U žurbi za usvajanjem električnih vozila, mreže za punjenje se razvijaju širom sveta, podrška vlada raste, a proizvođači automobila obećavaju mnoštvo zelenih automobila. Ipak, čak i ako se sve ovo desi, vredi se zapitati kako će elektromreže podneti potražnju za svom ovom električnom energijom.
S obzirom na sve veću rasprostranjenost prekida u snabdevanju strujom na svetskom nivou, nisam baš sigurna da mogu. Očekuje se da će potrošnja električne energije samo iz EV-a porasti za preko 25 odsto. Čak i ako se postave mreže za punjenje, žice ispod auto-puta teško da bi bile dovoljno. Razgovarajte sa vozačima električnih vozila koji su pokušali da putuju i oni će jaukati zbog anksioznosti u vezi sa pronalaženjem stanica za punjenje. Moraće da ih bude više kako usvajanje bude raslo, a povezivanje mreža će postati još važnije.
Kina, najveće svetsko tržište za električna vozila, možda ima rešenje. Čak i uz široko usvajanje, kontrolisano punjenje je neophodno za suzbijanje uticaja na distributivne transformatore, prema jednoj studiji. Međutim, to takođe zahteva nadogradnju mrežnog softvera, hardvera i načina na koji preduzeća rade. Još jedan nedavni izveštaj je otkrio da ako 60 odsto vozila na benzin bude zamenjeno i punjenje poprilično nekontrolisano, onda bi opterećenja na nacionalnom nivou porasla za preko osam odsto. Međutim, ako se bude upravljalo, to bi bilo 2,6 odsto. Kako kriza struje raste, ta razlika je značajna.
Opširnije
Xiaomi bez odobrenja za proizvodnju električnih vozila
Projekat proizvodnje električnih vozila u Kini vredan je više od 10 milijardi dolara.
29.07.2022
FCA Srbija traži dobavljače, o sudbini radnika se još pregovara
Fiat Chrysler Automobiles Srbija traži dobavljače za isporuku komponenti za novo električno vozilo.
19.07.2022
U planu još 10 elektropunjača u Srbiji, najavljeni i naplata i popust
Vlasnici vozila na električni pogon imaće na raspolaganju novih 10 elektropunjača koje će instalirati JP "Putevi Srbije".
17.07.2022
Video: Stellantis obara cenu električnih vozila za 40 odsto
Pročitajte intervju sa Tarom Patel, novinarkom Bloomberga koja je pisala o budućim planovima Stellantisa.
15.07.2022
To je pomalo problem sa kokom i jajima: dostupna infrastruktura će odrediti ponašanje vozača pri punjenju, ali mrežni operatori moraju da razumeju potražnju da bi smislile strategije. Kompanije sve više shvataju da to neće nužno biti kao benzinske pumpe, gde se potrošači pune u pokretu. Punjenje može biti preko noći kod kuće, tokom dana u kancelariji, kao i u poslednjem trenutku. U svakom slučaju, mreže moraju da se nose sa tražnjom i da rade bolje. Distribucija električne energije moraće da se proširi i rekonfiguriše, dok će sekundarne podstanice, uključujući transformatore, morati da se nadograde – to je ogroman zadatak.
Postoje neka (barem delimična) rešenja koja pomažu u ublažavanju pritiska, a mnoga se primenjuju u malim merama. Jedan su bolji akumulatori koji odvode automobile dalje. Ipak, oni su i dalje skupi i u nekom trenutku i oni moraju da se pune. Veliko skladištenje energije takođe postaje sve veći deo energetske jednačine jer pomaže u balansiranju potražnje. Kina ulaže u povećanje ove decenije na 100 gigavata. I u SAD, upotreba baterija industrijske veličine je u porastu u državama kao što su Kalifornija i Mejn, uz Tesla Megapacks.
Dugoročnije rešenje je tehnologija "od vozila do mreže". Dok su tradicionalni sistemi napajanja napravljeni da idu u jednom pravcu - od mreže do kuće ili preduzeća (ili EV), ovo ide obrnuto i omogućava EV da budu deo rešenja za skladištenje energije. Ali, kao i većina ogromnih promena u tehnologiji i ponašanju koje zahtevaju ogromna ulaganja, potrebna je regulatorna podrška da bi se stvorili pravi podsticaji.
Kina sada radi na tome da to komercijalizuje, istovremeno postavljajući pravila za jačanje procesa. Prošle godine, kineska uprava za standardizaciju rekla je da će uskladiti nacionalne standarde sa potrebama za punjenje električnih vozila. Ranije ove godine, Ministarstvo nauke i tehnologije objavilo je nacrt smernica za skladištenje energije i tehnologiju pametnih mreža koje se fokusiraju na ključna pitanja, uključujući velike AC-DC hibridne električne mreže i poboljšanje energetske efikasnosti za različite tipove potrošača. Pored toga, milijarde dolara ulažu se u nadogradnju energetskih mreža u zemlji.
Način na koji je Kina osvojila razvoj baterija i postala dom najvećih svetskih, i verovatno najsofisticiranijih, komercijalnih agregata, pokazuje da njen pristup problemima skladištenja energije električnih vozila funkcioniše. Put do povezivanja mreža će biti sličan. To će morati da bude koordinisan napor za koji će biti potrebno mnogo subvencija i regulatorne podrške. Jednostavnije rečeno, malo je verovatno da će ad hok potezi za nadogradnju distribucije i prenosa pokretati EV. To je lekcija za Evropu i SAD - u suprotnom, njihovi potrošači će plaćati još više cene za struju.
Kontakt autora ove priče:
Anjani Trivedi - atrivedi39@bloomberg.net