Sitno je do vikenda, neki sat tek. I dok mi usporavamo, postoje nešto, među nama, što ne zna za pauzu, što nikada ne uzima slobodan dan. Možda je čak i u ovom trenutku tu - preporučuje nam pesme za plejlistu ili možda daje savete za vikend trpezu.
Optimisti je tretiraju kao stranca koji je došao da nas impresionira. Pesimisti kao uljeza koji je došao da pokvari sve. Realisti kažu da nam je stigao gost koji je raspakovao kofere i koji planira da ostane.
Njeno ime je veštačka inteligencija (AI), deo je naše svakodnevice i brzinom munje menja način na koji radimo, živimo i mislimo. Prema podacima Svetskog ekonomskog foruma, procenjuje se da će šest od 10 radnika morati da prođe neku vrstu tehnološkog treninga pre 2027. godine kako bi ostali u koraku sa razvojem. Plašite se?
Opširnije
Zašto dolar jača, a evro pada
Trumpova retorika je uzrokovala slabljenje jedinstvene valute, ali je izostavljanje EU u kontekstu američkih carina sačuvalo evro od dubljeg ponora.
05.12.2024
Da li je veštačka inteligencija najbitnija veština radnika budućnosti
Mada se neretko može čuti da je aktuelni entuzijazam oko AI-ja preteran, postoje i oni ga smatraju glavnim alatom koji će ubuduće biti potreban zaposlenima.
05.12.2024
Srbiji potreban dugoročan rast od sedam odsto da bi stigla EU
Predsednik FIC Mike Michel je potvrdio da intenziviranje pregovora sa EU o članstvu Srbije ostaje ključni prioritet.
21.11.2023
Poslanici usvojili rebalans budžeta, gde će otići najviše novca?
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su u ponedeljak rebalans budžeta za 2024. godinu, a nakon nedelju dana rasprave.
30.09.2024
Budućnost nije negde tamo, već je ovde i zato dočekajte vreme onakvi kakvim vas ono traži, što bi rekao Šekspir. I mirno spavajte, jer su direktne strane investicije u Srbiji dostigle rekordnu vrednost i na kraju novembra iznosile su 4,46 milijardi evra. A iz Narodne banke Srbije stigla je još jedna lepa vest - novim zakonom o NBS zakucano je da sve zlato koje bude iskopano u Srbiji ostane u zemlji, ukoliko to želi centralna banka.
A svet neka brine, posebno zbog evra, koji je pao na najniži nivo u poslednje dve godine.
Pročitajte pet stvari koje treba da znate danas, pa krenite dalje u dan.
Da li je veštačka inteligencija najbitnija veština radnika budućnosti
Brz i stalan razvoj veštačke inteligencije u poslednjih nekoliko godina, a posebno primeri generativnog AI-ja kao što je ChatGPT pokrenut 2022, podstakli su mnoge debate o uticajima te tehnologije na tržište rada. Mada se neretko može čuti da je aktuelni entuzijazam oko ove vrste inovacija preteran, postoje i oni predstavnici poslovne zajednice koji idu toliko daleko da navode AI kao glavni alat koji će ubuduće biti potreban zaposlenima. Skinite povez s očiju i informišite se gde smo i kuda idemo.
Novim zakonom o NBS zakucano da zlato ostane u zemlji
NBS želi da obezbedi da zlato i ubuduće, sa dolaskom novih kompanija koje se bave eksploatacijom ove rude u Srbiji, ostane u zemlji, pa je pravo preče kupovine zlata u zemlji, regulisano Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima, izmenama i dopunama Zakona o NBS dobilo širu i precizniju odredbu. Možda niste znali, ali zlatne rezerve Narodne banke Srbije iznose 47,9 tona, a njihova vrednost dostigla je oko 3,9 milijardi evra. A ukoliko vas interesuje koliko u Srbiji ima kompanija koje obavljaju primenjena geološka istraživanja zlata i pratećih metala na teritoriji Srbije, pročitajte tekst na našem sajtu.
Direktne investicije u Srbiji dostigle 4,46 milijardi evra
U četvrtak je održan drugi Bankarski samit u Beogradu, na kojem je guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković istakla da je Srbija očuvala finansijsku stabilnost i da ima najveći privredni rast u regionu. Pored toga, NBS je održala stabilnost kursa dinara prema evru, a inflaciju od maja svela u ciljane okvire, tako da ne prelazi 4,5 odsto. O čemu se još govorilo na Bankarskom samitu i šta o vraćanju kamatnih stopa na niske nivoe misle guverneri regiona, pročitajte na našem sajtu.
Budućnost evra još neizvesnija nakon pada francuske vlade
Evro se suočava sa dodatnim teškoćama nakon što je francuska vlada pala, a investitori se zbog toga pripremaju za produženi period političkih sukoba. “Političke nesuglasice u Francuskoj stavljaju dodatni pritisak na slabljenje evra, s obzirom na to da je reč o drugoj najvećoj ekonomiji Evropske unije. Kao rezultat toga, očekujemo veću volatilnost u evrima/dolarima, s malo širim rasponom trgovanja u poređenju sa poslednjim mesecima. Za prvo tromesečje 2025. i dalje očekujemo pritisak na evro prema paritetu (1-1,05), budući da će Trumpova politika verovatno poprimiti jasniji oblik", navodi Mihael Blažeković, analitičar BBA.
Sledi...
Ako ste uštedeli neki novac, a nemate ideju kakav biznis da pokrenete, Bloomberg Adria ima predlog. Pročitajte. A ako planirate da se bavite proizvodnjom hrane i njenim izvozom, budite obazrivi, jer ima dosta neusklađenosti domaćih propisa i standarda u vezi sa bezbednošću hrane sa regulatornim okvirom Evropske unije.
Novi broj BBW donosi vam zanimljivu reportažu iz Indije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa generalnim sekretarom Međunarodnog biroa za izložbe Dimitrom Kerkenzesom, nakon čega će u podne, na svečanosti u Sava centru, preuzeti zastavu međunarodne izložbe Expo 2027.