Nemački zvaničnici pokušavaju da postignu dogovor oko preuzimanja najveće elektroenergetske mreže od holandskog državnog TenneT Holding BV, a kako stvari stoje, taj proces biće odložen do kraja leta.
Kupovina vredna čak 30 milijardi evra (33 milijarde dolara) preliva se u drugu polovinu godine dok se pregovarači muče da se dogovore oko cene i koliko ulaganja u nemačku jedinicu će biti potrebno da bi se unapredila mreža, kažu ljudi upoznati sa tematikom koji su želeli da ostanu anonimni jer su informacije poverljive. Dogovor se očekivao već krajem ovog meseca.
Ova akvizicija je deo napora Nemačke da konsoliduje elektroenergetske mreže u zemlji i ojača energetsku bezbednost, budući da su mreži potrebne investicije za koje se smatra da je malo verovatno da će ih sadašnji holandski vlasnici obezbediti. Veća kontrola će takođe pomoći Nemačkoj da dostigne svoj cilj klimatske neutralnosti do 2045. godine, što je poduhvat koji zahteva ogromnu reviziju mreže u zemlji, kako bi se njeno industrijsko srce sa juga povezalo sa čistim izvorima energije u drugim oblastima.
Opširnije
Nemačka ograničava struju za EV kad je 'usko grlo'
Nemačka želi da omogući operaterima električne mreže da smanje snabdevanje električnom energijom.
16.06.2023
Nemačka predlaže niže cene struje za privredu
Nemačka razmatra da snizi cenu električne energije na šest centi po kilovat-satu ili manje za neke energetski intenzivne industrije.
06.05.2023
Nemačka će možda zatvarati industrijske kapacitete zbog manjka gasa
Habeck smatra da ne treba pretpostaviti da će privreda ostati nezahvaćena ako se ne sprovedu preventivne mere.
12.06.2023
EU predlaže formalni prekid dotoka nafte iz Rusije u Nemačku i Poljsku
Evropska unija je predložila formalizovanje zaustavljanja dotoka ruske nafte u Nemačku i Poljsku.
12.05.2023
TenneT je prvobitno želeo da holandski parlament odobri preliminarni sporazum u sredu, na svojoj poslednjoj sednici pre leta, ali diskusija o tome nije na dnevnom redu poslanika. Portparoli holandske i nemačke vlade odbili su da komentarišu.
Složen proces
TenneT je sa svoje strane rekao da želi da sporazum ispuni tri uslova: kontinuitet operacija u Nemačkoj i Holandiji, nastavak nemačko-holandske saradnje na proširenju mreže, posebno u ofšor sektoru, i fer, tržišno zasnovanu cenu.
"Očigledno je da je za tako složen proces potrebno vreme da se pronađu rešenja koja zadovoljavaju sve uključene strane", rekla je u mejlu Manuela Wolter, portparol TenneT-a.
I o strukturi finansiranja kompanije se još pregovara, rekao je jedan od izvora. Dok nemačka vlada razmatra prodaju većinskog udela u jedinici ubrzo nakon kupovine, TenneT je prošle nedelje potpisao kredit od osam milijardi evra sa bankama za finansiranje svog programa kapitalnih izdataka.
Ovaj sporazum će verovatno postati drugi po veličini državni otkup u Nemačkoj nakon prošlogodišnjeg, vrednog 33 milijarde evra, spasavanja Uniper SE, preduzeća koje je bilo na ivici kolapsa zbog skoka cena prirodnog gasa. Ranije je Nemačka takođe potrošila 5,8 milijardi evra za podršku avio-kompaniji Deutsche Lufthansa AG tokom pandemije.