Evropska centralna banka (ECB), koja je u julu napravila pauzu u procesu monetarnog popuštanja, u ponedeljak je dobila niz novih podataka na kojima će se zasnivati odluka o daljim promenama monetarne politike.
Još pre objavljivanja podataka, evropske akcije su potonule zajedno sa američkim i azijskim deonicama, a investitori su podigli projekcije u vezi s monetarnom relaksacijom.
Poslovna aktivnost privatnog sektora evrozone (merena PMI indeksom) nastavila je da raste, ali sporije, i to za 0,7 indeksnih poena.
Opširnije
Trump i Rusija mogli bi da zakomplikuju posao centralnih banaka
Centralne banke moraju da manevrišu među brojnim ukrštenim rizicima - kako ekonomskim, tako i političkim.
02.08.2024
Inflacija u Nemačkoj neočekivano porasla, što je novi izazov za ECB
Potrošačke cene u julu ove godine porasle su za 2,6 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
30.07.2024
Rast BDP-a evrozone iznenadio uprkos lošijem učinku Nemačke
Bruto domaći proizvod evrozone je porastao za 0,3 odsto u kvartalu završenom u junu, zadržavajući isti tempo kao i na početku godine.
30.07.2024
Wall Street na otvaranju u minusu posle rasprodaje u Aziji
Rasprodaja različitih klasa imovine na svetskim tržištima u ponedeljak je dovela do drastičnog pada cena.
05.08.2024
Svetska rasprodaja povukla i azijske berze, pad u Japanu 12 odsto
Indeksi Nikkei i Topix u ponedeljak su pali 12 odsto, a oba indeksa su ušla u "bear market".
05.08.2024
"Ekonomija evrozone je rasla brzinom puža u julu. Sektor usluga nije nastavio oporavak, a pad industrije se nije promenio ni najmanje", rekao je glavni ekonomista HCOB Dr. Cyrus de la Rubia u izveštaju.
U Nemačkoj je situacija je bila još gora, pa je PMI indeks (pored toga što je pao), ušao u takozvanu zonu kontrakcije, koja ukazuje da bi privreda kasnije mogla da zabeleži pad.
De la Rubia je rekao da proizvođačke cene u Nemačkoj rastu, ali da to čak i nije glavni problem. Najveća smetnja rastu i oporavku je nemogućnost kompanija da rast troškova prebace na kupce.
Što se proizvođačkih cena u regionu tiče, one su u evrozoni u junu porasle 0,5 odsto, dok na međugodišnjem nivou evrozona beleži deflaciju od 3,2 odsto.
Raspoloženje investitora u evrozoni se pogoršalo, a indeks koji ga meri je u avgustu pao na -13,9, što je najniže od januara.
Sentix, kompanija je napravila ovaj izveštaj, navodi da su glavni razlozi za pad poverenja u učinak tržišta bili geopolitička neizvesnost i američki predsednički izbori.