Nemačka vlada će obezbediti čak 10 milijardi evra (10,9 milijardi dolara) do 2027. godine kako bi ublažila troškove obaveznog ukidanja kotlova na fosilna goriva, kažu izvori Bloomberga upoznati sa ovim planom.
Pomoć vredna oko 2,5 milijardi evra godišnje, biće finansirana iz nemačkog specijalnog fonda za klimu i transformaciju, rekli su izvori koji su tražili da ne budu imenovani pošto je reč o poverljivim informacijama. Fond je osnovan prošle godine za finansiranje mera u vezi sa zaštitom životne sredine i za prelazak na čistiju ekonomiju.
Dogovor o visini pomoći dolazi nakon višemesečnih prepirki unutar vladajuće koalicije oko dizajna kontroverznog zakona o grejanju, koji još treba da dobije odobrenje parlamenta.
Opširnije
Nemačka u 2022. najveći proizvođač i potrošač uglja u Evropi
Energetska kriza uticala je na to da se tokom prošle godine poveća proizvodnja i potrošnja uglja u Evropi.
27.06.2023
Nemačka: Otkup najveće strujne mreže stoji, zvaničnici se cenkaju
Nemački zvaničnici pokušavaju da postignu dogovor oko preuzimanja najveće elektroenergetske mreže od holandskog državnog TenneT Holding BV.
22.06.2023
Rajna počela da presušuje, predstoji teško leto
Reka Rajna već presušuje, a vodostaji su dovoljno niski da ograniče trgovinu.
17.06.2023
Nemačka ograničava struju za EV kad je 'usko grlo'
Nemačka želi da omogući operaterima električne mreže da smanje snabdevanje električnom energijom.
16.06.2023
Nemačka će možda zatvarati industrijske kapacitete zbog manjka gasa
Habeck smatra da ne treba pretpostaviti da će privreda ostati nezahvaćena ako se ne sprovedu preventivne mere.
12.06.2023
Nemački tabloid Bild nazvao je zakon, koji je predložio ministar ekonomije Robert Habeck, "grejnim čekićem" zbog troškova koji potencijalno nameće građanima. Ovaj zakon će efektivno zabraniti postavljanje novih sistema kotlova na fosilna goriva počevši od sledeće godine.
Nakon negodovanja javnosti, zakon je ublažen. Koalicija se ove nedelje saglasila da subvencioniše do 70 odsto investicionih troškova za nove toplotne pumpe ako vlasnici kuća reaguju brzo.
Država trenutno pokriva samo do 40 odsto, a troškovi za takve uređaje na struju mogu iznositi i do 35.000 evra.
Koalicioni kompromis
Udruženje nemačkih industrijskih lobista, poznato po nemačkoj skraćenici BDI, saopštilo je da pozdravlja sporazum koalicije o zakonu o grejanju i planiranim subvencijama.
"Odluka da se promoviše prelazak na sisteme grejanja koji koriste obnovljive izvore energije je ispravna da bi to tanovištvo prihvatilo, što je neophodno", rekao je Holger Loesch, zamenik direktora BDI u saopštenju poslatom e-poštom.
Ipak, put do klimatski neutralne zgrade uključuje više od običnih kotlova, a političari moraju stvoriti pravi okvir i na odgovarajući način preneti ovu tranziciju ljudima, rekao je on.
U posebnom zakonu, opštine treba da podnesu plan najkasnije do 2028. kako nameravaju da svoje zalihe grejanja oslobode emisija štetnih gasova. To bi predstavljalo kompromis između predloga koji je predstavilo ministarstvo ekonomije, koje predvode Zeleni, i poziva socijaldemokrata na društveno prihvatljivo rešenje i otvorenost prema tehnologiji koju zahteva liberalni FDP.
Dogovor o zakonu o grejanju dolazi dok tri koalicione stranke spremaju da reše još jedan veliki spor oko plana budžeta za 2024. ministra finansija Christiana Lindnera, koji je predložio stroge rezove u skoro svim resorima osim u oblasti odbrane.
Lindner, koji je na čelu FDP-a, rekao je da će vlada odobriti njegov kontroverzni finansijski plan tokom redovnog sastanka 5. jula, sugerišući da bi se sporazum sa svim ministrima mogao postići bez ikakvog kriznog sastanka ili hitnih razgovora.
- U pisanju teksta pomogla Petra Sorge.