Inflacija u Nemačkoj ubrzala se u julu, što bi moglo da poveća oprez Evropske centralne banke u pogledu daljeg smanjenja kamatnih stopa.
Potrošačke cene u julu ove godine porasle su za 2,6 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine i za 2,5 odsto u odnosu na prethodni mesec. Analitičari koje je anketirao Bloomberg predviđaju da će tempo ostati stabilan. Dok su troškovi energije pali u odnosu na jun, pritisak na cene hrane se povećao, a usluge su ostale stabilne.
Raniji izveštaj pokazao je da se inflacija u Španiji usporava više nego što se očekivalo. Izveštaji za Francusku, Italiju i evrozonu očekuju se u sredu, a analitičari predviđaju stabilnih 2,5 odsto za region.
Opširnije
Rast BDP-a evrozone iznenadio uprkos lošijem učinku Nemačke
Bruto domaći proizvod evrozone je porastao za 0,3 odsto u kvartalu završenom u junu, zadržavajući isti tempo kao i na početku godine.
30.07.2024
Nemačka vlada prodala poslednje bitcoine
Nemačka vlada nedavno je završila prodaju svih preostalih zaliha bitcoina, što je dovelo do vidljivog uticaja na kripto-tržište.
15.07.2024
Mercedes ulaže u EV otvaranjem istraživačkog centra za održive baterije u Štutgartu
Mercedes otvara svoj prvi istraživački centar za održive baterije u Štutgartu da bi smanjio troškove baterija za 30 odsto i nadmašio rekord u kilometraži.
19.07.2024
Nemačka koalicija potpisala sporazum o budžetu za 2025. godinu
Vladajuća koalicija Nemačke zaključila je odloženi sporazum o budžetu za narednu godinu i nove mere za jačanje ekonomije.
05.07.2024
Srpski građevinci manje gradili u Rusiji, Nemačka preuzela primat
Ukupna vrednost građevinskih radova koji su izvođači radova iz Srbije izveli u inostranstvu prošle godine iznosila je 21,98 milijardi dinara.
23.07.2024
Fabričke porudžbine u Nemačkoj neočekivano pale
Pad koji se dogodio u maju je najnoviji zastoj u oporavku najveće evropske privrede.
04.07.2024
U kombinaciji sa izveštajima o neujednačenom rastu koji pokazuju neočekivano smanjenje u Nemačkoj, brojke o inflaciji biće znak za zvaničnike ECB koji pokušavaju da shvate da li je privredi potrebno još jedno smanjenje troškova zaduživanja. Mnogo više podataka biće dostupno za njihov sledeći sastanak u septembru, rekao je u utorak član Upravnog odbora Boris Vujčić.
Slika koja proizlazi iz ovomesečne odluke o stopi je otporan rast u Francuskoj, Španiji i Italiji, kao i slabost u najvećoj državi članici evrozone.
Nemačka proizvodnja je iznenađujuće pala za 0,1 odsto u drugom tromesečju, prema podacima objavljenim u utorak nakon što je nekoliko pokazatelja već ukazivalo na nedostatak zamaha u ključnom proizvodnom sektoru u zemlji.
Centralni bankari su posebno usredsređeni na domaće pritiske na cene kako bi utvrdili da li će nagli rast plata nakon rasta inflacije doneti nove pritiske na troškove.
Članica Izvršnog odbora Isabel Schnabel rekla je prošle nedelje da zvaničnici pomno prate sektor usluga, gde su cene nastavile da rastu do nivoa koji je dvostruko veći od cilja ECB od dva odsto.
Iako nemačka kancelarija za statistiku ne objavljuje baznu inflaciju, koja uklanja nestabilne komponente hrane i energije, podaci na državnom nivou pokazuju da je pala sa 3,3 odsto na 3,1 odsto, navodi Bloomberg Economics.
Pre sledećeg sastanka u septembru, zvaničnici ECB će imati još mesec dana podatke o inflaciji i više informacija o platama i korporativnim profitima.
Dok su zvaničnici dali smernice o tome kuda idu stope zaduživanja, investitori i ekonomisti očekuju da će ove godine odobriti još dva smanjenja nakon prvobitnog poteza u junu. Tržišne opklade da će politika ići u tom pravcu ostale su stabilne nakon objavljivanja nemačkih podataka o inflaciji.