Šef nemačkog industrijskog lobija rekao je da vlada možda neće uspeti da obustavi rad termoelektrana koje koriste ugalj pre roka jer nije razvila strategiju kojom bi obezbedila podsticaje za izgradnju novih gasnih stanica.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
"Mogućnost da bismo mogli da se nađemo u situaciji da moramo da se oslonimo na rad termoelektrana na ugalj duže nego što smo očekivali jer nema dovoljno drugih kapaciteta, izuzetno je frustrirajuća", rekao je šef lobija BDI Siegfried Russwurm za nemački DPA.
Russwurm predstavlja kompanije kao što je industrijski gigant Siemens Energi AG.
Nemački ministar privrede kao rešenje energetske krize vidi tečni gas.
28.12.2022
Autor: Duje Jurić
Nemačka polaže nade na obnovljive izvore energije iz vetra i solarne energije kako bi preoblikovala snabdevanje električnom energijom u zemlji dok nastoji da postupno izbaci ugalj do 2030. godine, osam godina ranije od predviđenog datuma.
Robert Habeck, ministar za ekonomska pitanja i zaštitu klime, tek treba da predstavi strategiju za elektrane koja uključuje nove gasne stanice kao rezervu u periodima kada nema vetra ili sunca za pokrivanje potražnje za električnom energijom. One bi u početku radile na prirodni gas, a kasnije na klimatski neutralan vodonik. Do sada, međutim, energetske kompanije nisu bile voljne da investiraju u njih.
"One će zahtevati privatna ulaganja i moraju biti i vredne ulaganja - čak i ako je reč o samo nekoliko radnih sati godišnje", rekao je Russwurm. "Ja sam pristalica širenja obnovljivih izvora energije. Ali iskrenost zahteva od nas da kažemo da nam je potrebna podrška. Daleko od toga da imamo dovoljno skladišnih kapaciteta."
Dva najveća nemačka dobavljača energije su ove nedelje izjavila da će neke elektrane na ugalj nastaviti da rade duže nego što se očekivalo, nakon odluke regulatora da zabrani zatvaranje postrojenja pre marta 2031. Uniper SE i EnBW Energie Baden-Württemberg AG nastojali su da obustave rad u svojim jedinicama pre tog datuma.
Nakon početka rata u Ukrajini i zatvaranja poslednjih nuklearnih elektrana u zemlji ove godine, Nemačka je primorana da koristi energiju iz uglja.
Gruba kršenja u sprovođenju zakona ponovo su prošle godine rezultirala povećanjem zagađenja sumpor-dioksidom iz zastarelih termoelektrana na Zapadnom Balkanu.
Posle više od tri decenije, srpski energetski sistem mogao bi ove zime biti jači za novi termoblok, s obzirom na to da je prethodni pušten u rad 1991. godine.
Kad god se pojave nove tehnologije, kompanije ili industrije često osete uticaj tih tehnologija i pokušavaju da mu se odupru, kaže futurista Brett King
Koncept Palate nauke nastao je na ideji zadužbinara, Miodraga Kostića, o znanju kao osnovi društvenog napretka, kaže Goran Pitić, predsednik UO Palate nauke