Agencija za rejting Standard & Poor’s zadržala je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, na korak do investicionog. Kako Narodba banka Srbije (NBS) naglašava u saopštenju, to je učinjeno uprkos izraženim neizvesnostima iz međunarodnog okruženja. "Agencija je zadržala i stabilne izglede za povećanje rejtinga Srbije u narednom periodu, što je potvrda izgrađene otpornosti domaće ekonomije na brojne globalne izazove", kažu iz centralne banke.
Kao važne faktore očuvanja kreditnog rejtinga Standard & Poor’s navodi kredibilnu monetarnu politiku NBS i očuvanje umerenog nivoa javnog duga. U izveštaju se ocenjuje da je bankarski sektor Srbije dobro kapitalizovan, profitabilan i likvidan, te da je nivo problematičnih potraživanja na istorijskom minimumu.
Agencija navodi da su sukob u Ukrajini, kao i s njim povezano usporavanje privredne aktivnosti u Evropi, na Srbiju imali ograničeni uticaj. Ocenjuju da srednjoročne perspektive rasta naše privrede ostaju dobre, podržane modelom rasta domaće privrede koji je zasnovan na izvozno orijentisanim granama.
Opširnije
Dogovor s MMF-om bez značajnijeg efekta na obveznice Srbije
Investitori smatraju da su Hrvatska, Slovenija i BiH trenutno malo potcenjene kod rejting agencija.
09.11.2022
(S)lažu li se investitori i rejting agencije?
Ocene za Srbiju i Severnu Makedoniju su trenutno malo previsoke, a za Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu preniske.
09.11.2022
Kada je u pitanju energetska situacija u našoj zemlji, agencija ističe da su rezerve gasa u skladištima dovoljne za celu zimu, kao i da je uvoz nafte diverzifikovan, to jest da Srbija ima mogućnosti za uvoz ovog energenta iz više zemalja.
Kao važan faktor opredeljenosti za nastavak strukturnih reformi agencija navodi novi stendbaj aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom.
Uz to, u izveštaju se poručuje da će se fiskalni deficit, posle privremenog povećanja usled svetske energetske krize na nivoe od tri do četiri odsto bruto domaćeg proizvoda, brzo vratiti na opadajuću putanju.
"U uslovima snažnog rasta cena energenata na međunarodnom tržištu, povećao se i tekući deficit platnog bilansa, ali je zadržana njegova pokrivenost rekordnim prilivom stranih direktnih investicija. Takođe, snažni prilivi stranih direktnih investicija iz prethodnih godina proširili su izvoznu bazu srpske privrede, što je pomoglo smanjenju eksternih rizika i rastu deviznih rezervi", kaže se u saopštenju NBS.