Tokom protekle decenije, Milano je bio zahvaćen izuzetnim procvatom tržišta nekretnina. Međutim, sada opsežna istraga o korupciji u gradskoj industriji nekretnina preti da baci senku na finansijsku prestonicu Italije.
Tužilaštvo istražuje više od 70 osoba, uključujući i gradonačelnika Giuseppea Salaa, dok će, prema navodima medija i dokumentima u koje je Bloomberg imao uvid, najpoznatiji gradski investitor biti saslušan u policiji i suočava se s hapšenjem.
Istraga je izazvala šok u gradu koji se trenutno nalazi usred svojevrsne renesanse na tržištu nekretnina. Nekada jezgro italijanskog industrijskog sektora, centralne industrijske zone Milana poslednjih godina su transformisane u sjajne poslovne zgrade i luksuzne stambene objekte, pri čemu cene neprestano rastu, za razliku od ostatka zemlje gde su vrednosti stagnirale.
Opširnije

Život na Siciliji - dolce vita ili vita amara?
Najveće ostrvo na Mediteranu okruženo je, logično, vodom, ali gorući problem je upravo nestašica vode.
18.07.2025

Mediobanca nudi 6,3 milijarde evra za Banca Generali
Mediobanca pokušava da izbegne da bude preuzeta od strane Banca Monte dei Paschi di Siena SpA.
28.04.2025

Proizvodnja Stellantisa u Italiji najniža od 1956. godine
Izgledi za oporavak proizvodnje u Italiji su slabi, jer industrija trpi zbog slabe potražnje, prelaska na električna vozila i carina.
08.04.2025

Kakva je budućnost Ferrarija posle Trumpovih carina
Zbog Trumpovih carina, italijanski proizvođač luksuznih automobila mogao bi da se suoči s izazovima da ostvari zacrtane poslovne rezultate.
09.04.2025

