Najmanje dva plutajuća terminala za tečni prirodni plin (LNG) stići će u idućim mesecima u Evropu u okviru napora zamene ruskog gasa, dok cene gasa u ovom trenutku rastu četvrtu nedelju zaredom.
Kompanija Golar LNG jedan LNG tanker pretvara u plutajući terminal koji bi u prvoj polovini iduće godine trebalo da počne da uvozi LNG na zapadnoj obali Italije. Plovilo je prodano italijanskom operatoru gasnog sistema kompanija Snam.
Još jedan tanker se u ovom trenutku pretvara u plutajući terminal i trebao bi po isteku ovoga meseca da krene iz Argentine prema Finskoj, navode iz kompanije Excelerate Energy koja poseduje najveći portfolio plutajućih LNG terminala na svetu.
Potpisali su i pismo o namerama s južnokorejskim Hyundaijem o izgradnji novog plutajućeg terminala koji bi trebalo da bude operativan 2026. godine.
Sve te objave dolaze u trenutku kada Evropa žuri da osigura dovoljno energenata. Trenutno, prema podacima Međunarodne gasne unije (IGU), u svetu ima 45 brodova koji bi mogli da posluže kao plutajući LNG terminali.
Cene prirodnog gasa u Evropi rastu već četvrtu nedelju uzastopno, a ove nedelje je taj rast iznosio oko šest odsto na terminske ugovore.
Osim što je količina gasa kroz Severni tok 1 svedena na samo 20 odsto kapaciteta, reka Rajna je zbog niskog vodostaja praktično na granici plovnosti, što dodatno ugrožava transport energenata.
Transport tereta Rajnom
Fjučersi gasa za mesec unapred na amsterdamskoj berzi u petak prepodne koštali su 208,20 evra za megavatsat, što je deset puta više od petogodišnjeg proseka za ovo doba godine.
"Cene se u bliskoj budućnosti neće smiriti dok god isporuke iz Rusije ostanu na niskom nivou", kaže Lu Ming Pang iz konsultantske kompanije Rystad Energy.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Kako bi nastavila sa planom za smanjenje zavisnosti, EU planira da u junu predloži zabranu svih uvoza gasa po novim ugovorima sa Rusijom, kao i postojećih spot-aranžmana.
Jačanje evra utiče na rast kupovne moći građana, kao i štednje u evrima, a dok slabljenje dolara utiče na smanjenje realnih pronosa od ulaganja u američke deonice, ETF-ove i obveznice u dolarima.
Američki predsednik Donald Trump obavestio je više država o novim carinama koje treba da stupe na snagu 1. avgusta, pri čemu se Srbiji uvode carine od 35 odsto.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...