Banka Engleske povećala je referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena na 1,25 odsto.
Današnji sastanak članova centralne banke bio je peti uzastopni na kom je došlo do povećanja stope, čime se jasno stavilo do znanja da je institucija spremna na zaoštravanje mera u borbi protiv inflacije.
Glasanje devetočlanog Komiteta za monetarnu politiku zaključeno je rezultatom 6:3, pri čemu je manjina ostala pri stavu da je trebalo uvesti dvostruko veće zatezanje.
Nije prošlo mnogo i državne obveznice Velike Britanije zabeležile su pad, dok je funta oslabila. Prinosi na dvogodišnje obveznice porasli su za 33 bazna poena, približavajući se najvećem skoku od 2009.
Stope rastu širom sveta
Ova odluka dolazi nedugo pošto je i Narodna banka Švajcarske (Swiss National Bank – SNB) danas neočekivano podigla kamatnu stopu, prvi put posle 15 godina, sa -0,75 na -0,25 odsto, nastavljajući tako niz centralnih banaka koje prilagođavaju svoje monetarne politike ubrzanoj inflaciji.
"Nije isključeno da će dalja povećanja referentne stope SNB-a biti potrebna u doglednoj budućnosti da bi se stabilizovala inflacija", navedeno je u saopštenju SNB-a.
Američke Federalne rezerve juče su takođe donele odluku o povećanju kamatnih stopa - najvećem od 1994. godine - te je tako tamo došlo do skoka od 75 baznih poena.
Evropska centralna banka (ECB) prošle nedelje najavila je da će kamatne stope u julu dići za četvrtinu poena, ali i otvorila mogućnost za sličan potez koji mesec kasnije.
"Ukoliko se srednjoročni izgledi za inflaciju nastave ili pogoršaju, veće dizanje stopa biće odgovarajuće na sastanku u septembru", navela je ECB u saopštenju.
Podsetimo, i Narodna banka Srbije reagovala je u više navrata na rast cena, a najnoviji bio je 9. juna, kada je referentna kamatna stopa podignuta na 2,5 odsto.
IGD: Hrana će biti još skuplja
Skorašnji izveštaj britanske grupe potrošača IGD ocenio je da će inflacija na polju prehrambenih proizvoda verovatno skočiti na 15 odsto tokom ovog leta.
To bi bio najviši nivo u poslednjih 20 godina, a kao glavni razlog nepovoljnog razvoja situacije navodi se rat u Ukrajini koji remeti lance snabdevanja. Uz to, Velika Britanija se suočava i sa izazovima izlaska iz Evropske unije, koja je ključni izvor njenog uvoza hrane, napominje ta organizacija u svojoj analizi.
Cene hrane u Velikoj Britaniji počele su da rastu krajem prošle godine i zabeležile su godišnji porast od 6,7 odsto u aprilu, što je najveća stopa u poslednjoj deceniji.