Nemačka želi da omogući operaterima električne mreže da smanje snabdevanje električnom energijom za uređaje koji se mogu kontrolisati, kao što su električni automobili ili toplotne pumpe, kada se pojave uska grla.
Takve intervencije, kao krajnja opcija, "trebalo bi da budu moguće samo onoliko koliko je tehnički neophodno", rekao je Klaus Müller, predsednik državnog regulatora mreže. Nemačka se bori da proširi svoje mreže, koje često nisu sposobne da snabdevaju uređaje te vrste koji su gladni struje, što je razlog zašto su neki operateri odbijali da ih povežu u prošlosti.
Federalna agencija će sada zahtevati od mrežnih operatera da obezbede takve veze, a zauzvrat će im dati veću fleksibilnost u upravljanju mrežom. Nemačka automobilska industrija protivila se intervencijama tokom procesa punjenja, tvrdeći da bi takve mere mogle da spreče povećanje elektromobilnosti.
U predlogu regulatora se takođe navodi da u slučaju uskog grla operateri mreže moraju brzo da reaguju kako bi proširili svoje dalekovode. Struja za takve uređaje bi bila smanjena na minimum od 4,2 kilovata - pola kilovata više nego što je prvobitno predloženo - čime bi se osiguralo da domaćinstva i dalje mogu da koriste toplotne pumpe i pune e-automobile, iako sporijim tempom. Prema tom scenariju, vozilo koje se puni dva sata i dalje bi moglo pokriti domet od 50 kilometara (31 milju).
Agencija je takođe predložila fleksibilne tarife za električnu energiju kako bi podstakla potrošače da više koriste struju u vreme manje potražnje za njom. O pravilima se još uvek može razgovarati sa zainteresovanim stranama i trebalo bi da budu primenjena u januaru 2024.
VDA, nemačka lobistička grupa za automobilsku industriju, navela je da predlog sadrži značajna poboljšanja u poređenju sa ranijim verzijama.
"Bez dodatnog uvođenja vremenski promenljivih mrežnih naknada, postojala bi pretnja od prečestih direktnih kontrolnih intervencija operatera mreže", rekla je Hildegard Müller, predsednica VDA. Važno je da obe mere počnu u isto vreme, dodala je ona.