Ukoliko Vlada Republike Srbije usvoji predlog Saveta za nacionalnu bezbednost, domaćinstva koja štede električnu energiju u Srbiji čekaju dodatni popusti, tvrdi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ušteda električne energije će se meriti na međugodišnjoj bazi, što znači da će se račun za električnu energiju iz oktobra 2022. upoređivati sa potrošnjom iz oktrobra prethodne godine.
Za one koji potrošnju smanje od pet do 20 odsto, računi će biti umanjeni za dodatnih 10 odsto. Za uštede od 20 do 30 odsto, država će subvencionisati dodatnih 20 odsto, a oni čiji računi budu manji za 30 odsto, dobiće još 30 odsto popusta na račun za električnu energiju i mrežarinu, objasnio je predsednik na pres-konferenciji.
"Mi danas i trošimo struje više, i industrija je jača", tvrdi Vučić, dodajući da su skladišta prirodnog gasa u Srbiji puna, a da zalihe u Mađarskoj iznose 352 milion kubnih metara gasa.
Cena struje u svetu raste, stanje u EPS-u ne uliva nadu
S druge strane, stanje u javnom preduzeću Elektroprivreda Srbije (EPS) pokazuje i drugu stranu medalje. U toku 2021. godine, to preduzeće je rapidno pogoršalo sve svoje bilansne pozicije u odnosu na 2020, pa je učešće u bruto domaćem proizvodu (BDP) smanjeno sa 2,23 odsto na 1,38 odsto, kako se navodi u najnovijem broju časopisa "Makroekonomske analize i trendovi" (MAT).
Navodi se da je u tom periodu EPS smanjio i bruto dodatu vrednost (BDV) za 35 odsto, kao i da je ukupan poslovni rashod 2021. godine bio dvostruko veći od ukupnog i poslovnog prihoda.
Činjenicu da je Srbija primorana uvozi električnu energiju cene struje na berzama čine još više zabrinjavajućom. Nakon što je prošle nedelje dostigla rekord od skoro 1.000 evra po megavat-satu, cena struje je početkom ove nedelje ponovo počela da raste.
Zbog toga je Vlada Republike Srbije krajem avgusta objavila detaljan spisak preporuka kako bi se u državi smanjila potrošnja električne energije.
- u pisanju pomogle Hana Stevović, Suzana Peljto