U privrednoj komori Srbije održan je okrugli sto na temu cena električne energije za domaćinstva, a da li tu cenu treba povisiti, uopšte nije ni bilo postavljeno kao pitanje. Glavno pitanje je bilo kako da prezimimo - i građani Srbije, ali i Elektroprivreda Srbije zajedno sa njima. Predstavnika ovog preduzeća nije bilo na okruglom stolu, kao ni najavljenih predstavnika Agencije za energetiku.
"Naravno da je pitanje cene električne energije političko pitanje, a rast cena na malo od prethodnog poskupljenja struje iznosio je skoro 12 odsto, cene ogrevnog drveta preko 25 odsto, a cene derivata nafte oko 80 odsto, dok su uvozne cene za struju povećale više od tri puta", kaže Aleksandar Kovačević, stručnjak za energetiku. Kao najveći stavke u troškovima nabavke za EPS stoje naftni derivati i uvoz električne energije.
Kako nas je podsetio, EPS snabdeva oko 80 ili 90 odsto domaćinstava u Srbiji koja imaju garantovanu cenu. Da li bi rast cena doveo do sigurnosti u snabdevanju i da li bi to pokrenulo investicije u efikasnost ovog sistema?
Opširnije
Video: Strategija gasa kao tranzicionog goriva najveći problem regiona
To se naročito odnosi na Srbiju, Severnu Makedoniju i Crnu Goru, rekao je ekonomista Damir Miljević.
21.07.2022
Srpsko snabdevanje gasom zavisi od EU skladištenja koje ne stoji dobro
Srbija može da računa na gas iz EU ukoliko ona popuni skladišta
19.07.2022
Cena evropskog gasa raste, Severni tok i dalje u fokusu
Trenutna cena gasa na holandskom TTF čvorištu je 162 evra po megavat-satu.
22.07.2022
"Već 23 godine se ulaže u EPS, a opet se pitamo o sigurnosti snabdevanja danas. Tarifni sistem je 2004. godine bio tema diskusije i tada se znalo da će taj sistem napraviti probleme za snabdevanje i investicije. Pouzdanost proizvodnje termoelektrana u Srbiji je znatno umanjena, a kvalitet uglja nije jedina odrednica raspoloživosti proizvodnih pogona, bilo je i pre toga i posle toga čitav niz tekućih ispada i kvarova", navodi Kovačević, objašnjavajući da kopanje jalovine nije ni izbliza najveći problem ovog sistema.
Šta sve zavisi od struje
Postoji sistem pomoći za osetljiva domaćinstva izložena energetskom siromaštvu i oko 60.000 domaćinstava prima ovu pomoć, a na pomolu je i nova uredba o ugroženim kupcima.
"Smatra se da je izloženo 200.000 do 500.000 domaćinstava, a anekta o snabdevenosti energijom nam govori i da je taj broj oko milion domaćinstava", navodi Kovačević.
Industrijska proizvodnja u Srbiji je zavisna od sezonskih okolnosti uključujući i raspoloživost energije, kaže ekspert za energetiku, a možda nas očekuje još jedno povećanje cene gasa.
Postavlja se pitanje šta će biti sa grejanjem ako dođe do još poskupljenja gasa, jer se u najhladnijim danima većina prebacuje sa gasa i daljinskog grejanja na struju, upravo kada je najveći pritisak na sistem, a električna mreža nije napravljenja za tako veliki broj potrošača
Prema rečima učesnika na okruglom stolu, 360 evra je cena uvozne struje, a 500 evra je cena na tržištu danas.
Srđan Bogosavljević, konsultant agencije Ipsos, kaže da raste prezaduženost EPS-a što je politička odluka, a da nemamo nikakve stimulacije za štednju.
"Nemamo nikakve najave i objašnjenja šta i kako raditi ili bilo kakva uputstva od političara. Postoje limitatori za utrošak električne energije, koliko njih znate da koriste limitatore", navodi Bogosavljević i kaže da će kupovna moć građana biti ograničena, a samim tim i potrošnja.
Da li poboljšanje finansija znači i pouzdaniji energetski sektor, da li EPS-ovo povećanje cene struje može da nam garantuje bolji rad ovog sistema?
"Dosadašnje iskustvo nam kaže da plan održavanja nikada nije uspeo, zbog raznih razloga ili su ti planovi održavanja bili neadekvatni i nisu odgovarali situaciji. Povećanje cene bi trebalo možda da vodi povećanje investicije u energetski sektor ili možda i izdavanje obveznica za EPS, koji bi preko ovakvog zaduživanja mogao dalje da investira u sistem", kaže Kovačević.