Nemačka razmatra da snizi cenu električne energije na šest centi po kilovat-satu ili manje za neke energetski intenzivne industrije kako bi smanjila troškove nakon što je prošlogodišnja kriza potresla privredu.
Mera će koštati između 25 i 30 milijardi evra i trajaće do 2030. godine, navodi se u radnoj verziji dokumenta koju je juče objavilo ministarstvo privrede. Tvrdi se da je ta mera potrebna za spas pojedinih sektora, kao i za očuvanje konkurentnosti, pri čemu je cena struje i dalje oko duplo veća nego pre krize.
Izvršni direktor Volkswagen AG Oliver Blume rekao je da predlozi idu u pravom smeru.
Opširnije
Najveći pad industrijskih narudžbina u Nemačkoj od aprila 2020.
Nemačke fabričke narudžbine pale su najviše od pandemije.
05.05.2023
Nemačka inflacija usporila u aprilu i obradovala ECB
Nemački statistički zavod je objavio da je pad cena zabeležen i kod roba i kod usluga.
28.04.2023
Vodeće ekonomije evrozone izbegle recesiju u prvom tromesečju
Tri od četiri vodeće ekonomije u evrozoni ostvarile su rast na početku 2023. premda inflacija i dalje ostaje pretnja.
28.04.2023
Nemačka privreda se oporavlja od energetskog šoka
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg predviđali su blagi pad.
24.04.2023
"Radi se o jačanju konkurentske snage naše zemlje i, pored toga, privlačnosti Nemačke kao industrijske lokacije", rekao je Blume u saopštenju poslatom elektronskom poštom.
Evropska industrija se sporo oporavlja od prošlogodišnje agresivne energetske krize, čak i kada su troškovi pali sa istorijskih maksimuma postignutih tokom leta. Nemačke cene električne energije za sledeću godinu, koje predstavljaju reper za Evropu, trenutno su više nego dvostruko veće od predložene granice.
"Kvalificiranim kompanijama biće refundirani trošak električne energije ako je njena cena iznad šest centi po kilovat-satu. Pošto je nivo zasnovan na proseku berzanskih cena, može se dodatno smanjiti. To je ogroman popust", rekao je ministar ekonomije Robert Habeck.
Poređenja radi, mala i srednja preduzeća u Nemačkoj plaćaju oko 27 centi po kilovat-satu, prema nedavnim podacima energetske lobističke grupe BDEW. Velike energetski intenzivne kompanije obično ne objavljuju svoje tačne cene.
Nakon objavljivanja takve vesti, akcije nemačkih proizvođača hemije su znatno porasle, povećavši podindeks Stoxx 600 Chemicals za više od jedan odsto u periodu kraćem od 15 minuta.
"Ovo je važan signal za našu industriju. Cena industrijske električne energije nam pomaže da obezbedimo proizvodnju i stvaranje industrijske vrednosti i još bolje da savladamo transformaciju ka klimatskoj neutralnosti. Od ovoga će imati koristi cela Nemačka i Evropa", rekao je Wolfgang Grosse Entrup, predsednik Udruženja nemačke hemijske industrije.
Ministarstvo privrede je predložilo finansiranje alata iz vanbudžetskog fonda, kreiranog za pomoć kompanijama tokom pandemije, koji je kasnije prenamenjen za suzbijanje posledica energetske krize.
Ministar finansija Christian Lindner usprotivio se takvom potezu i umesto toga želi da iskoristi fond za klimu i transformaciju zemlje, segment koji je već u deficitu. To sugeriše da bi se predlog i dalje mogao suočiti sa političkim odbijanjem.
Nemačka vlada je prošle godine uvela privremene subvencije za gas i struju, ali će one biti ukinute najkasnije do aprila 2024. godine. Predlog ministarstva privrede uključuje pristup u dva koraka koji ima za cilj sniženje cena električne energije nakon 2030. godine, kada zemlja namerava da 80 odsto proizvodnje energije dobije iz obnovljivih izvora.
- Cena struje, koju subvencioniše država, trebalo bi da bude dostupna ograničenom krugu energetski intenzivnih firmi iz sektora poput hemije, čelika, metala, stakla ili papira.
- Subvencija je ograničena na 80 odsto potrošnje energije.
- Takozvani ugovori o jazu cena bi trebalo da pomognu da se jeftiniji troškovi prenesu na obnovljivu energiju i trebalo bi da se koriste za vetroelektrane na moru i solarnu energiju na kopnu.
Govoreći za Rhein-Zeitung ove nedelje, kancelar Olaf Scholz pozvao je na konkretnu raspravu o jeftinijoj električnoj energiji za industriju, što bi bilo moguće bez trajnog subvencionisanja tih cena. Nadine Kalwey, portparolka Lindnera, na jučerašnjoj konferenciji za novinare, na pitanje o predlogu ministarstva privrede, rekla je da nema finansijskih sredstava za takav projekat.