Referentna vrednost nemačke električne energije za sledeću godinu porasla je na rekordni nivo, jer je toplotni talas pojačao potražnju, stvarajući pritisak na snabdevanje energijom uoči kritičnog zimskog perioda.
Cene su dostigle četvrti rekord u pet trgovačkih dana, pokazujući previsoke troškove održavanja upaljenog svetla na najvećem evropskom tržištu. Dok tražnja i cene obično padaju u letnjim mesecima, ove godine pad u zalihama ruskog gasa tokom ključne sezone zaliha - kao i smanjena proizvodnja električne energije u susednoj Francuskoj - podstakli su veliki rast.
Nemačka električna energija za 2023. porasla je u ponedeljak čak 1,8 odsto na 414 evra po megavat-satu na Evropskoj energetskoj berzi. To je više nego četiri puta više od prosečne sezonske cene u poslednjih pet godina.
Opširnije
Pet francuskih nuklearki ipak nastavlja da radi
Francuski regulatori odobrili su privremeno ukidanje ekoloških standarda kako bi nuklearne elektrane nastavile rad.
08.08.2022
Komentar: Struja je skupa. Vozači to ne bi trebalo da plate
SAD i Evropa moraju da subvencionišu punjenje električnih vozila, kaže Anjani Trivedi.
31.07.2022
Predsednik Srbije o energetskoj situaciji i poskupljenju struje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će narednih osam meseci biti kritični i u Evropi, i u Srbiji, zbog krize u energetici i loše hidrologije u Srbiji, zbog čega mora da se uvozi ogromna količina struje.
28.07.2022
'Ne zaboravite da ugasite svetlo', opominje francuska vlada
Francuska vlada pozvala je građane da gase svetla, isključuju wi-fi i manje koriste klima-uređaje kako bi uštedeli energiju.
20.07.2022
"Tržište ostaje na povišenom nivou zbog gasne krize i suvog, toplog vremena koje uzrokuje smanjenu proizvodnju nuklearne energije u Francuskoj", napisali su analitičari Energi Danmarka u belešci.
Evropski elektroenergetski sistem je pod pritiskom jer ekstremna toplota pojačava potražnju i ometa snabdevanje. Duga suša iscrpila je rezervoare i reke koji predstavljaju vitalni izvor energije sa niskim sadržajem ugljenika u oblastima kao što su Španija, Portugal i Italija. Nordijski region takođe ima vruće i suvo vreme koje otežava dopunjavanje rezervi hidroenergije koje su već niske za ovo doba godine.
U Francuskoj je vrućina ugrozila proizvodnju nuklearnog reaktora, pošto ekološka pravila ograničavaju ispuštanje vode u okolne vodene tokove kada temperatura reke poraste. Međutim, kompanija Electricite de France je dobila izuzeće da zadrži određeni broj svojih elektrana na mreži, jer se nacija bori da proizvede dovoljno energije.