Giorgia Meloni plaća cenu udvaranja Donaldu Trumpu
Iako je Meloni pokušala da izgradi blizak odnos sa Trumpom, Italiju to nije spaslo američkih carina.
31.03.2025
Industrija nekretnina u Milanu najnovija je koja ubira plodove predstojećih Zimskih olimpijskih igara, koje će grad suorganizovati u februaru, dodatno podstičući tržište. Međutim, upravo je novi status Milana kao centra globalno bogatih ono što je značajno podstaklo potražnju.
Bloomberg
Grad je postao magnet za međunarodno mobilne pojedince, koje u Italiji privlači povoljan poreski režim za one sa najvišim prihodima. Broj stranaca koji su se doselili u Milano nakon što je 2017. uveden fiksni porez na inostrane prihode meri se hiljadama, a njihovo prisustvo će dodatno porasti ove godine nakon što je Velika Britanija ukinula tzv. non-dom režim (skrać od non-domiciled, tj. nerezident po poreklu - prim. prev) koji je omogućavao poresko izuzeće na prihode iz inostranstva.
Za grad sa svega 1,4 miliona stanovnika i nedostatkom luksuznih nekretnina na tržištu, ovaj priliv imućnih stranaca - kao i Italijana koji se vraćaju iz inostranstva, takođe privučeni povoljnim poreskim uslovima - doveo je do naglog rasta vrednosti nekretnina, istiskujući lokalno stanovništvo s tržišta.
"Tržište luksuznih nekretnina bukvalno vri. Prodao sam stan vredan tri miliona evra za samo jedan dan", rekao je Jacky Hallac, agent za nekretnine iz milanske agencije Glorious Crew.
Prema podacima platforme za nekretnine Immobiliare.it, prosečna cena kupovine stambene nekretnine u Milanu iznosila je 5.532 evra po kvadratnom metru krajem juna, što predstavlja rast od 52,5 odsto u odnosu na 2016. godinu. U Rimu su cene u istom periodu porasle za 3,4 odsto, na 3.607 evra po kvadratu.
Tržište komercijalnih nekretnina u Milanu takođe beleži snažan rast. Nakon globalne finansijske krize, Italija je postala nepoželjna destinacija za investitore u nekretnine, a banke u zemlji bile su preplavljene lošim kreditima vezanim za ovaj sektor.
Međutim, kako je era nultih kamatnih stopa odmicala, podstičući rekordne cene nekretnina u gradovima poput Pariza i Berlina, Milano se ponovo našao na radaru investitora kao relativno jeftina alternativa koja beleži snažnu potražnju za prostorom uz nedostatak ponude.
Bloomberg
Međunarodni investitori, uključujući Blackstone Inc. i Amundi SA, masovno su kupovali poslovne zgrade na najatraktivnijim lokacijama širom Milana, profitirajući od rasta zakupnina. Prema podacima koje je prikupila kompanija Savills Plc, to je dovelo do pada prinosa na poslovni prostor u Milanu na svega 2,9 odsto u prvom kvartalu 2022. godine, što znači da su investitori plaćali ekvivalent od preko 34 puta većeg iznosa od godišnje zakupnine koju generišu elitne poslovne zgrade - gotovo dvostruko više u odnosu na nivo iz 2014. godine.
Iako su vrednosti nekretnina od tada pale za oko 30 odsto zbog rasta kamatnih stopa, pad je manje izražen nego na drugim ključnim evropskim tržištima, uključujući Minhen, Frankfurt, Berlin i Amsterdam. Danas se kancelarijski prostori u Milanu prodaju po nešto višim iznosima u odnosu na prihod od zakupnina čak i u poređenju sa Parizom, pokazuju podaci kompanije Savills.
Ovaj procvat tržišta nekretnina pokazao se kao veliki dobitak za investitore. Takođe je privukao pažnju tužilaštva.
Jedan gradski zvaničnik stavljen je u kućni pritvor ranije ove godine, nakon što su vlasti počele da ispituju dozvole koje su omogućile renoviranje postojećih zgrada uz povećanje njihove površine.
Istražitelji sada ispituju da li su investitori plaćali honorare arhitektama i konsultantima zaposlenim u gradskoj upravi kako bi dobili odobrenja za svoje projekte. To izaziva zabrinutost među institucionalnim investitorima koji planiraju ulaganja u milansko tržište nekretnina.
"Potražnja postoji: tržište rada u Milanu je atraktivno, dok se Italijani iz inostranstva i bogati stranci sele ovde zbog niskih poreza", rekao je Jacky Hallac. "Ali međunarodni fondovi obraćaju pažnju i žele jasnoću u vezi sa pravilima. Neki su već pauzirali svoja ulaganja."
Tužilaštvo je u sredu saopštilo da želi da ispita, a potencijalno i uhapsi, šest osoba, među kojima je i Manfredija Catellaa, izvršni direktor kompanije Coima Sgr, jednog od najvećih investitora u nekretnine u Italiji. Među osumnjičenima su i gradski odbornik, arhitekte i drugi investitori.
U izjavi za Bloomberg, Catellaa je rekao da je u toku "istraga" o jednom projektu koji je Coima dodelila arhitekti koji je do prošle godine bio član pejzažne komisije Grada Milana. Istražitelji sumnjaju da je angažman tog arhitekte od strane Coime "mogao da utiče" na njegove postupke kao člana komisije.
"Odmah smo dostavili tražene informacije i sproveli internu proveru usklađenosti", naveo je Catellaa.
Coima je postala poznato ime u Milanu zahvaljujući razvoju kvarta Porta Nuova - bivšeg železničkog čvorišta koje je decenijama bilo zapušteno, a sada je pretvoreno u moderni poslovno-zabavni kompleks. Ovaj projekat, koji je podržan od strane Katarske investicione agencije, obuhvata i kampus UniCredit banke, kao i sedišta brojnih drugih kompanija.
Grupa osnovana 1974. godine upravlja sa više od 30 fondova za nekretnine i nadgleda imovinu vrednu oko 10,6 milijardi evra (12,3 milijarde dolara), navodi se na njenom sajtu.
Bloomberg
Kryalos Sgr - u kojoj Blackstone ima manjinski udeo - i Castello Sgr - koju je 2023. godine kupio upravljač imovinom Anima Holding SpA, uz manjinski udeo fonda Oaktree Capital Management - takođe su predmet istrage zbog navodnih propusta u proveri rada eksternih konsultanata.
Castello je u saopštenju naveo da je "uvek delovao sa najvećim profesionalizmom i integritetom" i da će sarađivati sa vlastima. Kompanija je takođe izrazila uverenje da će "tokom istrage svi postupci biti potpuno razjašnjeni."
Predstavnik Kryalosa je odbio da komentariše slučaj.
Gradonačelnik Sala nije među osobama za koje je zatraženo hapšenje, ali ga je njegov devetogodišnji mandat na čelu Milana, predvođenog koalicijom levog centra, stavio u središte pažnje.
Šezdesetsedmogodišnji Sala negirao je sve optužbe u izjavi za lokalni list Corriere della Sera, koji je u četvrtak izvestio o najnovijim dešavanjima. Portparol gradskog veća Milana odbio je da komentariše.
Slučaj je privukao i nacionalnu pažnju, jer se desničarske stranke već pozicioniraju pred naredne izbore za gradonačelnika Milana, koji bi trebalo da se održe do proleća 2027. godine. Politički komentatori i pojedini političari traže Salinu ostavku. Ipak, premijerka Giorgia Meloni bila je suzdržanija u intervjuu za italijansku televiziju u četvrtak uveče.
Koaliciju desnog centra koju predvodi Meloni osnovao je Silvio Berlusconi kako bi se suprotstavio uticaju milanskih tužilaca koji su devedesetih godina istraživali navodnu korupciju među političarima i biznismenima.
"Nikada nisam smatrala da sama činjenica da je neko pod istragom automatski znači da treba da podnese ostavku", rekla je u intervjuu za RaiUno. "Ne menjam stav u zavisnosti od političke pripadnosti osoba koje su pod istragom."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...