Državni posao, za koji je dugo važio stereotip da ga je teško dobiti, a još teže izgubiti, čini se da više nije toliko atraktivna opcija za kadrove na domaćem tržištu rada. Nekada jedan od najpoželjnijih poslodavaca u Srbiji sada ne uspeva da održi broj planiranih radnika.
U međuvremenu, devizne rezerve centralne banke koje su proteklih godina nizale rekorde iz meseca u mesec gube taj zamah i počinju da opadaju.
A dok se razvijaju svetske trgovinske tenzije, investitori se vraćaju dobrom, starom zlatu. Ali kako ulagati u njega?
Odgovor na to i druga pitanja pronađite u nastavku, gde vam iznosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Kadrovsku krizu EPS-a ne rešava ni novi konkurs za inženjere

Nekada željeni državni posao u Srbiji više nije toliko privlačan. Mnoga državna preduzeća imaju problema da pronađu kvalifikovanu radnu snagu, a među njima je, na iznenađenje mnogih, i Elektroprivreda Srbije (EPS).
Raditi u EPS-u nekada je bilo stvar prestiža, međutim, to preduzeće završilo je 2024. sa 19.129 zaposlenih, što je 781 radnik manje od planiranih 19.910 radnika, a najteže im je da zadrže inženjere.
Veća tražnja za energentima i manjak stranih investicija tope devizne rezerve NBS
Devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) od početka 2025. godine kreću se silaznom putanjom, pa su u odnosu na 29,29 milijardi evra krajem decembra 2024. sada spale na oko 28,53 milijarde, što je smanjenje za oko 760 miliona evra.
Bloomberg Adria je istražila šta su uzroci pada deviznih rezervi, na koji način je slabljenje dolara imalo na to uticaj, ali i koliko se aktuelna društveno-politička dešavanja u Srbiji reflektuju na rezerve centralne banke.
Ko i koliko plaća porez na kriptovalute u Srbiji

Bilo da baratate kriptovalutama ili digitalnim tokenima (što su dve osnovne vrste digitalne imovine koje prepoznaje domaća regulativa), imajte u vidu da se i na jedno i na drugo primenjuju dva tipa poreza - na kapitalnu dobit (razliku između nabavne i prodajne cene) i na poklanjanje. Ipak, postoje i poreske olakšice, a o čemu je reč, pročitajte na LINKU.
Donosimo detaljan vodič za ulaganje u zlato
Posle obaranja rekorda 2024. i 2025. godine, zlato je 11. aprila premašilo cenu od 3.200 dolara za uncu, što je bio novi istorijski vrhunac. Banke predviđaju dalji rast u narednim mesecima.
Međutim, ulaganje u plemenite metale, čak i ako je sjajno i glamurozno, nikako nije potpuno bezbedno ili bez rizika. Evo nekoliko saveta koje vredi pročitati pre nego što se upustite u taj poduhvat.
Sledi...

U petak ministar finansija Siniša Mali nastavlja radnu posetu Sjedinjenim Američkim Državama, gde učestvuje na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.
U Privrednoj komori Srbije biće održana radionica na temu "Ujedinjeni Arapski Emirati - idealna destinacija za investicije".
Centralna banka Ruske Federacije odlučiće o daljem kretanju kamatnih stopa u državi, a Univerzitet Mičigena objaviće izveštaj o raspoloženju potrošača u SAD.
Na portalu Bloomberg Adria danas čitajte o tome mogu li Rusija i Ukrajina do mira po Trumpovom diktatu, šta koči srpske startapove i da li će sankcije Naftnoj industriji Srbije i treći put biti odložene.