Giorgia Meloni se nadala da će stav prema Donaldu Trampu učvrstiti njenu poziciju u centru evropske politike.
Bila je jedini evropski zvaničnik na Trumpovoj inauguraciji, a takođe se sastala sa američkim predsednikom u Mar-a-Lagu i gaji bliske odnose sa Elonom Muskom.
Saradnici Meloni kažu da je time želela da osigura da Evropska unija (EU) barem delimično bude oslobođena američkih carina na uvoz.
Opširnije

Trump najavljuje talas recipročnih carina - šta to znači za globalnu trgovinu
Trumpova administracija je dala do znanja da bi recipročne carine svake zemlje mogle biti polazna tačka za buduće pregovore.
31.03.2025

Trump želi da istisne interese EU iz Ukrajine
Evropski stav prema SAD-u kada su u pitanju Ukrajina, evropsko naoružavanje, bezbednost i odbrana biće uzrok na podelu unutar EU na dva suprostavljena tabora
29.03.2025

Zašto Warren Buffet i Li Ka-shing rasprodaju imovinu
Američki Prorok iz Omahe i kineski Supermen pokazali su umeće prodaje aseta u pravo vreme. Šta nam govori njihovo finansijsko ponašanje?
28.03.2025

SAD žele da kontrolišu investicije u Ukrajini, istiskujući Evropu
Novi zahtevi nalaze se u revidiranom partnerskom sporazumu sa Ukrajinom.
27.03.2025

