveznice vredne milijardu dolara.
19.01.2023
Prodata trećina dvogodišnjih evroobveznica, prinos najviši od 2015.
Prinos na današnjoj aukciji je bio isti koliko i kuponska stopa, odnosno 2,5 odsto.
19.01.2023
Srbija opipava puls tržišta i razmatra emitovanje dolarskih obveznica
Srbija bi mogla da emituje duplu tranšu državnih evroobveznica denominovanih u dolarima, navode izvori Bloomberga.
18.01.2023
Prodato samo 20 odsto državnih obveznica na prvoj aukciji u 2023.
Danas je prinos iznosio 7,15 odsto, navodi se u saopštenju Uprave za javni dug.
09.01.2023
"Imajući u vidu okolnosti na međunarodnom finansijskom tržištu, koje odlikuje visok nivo kamatnih stopa (kao reakcija na globalne inflatorne pritiske), današnje emisije evroobveznica Republike Srbije mogu se okarakterisati kao veoma uspešne", ocenjuju iz NBS.
Kako tvrde iz NBS, nivo potražnje kom je doprinelo učestvovanje u aukciji ulagača iz "SAD, Velike Britanije, Evrope i Azije", omogućio je smanjenje prinosa tokom aukcije za po 45 baznih poena.
"Međunarodni investitori su bili spremni da prihvate i nižu stopu na srpske hartije od 'fer vrednovane' (negativan iznos premije za novu emisiju), odnosno da pristanu na nižu stopu od tržišne, za razliku od zemalja u regionu kod kojih su zahtevali dodatni prinos za novu emisiju", naveli su iz NBS, ne pojašnjavajući o kojim državama se radi.
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković aukciju je opisala kao priznanje defakto investicionog rejtinga. "Rezultati današnje aukcije pokazuju još jednom da i u ambijentu visoke globalne neizvesnosti, međunarodni tržišni ulagači posmatraju Republiku Srbiju kao zemlju čiji je kreditni rejting faktički investicionog ranga, odnosno da čvrsto veruju da i Republika Srbija pripada ovom kredibilnom društvu zemalja, sa niskim stepenosti rizičnosti ulaganja", tvrdi Tabaković.
Danas prodate i evroobveznice na domaćem tržištu
Ranije u toku dana, Uprava za javni dug Ministarstva finansija Republike Srbije objavila je da je prodala dvogodišnje evroobveznice na domaćem tržištu, pri čemu je prinos bio 2,5 odsto, a realizacija je iznosila 37,5 odsto (37,5 od 100 miliona evra).
Tada je finansijski analitičar Erste banke Mladen Dodig rezultate te aukcije protumačio kao pozitivne i spomenuo aukciju dolarskih evroobveznica kao još bitniju.
"Rekao bih i da je današnja aukcija u senci ponude državnih evroobveznica kroz emisije petogodišnjih i desetogodišnjih dolarskih izdanja, gde se takođe očekuje veoma solidna tražnja koja bi mogla izvršiti pritisak na prinose dužnickih hartija Srbije na međunarodnom tržištu", rekao je Dodig.
"Ukoliko se takva očekivanja realizuju i ukoliko makroekonomske prognoze nastave da se poboljšavaju u odnosu na dosta pesimistična očekivanja na globalnom nivou sa kraja 2022. godine, veoma je moguće da će doći i do stabilizacije prinosa i samim tim komfornijeg okruženja za finansiranje obaveza svih entiteta", zaključio je finansijski analitičar.