Najmanje dva plutajuća terminala za tečni prirodni plin (LNG) stići će u idućim mesecima u Evropu u okviru napora zamene ruskog gasa, dok cene gasa u ovom trenutku rastu četvrtu nedelju zaredom.
Kompanija Golar LNG jedan LNG tanker pretvara u plutajući terminal koji bi u prvoj polovini iduće godine trebalo da počne da uvozi LNG na zapadnoj obali Italije. Plovilo je prodano italijanskom operatoru gasnog sistema kompanija Snam.
Još jedan tanker se u ovom trenutku pretvara u plutajući terminal i trebao bi po isteku ovoga meseca da krene iz Argentine prema Finskoj, navode iz kompanije Excelerate Energy koja poseduje najveći portfolio plutajućih LNG terminala na svetu.
Potpisali su i pismo o namerama s južnokorejskim Hyundaijem o izgradnji novog plutajućeg terminala koji bi trebalo da bude operativan 2026. godine.
Sve te objave dolaze u trenutku kada Evropa žuri da osigura dovoljno energenata. Trenutno, prema podacima Međunarodne gasne unije (IGU), u svetu ima 45 brodova koji bi mogli da posluže kao plutajući LNG terminali.
Cene prirodnog gasa u Evropi rastu već četvrtu nedelju uzastopno, a ove nedelje je taj rast iznosio oko šest odsto na terminske ugovore.
Osim što je količina gasa kroz Severni tok 1 svedena na samo 20 odsto kapaciteta, reka Rajna je zbog niskog vodostaja praktično na granici plovnosti, što dodatno ugrožava transport energenata.
Fjučersi gasa za mesec unapred na amsterdamskoj berzi u petak prepodne koštali su 208,20 evra za megavatsat, što je deset puta više od petogodišnjeg proseka za ovo doba godine.
"Cene se u bliskoj budućnosti neće smiriti dok god isporuke iz Rusije ostanu na niskom nivou", kaže Lu Ming Pang iz konsultantske kompanije Rystad Energy.