Trump sprema još selektivniji pristup? Bela kuća očekuje bilione dolara od carina
Mere donete 2. aprila verovatno će dodatno opteretiti odnose SAD sa saveznicima i izazvati barem neku vrstu odmazde, što preti eskalaciji trgovinskog sukoba. Samo zemlje koje nemaju carine usmerene ka SAD, i sa kojima SAD imaju trgovinski suficit, neće biti opterećene carinama u okviru ovog plana, kaže jedan zvaničnik.
23.03.2025
Italijanski proizvođači automobila su se prošle srede suočili sa carinama na uvoz od 25 odsto, kao i svi ostali u EU. Novi talas carina, koji se očekuje tokom nedelje, mogao bi dodatno da pritisne italijansku ekonomiju. Portparol italijanske vlade odbio je zahtev za komentar.
Meloni na inauguraciji američkog predsednika Donalda Trumpa u Vašingtonu 20. januara 2025. godine
Posle skoro dve i po godine na vlasti, vladajuća koalicija koju predvodi Meloni nalazi se u nezavidnom položaju.
Zahtevi EU da se poveća potrošnja na odbranu i podrška Ukrajini, izneli su u prvi plan finansijska ograničenja koja već godinama muče Italiju. Umesto da poveže Ameriku i EU, Meloni će možda morati da izabere stranu, jer rizikuje da izgubi uticaj na međunarodnoj sceni.
Međutim, ona uverava da to toga neće doći.
"Meloni počinje da plaća cenu pokušaja da balansira", kaže Beniamino Irdi, viši saradnik u Atlantskom savetu i bivši zvaničnik italijanske vlade.
"Pritisak sa kojim se Meloni suočava i u inostranstvu i kod kuće je reakcija na njen pokušaj da premosti transatlantski jaz koji se pokazao prevelikim."
Meloni i njeni saradnici su veoma zabrinuti zbog Trumpovog ponašanja.
Neki od njih, koji su pristali da govore pod uslovom da ostanu anonimni, kažu da je Meloni svesno izbegavala da javno kritikuje politiku američkog predsednika, kao i mirovne pregovore o Ukrajini.
Uprkos tome, italijanski proizvođači automobila, kao što je Stellantis NV, biće pogođeni američkim carinama, a proizvođač superautomobila Ferrari NV kaže da će podići cene nekih modela u Americi.
Nova vozila Alfa Romeo u fabrici Stellantis NV u Kazinu u Italiji.
Francuski političar Emmanuel Macron, koji je održao vezu sa Trampom uprkos njihovim brojnim neslaganjima, čini se da je evropski lider sa predsednikovim uhom. On redovno razgovara sa američkim liderom i izveštavao ga je više od pola sata nakon samita EU ovog meseca, rekao je ranije francuski zvaničnik.
Italijanski lider se pozicionirao kao ključni igrač i u EU i u odnosima sa SAD. Domaćin samita Grupe sedam prošle godine pokazalo je njenu sposobnost da prevaziđe političke podele u vreme rastuće fragmentacije, dok su joj se udvarali lideri sa svih strana.
Njen saveznik Raffaele Fitto je potpredsednik Evropske komisije (EK), iako Meloni održava distancu od Ursule von der Leyen.
Odnosi Trumpa i Meloni počeli su obećavajuće.
U januaru je bila u Mar-a-Lagu, baš u trenutku kada je Rim pregovarao sa Teheranom i Vašingtonom o razmeni zarobljenika. Prošlog meseca je govorila na CPAC-u, skupu konzervativaca u Americi, gde je govorila o važnosti očuvanja dobrih trgovinskih odnosa EU i SAD.
Godinama gaji i dobre odnose sa Muskom, milijarderom koji je u međuvremenu postao jedan od Trumpovih ključnih saveznika.
Italija je od tada pauzirala pregovore o sporazumu o uvođenju Starlinka za internu komunikaciju u vladinim telima i vojsci, vrednom 1,5 milijardi evra.
Meloni je kroz diplomatske kanale pokušala da ostvari još jednu vezu sa Belom kućom, ali ni to do sada nije urodilo plodom, kažu italijanski zvaničnici.
"Velika Britanija i Italija mogu da odigraju važnu ulogu u izgradnji mostova", rekla je Meloni 2. marta pre sastanka sa britanskim premijerom Keirom Starmerom.
"Veoma je važno da na Zapadu ne dođe do podela", dodala je.
Keir Starmer ugostio je Volodimira Zelenskog, Meloni i još desetak evropskih lidera u Londonu 2. marta.
Meloni je protiv slanja italijanske vojske u Ukrajinu, ali je podržala ideju da se Kijevu daju bezbednosne garancije, kao što je punopravno članstvo u NATO.
Premijer Italije i dalje ima stabilnu poziciju u Evropi. Njena vlada je jedna od stabilnijih u regionu, a italijanske obveznice su gotovo dostigne nemačke, prvi put od početka finansijske krize pre skoro 15 godina.
Štaviše, veliki napor da se poveća evropska potrošnja za odbranu mogao bi da bude podsticaj italijanskoj privredi. Namenska industrija Leonardo, u državnom vlasništvu, mogla bi i te kako da ima koristi.
Međutim, u unutrašnjoj politici, Meloni je suočena sa izazovima - odnosi sa koalicionim partnerima se polako kvare.
Mateo Salvini iz nacionalističke partije Liga, kojeg su nekad razmatrali kao kandidata za premijera, pokušava da uspostavi što bolje odnose sa Belom kućom.
Posle razgovora sa američkim potpredsednikom JD Vanceom ovog meseca, Salvini je čak izneo mogućnost da bi i sam mogao da dobije poziv za posetu Vašingtonu.
To je razbesnelo ministra spoljnih poslova Antonija Tajanija, iz stranke desnog centra Forca Italia, koji je prozvao Salvinija da je prekoračio svoje nadležnosti kao ministar saobraćaja.
Međutim, Salvini brani svoju poziciju i kaže da će raditi na razvoju saradnje između italijanskih i američkih kompanija.
Meloni sa Tajanijem i Salvinijem u Rimu
Meloni je u subotu ocenila kako Italija treba da poveća budžet za odbranu, čime se usprotivila stavovima Lige.
"Izdaci za odbranu i bezbednost su cena slobode", rekla je Meloni.
Dok italijanska javnost vidi rat u Ukrajini kao problem koji ih ne dotiče, EU pomaže Kijev, a Bela kuća radi na mirovnim pregovorima, ali sa malo obzira za stav ukrajinskih vlasti.
"Pokušaj ublažavanja Trumpovih poteza odmerenom retorikom neće ništa promeniti, on je taj koji raskida savez", kaže Lia Quartapelle, poslanica opozicione Demokratske partije.
"Meloni hoda po konopcu, koji postaje sve tanji i tanji."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...