Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će narednih osam meseci biti kritični i u Evropi, i u Srbiji, zbog krize u energetici i loše hidrologije u Srbiji, zbog čega mora da se uvozi ogromna količina struje.
"Kritični meseci su pet do kraja godine i tri naredne godine, do kraja marta. Narednih osam meseci su kritični za celu Evropu i sve nas zato što imamo probleme i sa vodosnabdevanjem jer je suša, što pravi i probleme u proizvodnji električne energije. Ne može brže da se dovozi ni ugalj, jer je dubina Dunava do 1,8 metara", rekao je Vučić prilikom obilaska radova na izgradnji kule u Beogradu na vodi.
Dodao je da se se danas ne bi uvozila struja da je "normalna hidrologija".
Opširnije
Struja u Srbiji skuplja za 6,5 odsto od septembra
Agencija za energetiku odobrila je poskupljenje struje za domaćinstva i male kupce.
28.07.2022
EPS nije podneo zahtev za poskupljenje, ministarstvo za povećanje
Od početka godine sektor energetike je na udaru jer je snabdevanje energentima otežano, a cene na tržištima neprestano rastu.
09.07.2022
Analitičari: Cena struje za domaćinstva je političko pitanje
Privreda Srbije je zavisna od gasa koji će možda još poskupeti.
26.07.2022
EPS, energetska bezbednost i najave ledene zime
Cena struje će zavisiti od rata u Ukrajini, cene gasa, vremenskih uslova, ali i pronalaska novih dobrih žila za kopanje uglja u Srbiji.
10.07.2022
Vučić je rekao da se danas uvoze "ogromne količine struje jer svi ljudi koriste klimu, što je novi životni standard kao što je prihvaćeno da se ide auto-putevima".
Avgust će, prema njegovim rečima, biti težak jer će morati da se radi na novim otkrivkama uglja, pa će njegova proizvodnja biti smanjena najmanje dve nedelje, zbog čega se taj energent uvozi na "sve moguće načine kamionima, vozovima".
Vučić je rekao da je danas cena struje 540 evra po megavat-satu, a da se u Srbiji naplaćuje "gotovo 14 puta manje". "To nikakvog smisla nema, čak i kada bude 'rasla' struja, to će biti minimalno da ne ugrozi životni standard najsiromašnijih", rekao je Vučić.
Cena gasa je, prema njegovim rečima, u pojedinim zemljama skočila od 350 do 1.000 odsto, a u Srbiji ispod deset odsto.
"Trudimo se da za fabrike držimo najbolje uslove jer hoćemo i dalje da privlačimo i nemačke, japanske, kineske, američke, francuske, turske i ostale investicije", rekao je Vučić. Dodao je da je to "važno za povećanje penzija i plata jer moramo da imamo jake javne finansije".
Samo milijardu kubnih metara gasa po današnjoj ceni sa transportom košta, kako je rekao, najmanje tri milijarde evra, a troši se 3,2 milijarde kubnih metra koji se kupuju na tržištu i nisu ugovoreni za isporuku iz Rusije.
Količine koje su ugovorene sa Rusijom su, kako je rekao, po povoljnijim cenama i dve milijarde kubnih metra gasa košta do 750 miliona evra.