Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, raste deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni, a trgovci su i pre sankcija koje su stupile na snagu u Evropskoj uniji (EU) očekivano krenuli da kupuju više nafte i pre zabrane, ne bi li osigurali zalihe. Dodatno, i političari u Srbiji su najavili pravljenje dodatnih rezervi, jer se očekuje poskupljenje ionako visokih i nestabilnih cena sirovina i energenata, a koje je država sada primorana da kupuje na otvorenom tržištu. Srbija je od početka godine do novembra uvezla 2,8 milijardi evra vredne nafte i naftnih derivata.
Izvoz robe, izražen u evrima, imao je vrednost od 24,816 milijardi, što čini rast od 26,4 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Uvoz robe vredeo je 34,460 milijardi, što predstavlja povećanje od 34,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Deficit u evrima iznosi 9,643 milijarde, što je povećanje od 58,9 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, dok je minus izražen u dolarima 10,212 milijardi, što čini povećanje od 41,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Opširnije
Raste deficit u spoljnoj trgovini, sa robom se uvozi i inflacija
Deficit raste zbog visokih uvoznih cena.
30.11.2022
Spoljna trgovina u Adria regionu pod pritiskom, sve zemlje u deficitu
Spoljna trgovina u Adria regionu suočava se sa brojnim poteškoćama, usled slabljena inostrane tražnje, inflacije i skupljeg finansiranja.
15.08.2022
Pokrivenost uvoza izvozom je 71,9 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 76,4 odsto.
Na listi prvih pet proizvoda u izvozu od početka godine do novembra nalaze se električne mašine i aparati (2,9 milijardi evra),
Metalne rude i otpaci metala (1,8 milijardi evra), pogonske mašine i uređaji (1,2 milijarde evra), gvožđe i čelik (1,1 milijarda evra), povrće i voće (1,1 milijarda evra).
Lista prvih pet proizvoda u uvozu pokazuje da je Srbija u ovoj godini najviše kupovala nafta i naftne derivate (2,8 milijardi evra), električne mašine i aparati (2,2 milijardi evra), prirodni gas 1,5 milijardi evra), industrijske mašine za opštu upotrebu (1,4 milijarde evra) i medicinski i farmaceutski proizvodi (1,4 milijarde evra).