Petak je. Možda slušate podkast i tražite pametne načine da radite efikasnije ili živite kvalitetnije? Dobro je i sad, ali uvek može bolje, zar ne? A možda i kalkulišete kako da postanete vlasnik nekretnine bez previše ekonomske akrobatike. Prelistavate oglase za stanove. Istina, kvadrati u Beogradu možda deluju skupo, sve dok ne vidite cene u Parizu.
Glavna svetska vest jeste da je predsednik Rusije prihvatio Trumpov predlog o primirju u Ukrajini, doduše, uz brojne uslove , a globalni investitori se rizično klade na povratak Rusije na tržišta. U međuvremenu, Trump najavljuje carine od 200 odsto na vino iz EU, a njegova pretnja carinama vrednim 1,4 biliona dolara tera kompanije da traže zaštitu.
Ovo je pet stvari za danas.
Da li mikrofon može biti zlatna koka ako ne znate da pevate
Nekada smo slušali radio, a onda smo ga, pre jedne decenije, trampili za hibrid radija, televizije i digitala – podkast. Nov, mlad medij koji je od svega pokupio ono najbolje i postao kanal na kojem se traži inspiracija, znanje, pa čak i motivacija. Najbolji podkasti odavno su mejnstrim i njihov uticaj premašio je sva očekivanja. Ali može li se od toga živeti? Ko su pioniri domaće podkast monetizacije, kako funkcionišu najuspešniji modeli zarade i kako mikrofon može postati zlatna koka čak i ako ne umete da pevate, istraživala je novinarka portala Bloomberg Adrija, pročitajte.
Depositphotos
Da li bi i Srbija mogla da se snabdeva američkim gasom
Od zemlje koja je početkom ovog milenijuma imala manjak gasa do najvećeg svetskog izvoznika. Taj put su, u poslednjih 20 godina, prešle Sjedinjene Američke Države, kada je u pitanju proizvodnja tečnog gasa. SAD u poslednjih 12 meseci imaju prosečni udeo od 23 odsto u globalnom brodskom transportu tečnog gasa. U 2024. godini više 40 odsto izvezenog prirodnog gasa iz SAD otišlo je u Evropsku uniju (EU). Očekuje se da će EU u narednom periodu nastaviti sa velikim uvozom američkog gasa, a da li bi Srbija mogla da se priključi toj "slavini", pročitajte.
NBS pauzirala šesti put uzastopno
Narodna banka Srbije (NBS) ponovo je zadržala referentnu kamatnu stopu na dosadašnjem nivou od 5,75 odsto, što je bilo u skladu sa očekivanjima ekonomista. Izvršni odbor centralne banke u četvrtak je odlučio da ostavi istim i kamatnu stopu na depozitne olakšice (4,5 odsto) i na kreditne olakšice (sedam odsto). To je šesto uzastopno pauziranje NBS od smanjenja troškova zaduživanja i dolazi dan pošto je zvanična statistika pokazala da se visina godišnje inflacije spustila na sam rub ciljanog okvira vrhovne monetarne institucije.
Depositphotos
Mislite da su stanovi u Beogradu skupi? Pogledajte ponudu u Parizu!
Mnogo se prašine diglo u prethodnom periodu zbog skupih stanova u novogradnji u srpskoj prestonici, za čiji kvadrat kupci izdvajaju i do 10.000 evra. No, u poređenju sa novogradnjom u Gradu svetlosti, čini se da su beogradske cene i više nego "pristupačne". U istorijskoj zgradi Îlot Saint-Germain u Parizu, koju su posećivali Benjamin Franklin, Voltaire, Napoleon i Charles de Gaulle, ljubitelji luksuznih nekretnina moći će da potraže svoj novi dom u jednom od 23 stana koji će početkom aprila biti oglašeni za prodaju. Za više detalja, klik na portal Bloomberg Adria.