Michelin je konačno dodelio zvezdice u Srbiji. Jednu je dobio restoran u Beogradu, dok je druga pripala ugostiteljskom objektu u Novom Slankamenu. Oba restorana koja su dobila zvezdicu su u kategoriji savremene kuhinje, a mi smo se potrudili da vam ih malo bolje predstavimo.
Kineski automobili postali su popularni i u Srbiji. Trenutno se uvoze modeli nekoliko kineskih kompanija: Geely, Cherry, MG, Lynk & Co, Great Wall, a odnedavno je prisutan i Farizon, brend dostavnih električnih vozila (EV). Broj kupaca ovih automobila se u odnosu na prošlu godinu više nego udvostručio.
Istraživali smo i koje srpske firme dobijaju subvencije za radna mesta i u kom iznosu. Najviše državnih podsticaja ide privrednicima koji su ulagali i ulažu hotele. A izračunali smo i koliko će mlade koštati subvencionisani stambeni kredit.
U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Raste broj kineskih vozila koje Srbija uvozi
Kineski automobili su prodrli u Evropu i zadali muku njenoj auto-industriji, ali u osvajanju novih tržišta nisu zaobišli ni Srbiju, koja trenutno uvozi modele nekoliko kineskih kompanija.
Prema podacima kojima raspolaže Srpska asocijacija uvoznika i delova, prošle godine u Srbiji je prodato 340 novih putničkih automobila kineske proizvodnje, a u 2024 (zaključno s 30. novembrom) prodato je 828 novih putničkih automobila i 109 novih lakih komercijalnih vozila, takođe kineske proizvodnje. Raspon cena za, recimo, Geely i Lynk&Co. iznosi od 25.000 do 40.000 evra, u zavisnosti od modela i paketa opreme.
Srbija konačno ima restorane sa Michelin zvezdicom
Michelin je prvi put dodelio zvezdice u Srbiji, i to restoranu Langouste, koji se nalazi u centru Beograda, a drugom u srcu Vojvodine. U pitanju je Fleur De Sel iz Novog Slankamena.
Time se konačno zatvara pitanje zašto Srbija, za razliku od zemalja regiona poput Hrvatske i Slovenije, nije do sada imala nijednu zvezdicu koju svake godine dodeljuje ovaj prestižni vodič. Zanimljivo je da se čak dva restorana koja je Michelin posebno nagradio (zvezdica i preporuka) nalaze u okviru vinarije ili su povezane s njom kao glavnim biznisom. Da li su vina pospešila uspeh restorana i zašto su zvezdice pale baš sada, pročitajte na LINKU.
Kojim domaćim privrednicima država daje pare – i za šta
Dok su strane kompanije od 2006. godine od države dobile više od milijardu evra, domaći privrednici su morali da sačekaju više od deceniju na prve subvencije, ali i da se zadovolje neuporedivo manjim iznosima. U prethodnih devet godina, prema podacima trenutno dostupnim na sajtu Ministarstva privrede, više od 80 domaćih kompanija sklopilo je ugovore sa državom o dobijanju podsticaja za otvaranje radnih mesta u vrednosti od 118,9 miliona evra.
Glavni razlog za ovoliku razliku u subvencijama leži u tome što domaći investitori ne ispunjavaju investicione obaveze u propisanom roku, što im nedostaju kapital za ulaganje i bankarske garancije, ali i što, iako izjednačeni pred zakonom, strani investitori imaju povlašćeni tretman.
Najvrednije ugovore sa državom sklopile su firme Elix Prahovo, Trinity Park d.o.o. Novi Sad i As-braća Stanković, a koja imena se još nalaze na ovoj listi čitajte na LINKU.
Koliko će mlade koštati subvencionisani stambeni kredit
Stambeni krediti koje subvencioniše država za kupovinu prvog stana trebalo bi da omoguće mladima od 20 do 35 godina da dođu do krova nad glavom uz samo jedan odsto učešća. Iako će takav kredit, sa značajno manjim učešćem od uobičajenih 20 odsto, biti znatno skuplji zbog veće osnovice, ovakva novčana pozajmica ima tu prednost da državne subvencije u većoj meri pokrivaju taj veći trošak.
Bloomberg Adria je izračunala koliko bi vas koštala kupovina stana uz kredit od 75.000 evra koji subvencioniše država. Ukoliko pretpostavimo da je kamatna stopa 4,5 odsto, nešto manja od trenutne koja se nudi na tržištu i da je ona fiksna celi period otplate, vidimo da na kraju klijenti plaćaju sličnu sumu - kredit i učešće, s tim što kod kredita za mlade imamo i državnu subvenciju. Koliko to sve na kraju košta, saznajte klikom na LINK.
Sledi…
U Briselu će se održati sastanak Evropskog saveta, kao i Samit Evropske narodne partije (EPP) o Zapadnom Balkanu uz učešće predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen. Samitu prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Banka Engleske trebalo bi da donese odluku o kamatnim stopama.
Danas na našem portalu čitajte koliko izvozimo u Kinu i Tursku, kao i koliko će novca dobiti klubovi iz regiona koji igraju u Ligi šampiona.